Badania profilaktyczne – kto z nas zaprząta sobie nimi głowę? Do lekarza wybieramy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy dolegliwości zaczynają uprzykrzać nam życie. Tymczasem wiele chorób, zwłaszcza na początku rozwoju, nie daje niepokojących objawów albo daje takie, do których się przyzwyczajamy i które ignorujemy.

Podstawowe badania lekarskie mogą zasygnalizować istniejące i wymagające leczenia lub kontroli problemy zdrowotne. To taki „przegląd techniczny” Twojego organizmu, który warto wykonywać – tak samo, jak należy sprawdzać stan samochodu. Dzięki szybkiej diagnostyce i kontrolowaniu stanu swojego ciała można zapobiec chorobom lub wykryć je odpowiednio szybko, zwiększając szanse wyleczenia.

Jak często się badać?

Jeżeli czujesz się dobrze, nic Cię nie boli i nie podejrzewasz u siebie żadnych kłopotów ze zdrowiem, podstawowe badania możesz wykonać raz w roku. Dodatkowo raz na pół roku koniecznie odwiedź stomatologa, aby skontrolować stan zębów i dziąseł.

Co badać?

  • Badanie krwi: na badanie profilaktyczne krwi należy zgłosić się na czczo, nie jedząc uprzednio przez min. 8 godzin. Do podstawowej diagnostyki należy morfologia krwi, która dostarczy informacji na temat liczby erytrocytów (czerwonych krwinek) i leukocytów (białych krwinek), a także stężenie hemoglobiny.
    Warto wykonać także badanie na zawartość cukru we krwi oraz sprawdzić swój poziom cholesterolu.
  • OB: czyli odczyn Bernackiego, ang. ESR (erythrocyte sedimentation rate) to pomiar tempa opadania erytrocytów we krwi. Ich norma zależy od wieku, a nieprawidłowości mogą świadczyć o obecności w organizmie stanu zapalnego, który warto zlokalizować i zdiagnozować.
  • TSH: to wskaźnik tyreotropiny, czyli hormonu produkowanego przez tarczycę. Jego podwyższona albo obniżona zawartość we krwi to informacja o kłopotach z tarczycą.
  • Badanie ogólne moczu: to profilaktyka zdrowych nerek i całego układu moczowego. Jeśli pojawia się jakaś infekcja, w ten sposób łatwo ją wykryć.
  • Okulista: warto o nim pamiętać zwłaszcza, jeśli wykonujesz pracę biurową i dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera. Nieleczona wada wzroku będzie pogłębiać się szybciej i powodować dodatkowe problemy w przyszłości. O ile nie odczuwasz żadnego dyskomfortu związanego z kondycją wzroku, okulistę wystarczy odwiedzić raz na 2 lata.

Badania dostosowane do płci

Kobiety: zaleca się, aby raz w roku profilaktycznie złożyć wizytę ginekologowi. Lekarz prowadzący oceni, czy konieczne są częstsze wizyty, zleci cytologię oraz wykona USG. Po ukończeniu 25 roku życia zaleca się także wykonywanie USG piersi, a po 40 roku życia – mammografię. To badania, które zwiększają szansę na wczesne wykrycie ewentualnych nowotworów piersi oraz szyjki macicy.

Mężczyźni: po 40 roku życia panowie powinni udać się na badanie prostaty. Wykona je urolog i poinformuje, czy dzieje się coś niepokojącego oraz kiedy profilaktyczne oględziny należy powtórzyć. U mężczyzn po 40. roku życia ryzyko wystąpienia kłopotów z gruczołem krokowym znacząco wzrasta, dlatego tego badania nie należy lekceważyć.

Co zrobić z wynikami?

Z wynikami badań krwi i moczu najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz oceni je i poinformuje nas o ewentualnych odstępstwach od normy, a w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty. Lekarz rodzinny powinien także przeprowadzić rutynowy wywiad zdrowotny, zmierzyć ciśnienie tętnicze i skontrolować wagę ciała, obliczając nasz wskaźnik BMI.

Wyników badań lepiej nie odczytywać na własną rękę – lekarska interpretacja to gwarancja kompetentnego odczytania wyników i kompleksowego wsparcia dla naszego zdrowia. Korzystając z takiej profilaktycznej wizyty, możemy też skonsultować z lekarzem rodzinnym wszelkie objawy, które nas niepokoją i zasięgnąć profesjonalnej porady.