Szacuje się, że na paradontozę choruje nawet co dziesiąta osoba na świecie. Choroby przyzębia to popularne schorzenia, z których jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Pierwsze symptomy są często lekceważone, przez co zaniedbujemy profilaktykę paradontozy i w konsekwencji nie wiemy, co na paradontozę stosować.

Co na paradontozę?

Pierwszym i najważniejszym zaleceniem w profilaktyce paradontozy jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ważne jest nie tylko to, że czyścimy zęby, ale również sposób, w jaki to robimy. Najlepsze, co na paradontozę możemy poradzić, to regularne i dokładne szczotkowanie zębów, któremu powinno towarzyszyć nitkowanie oraz systematyczne czyszczenie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli jednak dojdzie już do zapalenia przyzębia, zawsze konieczne jest leczenie stomatologiczne. Z wizytą nie warto zwlekać, ponieważ zlekceważona choroba może doprowadzić do zaostrzenia wymagającego interwencji chirurgicznej. Dlatego, kiedy pojawia się ból i obrzmienie dziąseł, a także krwawienie lub zwiększona ruchomość zębów, zawsze pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u dentysty.

Domowe sposoby na paradontozę

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę, do której należy mycie zębów miękką lub średnio twardą szczoteczką, która nie podrażnia dziąseł i używanie nici dentystycznych. Można także wdrożyć płukanie ust wywarami ziołowymi – z szałwii lub rumianku, a także płukankami aptecznymi, zawierającymi chlorheksydynę.

Poza higieną warto również zastanowić się, co z witamin i minerałów, które dostarczamy sobie od wewnątrz, jest dobre na paradontozę. Korzystne może być także wdrożenie suplementacji wspierającej zdrowie dziąseł i zębów – warto szukać zwłaszcza produktów, które zawierają koenzym Q10.

Q10 na paradontozę

Koenzym Q10 to antyoksydant o udowodnionym naukowo* pozytywnym wpływie na stan dziąseł i zębów. To popularny składnik kremów kosmetycznych, ponieważ ze względu na silne działanie przeciwutleniające, przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Tymczasem Q10 działa równie skutecznie na skórę, co na paradontozę – jako wsparcie leczenia stomatologicznego oraz środek profilaktyczny.

Koenzym Q10 może być podawany bezpośrednio do jamy ustnej, w postaci tabletek do ssania. Pomaga zmniejszyć ilość stanów zapalnych, również tych ukrytych, pobudza też produkcję kolagenu, który jest kluczowy dla regeneracji uszkodzonych i podrażnionych dziąseł, przyczyniając się w ten sposób do redukcji krwawień dziąseł oraz ruchomości zębów.

*Źródła:

Siemieniuk E., Skrzydlewska E.: Koenzym Q10 –biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka w:"PostepyHig Med Dosw." (online), 2005 nr 59.

Furmanek-Kostulska, A. J. Kurnatowska Działaniei zastosowanie koenzymu Q10 [źródło]: hedat.pl (dostęp:5.12.2016r.)

A.R. Gaby – Alt Med Rev 1996 ; 1(1); 11-17.

Wilkinson E.G., Arnold R.M, Folkers K. Bioenergetics in clinical medicine. VI Adjunctive treatment of periodontal disease with CoQ10. Research.