Odpowiedni poziom glukozy we krwi jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu. Podwyższony cukier w badaniach morfologicznych to sygnał, że należy natychmiast zareagować, aby nie doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia.

Od czego zależy poziom cukru?

Przede wszystkim od diety. To, co jesz bezpośrednio przekłada się na poziom glukozy we krwi. Dzieje się tak, ponieważ węglowodany ze zjadanego pożywienia w czasie procesu trawienia zamieniają się właśnie w glukozę. Jest ona wchłaniana do krwi i rozprowadzana do narządów wewnętrznych oraz mięśni, które w ten sposób otrzymują potrzebną energię.

Aby ten proces przebiegał sprawnie, potrzebne jest działanie insuliny, czyli hormonu trzustkowego. Ściśle rzecz biorąc, to właśnie insulina jest tym, od czego zależy poziom cukru. Kiedy insuliny jest za mało, glukoza nie przedostaje się do komórek tak sprawnie, jak powinna i zamiast zasilać mięśnie oraz organy, zostaje we krwi, prowadząc do hiperglikemii.

Stężenie cukru we krwi zmienia się na przestrzeni doby i jest to zjawisko zupełnie normalne. Problem pojawia się, kiedy organizm traci kontrolę nad regulacją poziomu glukozy i nie jest w stanie sprawnie go optymalizować.

Poziom cukru zależy także od innych czynników

Dieta to podstawowy, bardzo istotny czynnik, który również stosunkowo łatwo kontrolować. Jednak zastanawiając się, od czego zależy poziom cukru, nie sposób pominąć także czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich przede wszystkim stres, niehigieniczny styl życia – brak wystarczającej ilości snu, życie w szybkim tempie.

Podwyższona glukoza może być także spowodowana stosowaniem niektórych leków. Dlatego, kiedy dzieje się coś niepokojącego, warto podejść do problemu z szeroką perspektywą i zadbać o wszystkie aspekty zdrowego stylu życia, nie tylko o dietę.

Co podwyższa cukier?

Przede wszystkim obfite spożywanie węglowodanów. Ważnym czynnikiem jest także sposób jedzenia – obfite, za to nieregularne posiłki również przyczyniają się do deregulacji poziomu cukru we krwi. Produkty z mąki pszennej, szczególnie słodkie wypieki, takie jak bułeczki maślane i rogaliki, ryż biały i drobne kasze (jak manna), a także słodycze i fast-foody znajdują się na liście zakazanej dla osób zmagających się z hiperglikemią.

Trzeba przy tym pamiętać, że miód, mimo że powszechnie zalecany jako zdrowszy zamiennik cukru, także podnosi poziom glukozy we krwi. Dlatego w przypadku hiperglikemii lepiej go unikać i używać wyłącznie słodzików.

Jak obniżyć poziom cukru?

Jedzenie warzyw to powszechne zalecenie dietetyczne, które w przypadku hiperglikemii jest szczególnie ważne. Co więcej, najlepsza postać warzyw na obniżenie poziomu cukru to warzywa surowe, ponieważ gotowane szybciej podnoszą poziom glukozy. Warzywa są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który wydłuża trawienie cukru, dlatego zaleca się, aby dodawać je do każdego posiłku. Zalecane są również produkty zbożowe, ze względu na zawartość błonnika oraz skrobi.

Również niektóre substancje pochodzenia roślinnego mogą stanowić skuteczne wsparcie w obniżaniu poziomu glukozy. Wyciągi z niektórych roślin wykazują właściwości hipoglikemizujące i mogą wspierać leczenie farmakologiczne lub być stosowane jako profilaktyka. Skuteczne działanie w tym zakresie wykazuje wyciąg z morwy białej, którego warto szukać nie tylko w ziołowych herbatkach, lecz także w aptecznych suplementach, w których występuje w wyższych stężeniach.