Piękna pogoda to świetny motywator, żeby wstać z kanapy i zacząć się ruszać. Latem mamy więcej energii, dni są dłuższe, a w dodatku nadchodzi sezon urlopów. Aktywne formy wypoczynku są zdrowe i satysfakcjonujące. Świeże powietrze oraz ruch to przepis na zdrowie ciała i ducha.

Wzmożona aktywność fizyczna może skutkować jednak niechcianą kontuzją –zwłaszcza, gdy nie jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani. Co zrobić, aby letnie szaleństwa pozostały bezpieczne, a uraz nie zepsuł nam wakacyjnego wyjazdu?

Dobrze się przygotuj

Jeśli podczas urlopu planujesz dużo się ruszać, pomyśl o tym już kilka tygodni przed wyjazdem i wprowadź dawkę ruchu do codziennej rutyny. Możesz wracać z pracy rowerem, albo wygospodarować kwadrans na ćwiczenia o poranku. Sport to zdrowie, ale jeżeli na co dzień nie podejmujesz regularnej aktywności fizycznej, nagła mobilizacja ciała może je przeciążyć. Kiedy nasz organizm nie jest odpowiednio przygotowany i przyzwyczajony do sportu, łatwiej ulega urazom.

Zanim pokonasz długą trasę na rowerze, albo przyłączysz się do plażowej gry w siatkówkę – pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom uelastycznisz swoje stawy i mięśnie, a tym samym zminimalizujesz ryzyko ewentualnych kontuzji.

Skompletuj apteczkę

Przed każdym wyjazdem warto pomyśleć o przygotowaniu apteczki, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Poza podstawowym zestawem leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz na biegunkę, zadbaj też o te, które pomogą Ci przy drobnych urazach. Do wakacyjnego niezbędnika należą:

  • Środki opatrunkowe – bandaż elastyczny, jałowa gaza, plaster
  • Plasterki na drobne urazy – jeśli wybierasz się nad wodę, wybierz te wodoodporne
  • Woda utleniona lub spray dezynfekujący
  • Żel łagodzący ból stawów i mięśni
  • Wata i środek na zapalenie ucha (polecane zwłaszcza dla fanów sportów wodnych)
  • Środek na oparzenia słoneczne

Pierwsza pomoc – jak jej udzielić?

Co robić, jeśli już dojdzie do urazu? Właściwie udzielona pierwsza pomoc nawet przy drobnych kontuzjach może okazać się zbawienna. Złagodzi cierpienie i skróci czas potrzebny do odzyskania pełni sił.

Skaleczenie: przemyj ranę pod bieżącą wodą. Zdezynfekuj ją wodą utlenioną i zaklej plastrem z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża i krwawi, delikatni uciśnij ją sterylną gazą i w miarę możliwości unieś miejsce, w którym się znajduje w górę(np. nogę lub rękę). W sytuacji, w której po kilku minutach krwawienie nie ustaje, a rana jest rozległa, konieczna będzie wizyta u lekarza – taka rana może wymagać szycia.

Dokładnie sprawdź, czy w ranie nie utkwiło ciało obce, jak kawałek szkła lub metalu. Również w takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza, który upewni się, że rana została dobrze oczyszczona i jeśli będzie taka potrzeba poda szczepionkę przeciwtężcową.

Stłuczenie: to z reguły niezbyt groźny, ale bardzo bolesny uraz. Konsultacja lekarska jest wskazana, jeśli stłuczenie jest rozległe i mamy podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia kości. Ból złagodzisz, działając szybko. Schładzając stłuczone miejsce, zmniejszysz obrzęk, a zimno dodatkowo zadziała znieczulająco. Możesz użyć w tym celu lodu lub zanurzonego w zimnej wodzie ręcznika. Kiedy opuchlizna ustąpi, zmień zimne kompresy na ciepłe – ich stosowanie przyspieszy wchłanianie się krwiaka.

Nasza rada: Na stłuczenie warto zastosować odpowiedni żel, dostępny bez recepty w aptece. Skuteczna jest w takich sytuacjach arnika – maść na jej bazie kupisz w aptece za kilka złotych.

Złamanie: to poważny uraz, który każdorazowo wymaga interwencji lekarza. W przypadku złamania otwartego należy przykryć ranę jałową gazą i jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską. Złamanie zamknięte rozpoznamy po silnym bólu oraz niemożności wykonania ruchu. W miejscu złamania często widoczne jest zniekształcenie, szybko pojawia się też opuchlizna.

Najważniejszą zasadą pierwszej pomocy przy złamaniu jest unieruchomienie uszkodzonej części ciała. Złamaną kończynę należy umieścić ponad poziomem serca, aby zmniejszyć intensywność obrzęku. Rękę najłatwiej unieruchomimy, zawieszając ją na szyi za pomocą bandaża. Jeśli uszkodzeniu uległa kość udowa, kończyna musi zostać unieruchomiona od biodra do kostki. W przypadku złamania goleni usztywniamy miejsce kontuzji oraz staw skokowy i kolanowy. Nogę najłatwiej unieruchomić poprzez przywiązanie jej do drugiej, zdrowej kończyny.