Pielęgnacja cery rozpoczyna się od oczyszczania. Każdego dnia nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie zanieczyszczeń, toksyn i bakterii. Zbierają się na niej także resztki kosmetyków, łój, pot i martwe komórki naskórka. Nic przyjemnego, prawda? Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoja skóra zawsze była w dobrej kondycji.

Tylko czysta skóra może wyglądać zdrowo i pięknie. Nawyk porannego i wieczornego oczyszczania twarzy powinien na stałe zagościć w Twojej codziennej rutynie. Jest szczególnie ważny latem, kiedy wysokie temperatury sprawiają, że mocniej się pocimy, a wakacyjne szaleństwa sprawiają, że często zapominamy o odpowiedniej toalecie.

Jak często należy oczyszczać skórę twarzy?

Specjaliści zalecają, aby dokładnie oczyszczać skórę dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem. Zbyt częste zabiegi mogą doprowadzić do podrażnień. Częste tarcie i stosowanie zwłaszcza silnych kosmetyków narusza naturalną barierę hydrolipidową naskórka i uwrażliwia skórę na szkodliwy wpływ środowiska.

Oczyszczanie skóry na wakacjach

Do wakacyjnej walizki koniecznie spakuj środek do demakijażu. Wilgotne chusteczki nie są idealnym rozwiązaniem, sprawdzą się tylko podczas krótkiej wycieczki. Na dłuższy wyjazd zabierz niewielki, poręczny produkt z zakrętką, która zapobiegnie ewentualnemu rozlaniu się kosmetyku. Dobrym pomysłem jest też przelanie swojego ulubionego kosmetyku do małego, podróżnego opakowania, dostępnego w drogerii.

Demakijaż w trzech krokach

Nasza rada: przed przystąpieniem do demakijażu koniecznie starannie umyj dłonie. To ważne, aby nie przenosić na twarz bakterii i zanieczyszczeń, które gromadzą się w ciągu dnia na Twoich rękach.

Krok 1 – oczy

Używaj do tego celu odpowiedniego płynu, aby uniknąć podrażnień oczu. Nałóż kosmetyk na wacik i przyłóż go do powieki – nie pocieraj! Poczekaj chwilę, aż resztki makijażu się rozpuszczą i delikatnie ściągnij wacik. Uważaj, aby robić to w dobrą stronę – od wnętrza oka do jego środka. Czynność tę powtórz kilka razy.

Krok 2 – twarz

Kosmetyk, którego używasz do mycia twarzy powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Przy cerze tłustej i mieszanej sprawdzą się dedykowane jej żele lub pianki, wchłaniające nadmiar sebum i blokujące pory. Sucha skóra dobrze reaguje na olejki oraz mleczka.

Nasza rada: demakijaż całej twarzy rozpocznij od ust – w ten sposób unikniesz rozmazywania szminki po całej twarzy.

Krok 3 – dogłębne oczyszczenie i nawilżenie

Idealnym dopełnieniem oczyszczającego rytuału jest zastosowanie tonika lub płynu micelarnego. Ten krok nie jest konieczny, dermatolodzy polecają go zwłaszcza osobom zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry twarzy.

Nie zapomnij też o nawilżeniu! Zwłaszcza wieczorem, przed snem, pamiętaj o nałożeniu kremu nawilżającego. Dzięki temu zmęczona całodziennym makijażem skóra będzie miała szansę, aby przez noc dogłębnie się zregenerować.