Wysokie temperatury, mimo że pożądane podczas letniego wypoczynku nad wodą, są dla organizmu męczące. Kiedy w dodatku w nocy temperatura spada tylko nieznacznie, może przyczyniać się do pogorszenia jakości naszego snu. Trudności z zasypianiem, brak ciągłości nocnego wypoczynku i nocne poty wpływają na to, jak czujemy się w ciągu dnia. Czy zdrowy sen w upał jest możliwy? Podpowiadamy, jak przetrwać tropikalne noce podczas kolejnej fali upałów

Co to jest tropikalna noc?

Czy wiesz, że tropikalne noce zdarzają się także w naszej szerokości geograficznej? Nie dotyczą tylko tropików! Zgodnie z definicją, o nocy tropikalnej mówimy wtedy, kiedy temperatura powietrza przez całą noc nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Taki klimat sprawia, że naszemu organizmowi dużo trudniej przychodzi dogłębna nocna regeneracja.

Tego typu noce przestają być rzadkością. W przeszłości zdarzały się u nas kilkanaście razy na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ale obecnie mogą pojawiać się częściej. Upalna noc jest sporym wyzwaniem dla organizmu, dlatego warto się na nią przygotować i wiedzieć, jak o siebie zadbać, kiedy gorąc nie ustępuje.

Lekka kolacja

Mimo że wakacje pewnie kojarzą się z dogadzaniem podniebieniu, zarówno tłuste, jak i słodkie potrawy nie są wskazane przy upałach. Warto pamiętać, że cukiernicze kremy w cieple szybciej się psują, latem łatwiej też o zepsutą bitą śmietanę albo mięso. Głównym problemem jest jednak to, że potrawy te są ciężkostrawne – czyli do ich przetworzenia organizm zużywa mnóstwa energii! Tymczasem ciało wycieńczone wysoką temperaturą może radzić sobie z tym zadaniem gorzej. Niestrawione resztki pokarmu zalegające w żołądku skutecznie utrudniają zasypianie i pogarszają jakość snu.

Dlatego postaraj się jeść lekką, odżywczą kolację min. 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Nawodnienie

Temat nawodnienia ściśle łączy się z tematem odżywienia i z oczywistych powodów jest szczególnie ważny podczas fali upałów. Poza piciem odpowiedniej ilości czystej wody oraz bieżącym uzupełnianiem elektrolitów, należy wziąć też pod uwagę produkty, które działają odwadniająco. W czasie gorących nocy lepiej odstawić kawę, zwłaszcza tę pitą popołudniu, i moczopędne zioła. Postaraj się też zrezygnować ze słonych przekąsek – nadmiarowa sól w organizmie działa odwadniająco.

Na około 2 godziny przed pójście spać postaraj się też wypić sporą ilość wody – tak, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie ciała aż do rana, a przy tym uniknąć nieprzyjemnego przebudzania spowodowanego przepełnionym pęcherzem.

Przygotuj sypialnię

Warunki, w jakich śpisz mają bezpośrednio przełożenie na jakość samego snu, a co za tym idzie – na Twoje samopoczucie po przebudzeniu! Dlatego przed przyłożeniem głowy do poduszki koniecznie zadbaj o odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie sypialni. Jeśli o błogą ciszę trudno, bo np. jesteś na wakacjach i nie masz wpływu na tryb życia innych wczasowiczów, pamiętaj o istnieniu korków do uszu.

Podczas upałów duże znaczenie ma też materiał, z jakiego wykonana jest nasza pościel. Lepsze będą naturalne tkaniny, które oddychają i zapewniają odpowiednią wentylację, takie jak len albo bawełna. Sztuczny poliester tylko wzmocni potliwość i nieprzyjemne uczucie przegrzania.

Pozostając przy temacie pościeli, rozważ też wymianę kołdry na cienkie prześcieradło. Jeśli nie potrzebujesz dogrzania ciała, ale za to lubisz przykrywać podczas snu całe swoje ciało, łącznie z głową, ta rada może być zbawienna.

Metody schładzania

Na koniec przygotowaliśmy kilka sposobów na szybkie schłodzenie. Ważne, aby korzystać z nich z głową, aby unikają przegrzania, nie doprowadzić przez przypadek do przeziębienia!

  • Zmrożone prześcieradło – być może brzmi dziwnie, ale to metoda stosowana przez mieszkańców najcieplejszych regionów. Jeśli upał nie pozwala Ci zasnąć, możesz pościelić swoje łóżko zmrożonym prześcieradłem. Wystarczy wrzucić jej do zamrażarki lub lodówki kilka godzin przed snem. Ale uwaga! Zimne prześcieradło nie powinno dotykać bezpośrednio Twojej skóry – sprawdzi się jako warstwa dodatkowa, na którą trzeba położyć dodatkową izolację w formie drugiego prześcieradła lub koca.
  • Wiatrak – to zawsze dobre rozwiązanie na upalną noc, jeśli tylko nie przeszkadza ci jego szum. Lepszy efekt da jednak skierowanie strumienia powietrza na ścianę. Nigdy nie należy spać przy podmuchach skierowanych prosto na twarz albo nawet nogi, ponieważ to prosta recepta na przeziębienie.
  • Zimny prysznic – metoda stara jak świat, ale jakże skuteczna! Nic nie działa lepiej niż lodowaty prysznic wzięty tuż przed snem.
  • Mokre zasłony – to dobry trick na suchą, upalną pogodę, zwłaszcza, jeśli nie masz dostępu do nawilżacza powietrza. Wilgotne zasłony albo firany będą powoli oddawać wodę do powietrza, jednocześnie zmniejszając delikatnie odczuwalną temperaturę.