„Będę się zdrowo odżywiać i zacznę się więcej ruszać” – jak często powtarzasz sobie te słowa? I jak szybko rezygnujesz ze swoich postanowień? „Po nowym roku, po świętach, po wakacjach, po weekendzie”… zdrowe postanowienia to dla nas duże wyzwanie i często lubi odkładać je „na potem”, które jednak nigdy nie nadchodzi.

Co zrobić, żeby znaleźć w sobie motywację i nareszcie osiągnąć zamierzony cel? Podpowiadamy!

1. Dlaczego to robię?

To bardzo ważne pytanie, od którego warto zacząć. Dlaczego chcę się zdrowo odżywiać? Dlaczego chcę ćwiczyć? Weź kartkę i spisz korzyści, jakie przyniesie Ci zmiana stylu życia. Jasny cel to podstawa silnej motywacji do jego osiągnięcia – jeśli nie wiesz, dlaczego warto dbać o dietę i podejmować aktywność fizyczną, chętniej złamiesz swoje postanowienia, sięgając po fast-fooda albo zostając na kanapie zamiast wybrać się na spacer.

Jeśli Twoim celem jest zrzucenie wagi, nie zapisuj tego postanowienia na samej górze kartki – nie powinno być ono najważniejsze. Pamiętaj, że nieprawidłowa waga wpływa na kondycję całego ciała i to właśnie zdrowie jest najbardziej istotne. Smukła sylwetka to „efekt uboczny” higienicznego stylu życia, ale nie cel sam w sobie – nie chodzi przecież o to, aby chudnąć za wszelką cenę, ale aby wyrobić w sobie zdrowe nawyki, które pozwolą cieszyć się piękną sylwetką i świetnym samopoczuciem przez lata.

Motywacją do wprowadzenia zmian są często kłopoty zdrowotne – złe samopoczucie czy kiepskie wyniki badań. Nawet idealne wyniki badań kontrolnych nie są jednak usprawiedliwieniem dla prowadzenia niehigienicznego stylu życia – niezdrowa rutyna na pewno odbije się na Twoim zdrowiu, prędzej czy później. Dlatego troskę o odpowiedni codzienną styl życia traktuj jako profilaktykę. Nie czekaj aż pojawią się kłopoty ze zdrowiem, ale dąż do jego zachowania!

2. Co się stanie, jeśli nie wprowadzę zmian?

Pozytywne efekty dbałości o zdrowe nawyki mogą nie być tak przekonywające, jak zagrożenia płynące z nieustannego łamania postanowień. Wypisz negatywne skutki, jakie mogą pojawić się w wyniku niezdrowego stylu życia. Nie musisz wypisywać nazw groźnych chorób – to tylko abstrakcyjne terminy i oby tak pozostało. Zastanów się raczej w jaki sposób takie choroby wpłyną na Twoje życia, np. uniemożliwią Ci wykonywanie ulubionych zajęć, realizowanie hobby itp..

3. Znajdź kompana

Wprowadzanie w życie zmian może okazać się łatwiejsze, jeśli będziemy mieli wsparcie – członka rodziny, bliskiej osoby, koleżanki lub przyjaciela. Warto zmieniać nawyki razem, zwłaszcza jeśli np. razem mieszkacie i prowadzicie jedną kuchnię. Jeśli uda Ci się znaleźć kompana, będziecie mogli motywować się nawzajem i wspierać w chwilach zwątpienia.

Z drugiej strony, działanie razem może być też niebezpieczne – jeśli np. umówisz się z koleżanką na wspólne treningi na siłowni, kiedy ona się podda, pokusa rezygnacji będzie silniejsza.

Dlatego musisz uświadomić sobie, że wszystko, co robisz, robisz przede wszystkim dla siebie. To Ty będziesz w przyszłości mierzyć się z efektami swoich wyborów.

4. Sprawdzaj postępy

Nic tak nie motywuje, jak widoczne gołym okiem efekty. Niektóre pozytywy płynące ze zdrowego stylu życia nie są dla nas łatwo zauważalne, dlatego warto je sobie unaocznić! Jak to zrobić? Możesz założyć specjalny zeszyt, w którym będziesz odnotowywać swoje postępy.

Każdego dnia (lub raz na tydzień) stawiaj przed sobą nieco inny cel i zapisuj go – to będzie takie mini-wyzwanie, mały kroczek na drodze do zdrowszego życia. Może to być np. ścisłe przestrzeganie diety, rezygnacja ze słodyczy albo pieczywa, przejście określonej ilości kroków itp..

Prowadź też dziennik jedzenia i notuj w nim wszystko, bez wyjątków – nawet drobne przekąski! Rzetelne zapiski umożliwią Ci realną kontrolę nad jadłospisem, a ich analiza pozwoli skupić się na eliminacji elementów, które sprawiają Ci największy problem.

Kiedy zdrowy tryb życia wejdzie Ci w nawyk, możesz zrezygnować ze skrupulatnych zapisków – warto jednak raz na jakiś czas skontrolować, czy zmiany na dobre weszły Ci w krew!

5. Kontroluj wagę

Radykalnych zmian nie zobaczysz z dnia na dzień. Dlatego jeśli usiłujesz schudnąć, waż się nie częściej niż raz w tygodniu. Pamiętaj też, że drobne wahania na wadze są zupełnie naturalne i nie należy się nimi przejmować – waga zmienia się np. w zależności od momentu cyklu u kobiet, ilości wody i toksyn, które gromadzą się w ciele itp.. Trzeba także wiedzieć, że ćwiczenia fizyczne mogą skutkować przyrostem kilogramów – masa mięśniowa jest bowiem cięższa niż tłuszcz. Dlatego, zwłaszcza jeśli planujesz rozpoczęcie regularnego uprawiania sportu, zamiast z wagi możesz skorzystać z centymetra. Regularne pomiary ciała pozwolą Ci zobaczyć, jak Twoje ciało zmienia się pod wpływem zmian, które wprowadzasz.

6. Nie popadaj w szaleństwo

Zdrowy tryb życia nie musi oznaczać nieustannego postu, katorżniczych treningów i trzymania się ściśle wyznaczonego planu. Popcorn zjedzony przy dobrym filmie na Sali filmowej, słodkie ciasto towarzyszące kawie z przyjaciółmi albo kilka dni błogiego lenistwa nie zrobią Ci krzywdy. Ważne, żeby znaleźć odpowiedni dla siebie „złoty środek”, który pozwoli Ci zachować zdrowie i dobre samopoczucie – w tym dobry humor! Zdrowy tryb życia powinien skutkować ogólnym poczuciem zadowolenia i dobrą kondycją zarówno fizyczną, jak i psychiczną.