Silna migrena potrafi porządnie dać w kość i wyłączyć nas z normalnego życia nawet na kilka dni. Szacuje się, że przytrafia się ok. 15% populacji. Naukowcy nie odkryli dotąd jednoznacznych przyczyn bólów migrenowych i skutecznego, błyskawicznego sposobu na jej zniwelowanie.

Na migrenę zazwyczaj nie wystarcza jedna tabletka przeciwbólowa, dlatego warto zastosować szereg działań, które złagodzą ból i pozwolą nam go opanować. Co robić, kiedy dopadnie Cię migrena?

Objawy migreny

Migrena zwykle nie ogranicza się wyłącznie do bólu głowy. Każdy przechodzi ją w nieco inny sposób. Najczęstsze dolegliwości występujące podczas migreny to:

  • silny ból głowy, który zazwyczaj odczuwamy tylko z jednej strony, w okolicy oka, skroni lub czoła; zazwyczaj jest pulsujący; czujemy się wtedy, jak gdyby głowa miała za chwilę eksplodować,
  • nudności, uczucie niestrawności,
  • wymioty,
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne: choremu zazwyczaj przeszkadza jasne światło i dźwięki, ale czasem także zapachy,
  • omdlenia,
  • obniżenie nastroju, stany depresyjne,
  • zaburzenia widzenia i zawroty głowy.

Przebieg migreny może się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań, różne osoby doświadczają innego zestawu problemów. Cechą wspólną każdej migreny jest siła bólu, która nie pozwala choremu funkcjonować normalnie i wyłącza go z życia. Podczas migreny najchętniej zamykamy się w ciemnym pomieszczeniu i izolujemy od świata zewnętrznego.

Środki przeciwbólowe

Kiedy migrena uderza, w pierwszym odruchu zawsze sięgamy po środki przeciwbólowe. Pacjentom zaleca się w takiej sytuacji przyjęcie niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ).

Jeśli napady migreny pojawiają się często lub regularnie, koniecznie należy skonsultować problem z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i doradzi w sprawie środków zaradczych oraz doraźnej pomocy. Lekarz przeprowadzi medyczny wywiad i wyklucze ewentualne choroby neurologiczne.

Domowe sposoby na migrenę

Odpowiednie leki są równie ważne, co dodatkowe, domowe sposoby. Tabletka to zazwyczaj za mało, żeby zwalczyć migrenę i postawić chorego na nogi. To jedna z dolegliwości, która wymaga otoczenia cierpiącego szczególną opieką. Dlatego warto znać sposoby, na które możesz sobie dodatkowo pomóc, aby łatwiej przetrwać atak migreny.

Po pierwsze, sen

W czasie migreny instynktownie dążymy do wyizolowania się od świata i ucieczkamy jak najdalej od codzienności. Ograniczenie bodźców, które do nas docierają, jest bardzo dobrym krokiem – złagodzi dolegliwości bólowe i sprawi, że atak migreny będzie bardziej znośny.

Kiedy ból jest silny, nie próbuj zmuszać się do wykonywania aktywności, na które nie masz siły. Migrena nie jest chorobą, którą należy „rozruszać”. Połóż się w dobrze wywietrzonym (świeże powietrze złagodzi drażniące działanie innych zapachów), najlepiej ciemnym i cichym pomieszczeniu. Zasuń zasłony lub rolety, zamknij drzwi i zakop się pod kołdrą. Dla wzmocnienia efektu albo jeśli nie masz do dyspozycji pokoju tylko dla siebie, użyj zatyczek do uszu i maseczki do spania, którą nasuniesz na oczy. Możesz też nałożyć na czoło zimny kompres, przygotowany np. ze zwiniętego ręcznika. 

Po drugie, relaks

Spróbuj odprężyć się i nie myśleć o bólu. Nie skupiaj się na złym stanie zdrowia i spróbuj zapomnieć o wszystkich sprawach, na które nie masz aktualnie siły. Stres tylko nasili ból, tymczasem chodzi o to, aby maksymalnie rozluźnić mięśnie.

Pomocny może okazać się masaż karku i głowy albo techniki medytacyjne, takie jak głębokie wdechy i wydechy - odpowiednio nosem i ustami. Do masażu możesz zastosować specjalny olejek eteryczny przeznaczony do łagodzenia bóli migrenowych – odpowiednie mieszanki zapachowe znajdziesz w aptece – oczywiście, jeśli nie odczuwasz nadwrażliwości na zapachy. Delikatny ucisk głowy w miejscach, które bolą, może zadziałać kojąco.

Słuchaj swojego ciała i dostarcz mu tego, czego potrzebuje. Nie forsuj się i daj sobie czas na regenerację.

Po trzecie, nawadnianie

Podczas napadu migreny prawdopodobnie nie myślisz o jedzeniu, zwłaszcza, jeśli bólowi głowy towarzyszą nudności lub wymioty. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pij dużo wody niegazowanej, małymi łyczkami. Uważaj, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu – w ten sposób możesz nasilić dolegliwości bólowe!

Pamiętaj, że dorosły człowiek powinien w ciągu dnia wypijać ok. 2 litry wody. Możesz też popijać słodką lub gorzką herbatę albo ziołowe napary, ale nie zapomnij, że najlepiej nawadnia tylko woda, bez dodatków.

Zaprzyjaźnij się z migreną

Czy to w ogóle możliwe? Niestety migrena nie jest chorobą, którą łatwo można wyleczyć. Choć trudno określić jej przyczyny, osoby zmagające się z regularnymi atakami migreny mogą nauczyć się odczytywać sygnały, które daje im ciało. Jeśli czujesz, że zbliża się napad silnego bólu, nie przemęczaj się i przygotuj – zjedz pożywny posiłek, zadbaj o nawodnienie, zrelaksuj się i porządnie wyśpij. Każdy chory przechodzi migrenę nieco inaczej, nie ma też uniwersalnego złotego środka, który pomoże wszystkich cierpiącym na migrenę, dlatego każdy powinien opracować własne metody zapobiegania jej oraz łagodzenia jej przebiegu.