Jeśli latem lubisz wypoczywać aktywnie, na pewno wiesz, że jedną z podstawowych rzeczy, o których trzeba zatroszczyć się przed wyjazdem jest skompletowanie apteczki. Zaopatrzenie się w podstawowe medykamenty są szczególnie ważne, kiedy planujemy intensywną aktywność fizyczną, która zawsze wiąże się z ryzykiem urazów i kontuzji. Dobrze wyposażona apteczka może uratować nas także podczas urlopu spędzanego z dala od ludzi i sklepów.

Idealna apteczka podróżnego

Niestety nie istnieje jeden idealny przepis na apteczkę, która odpowiada na potrzeby każdego podróżnika. Powinniśmy kompletować ją w zależności od naszych indywidualnych uwarunkowań, przewlekłych dolegliwości, a także z myślą o miejscu, do którego jedziemy i formie planowanego wypoczynku.

Warto wziąć również pod uwagę towarzyszy podróży – osoby starsze, dzieci oraz zwierzaki będą potrzebowały innego wsparcia i powiększenia nieco podstawowej apteczki.

Poniżej podpowiadamy, jak w 5 krokach skompletować wakacyjną apteczkę.

Po pierwsze, choroby przewlekłe

Obowiązkowy punkt na apteczkowej liście to leki, które przyjmujemy na co dzień. Niestety urlop od codzienności nie oznacza przerwy od dolegliwości, z którymi się zmagamy. Astma, alergia, nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy – wszystkie choroby wymagają stałego wsparcia.

Kompletowanie apteczki rozpocznij od wyliczenia odpowiednich dawek leków, które Ty i współpodróżujący przyjmujecie stale. Przelicz dwa razy i upewnij się, że na pewno masz ze sobą odpowiednią ilość niezbędnych leków.

Nasza rada: jeśli chorujesz przewlekle, dobrym pomysłem jest zabranie w podróż swojej dokumentacji medycznej. To ważna zasada zwłaszcza, jeśli wybierasz się w długą i daleką podróż. Dokumentacja ułatwi lekarzowi, który nas nie zna ewentualną interwencję, może też okazać się konieczna przy przewożeniu niektórych leków przez granicę państwa.

Po drugie, środki przeciwbólowe

Środki łagodzące ból należą do podstawowego wyposażenia apteczki. Przydadzą się w nagłej migrenie oraz bólu spowodowanym kontuzją czy urazem. Najlepiej wybrać lek, który działa jednocześnie przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, w celu zmniejszenia objętości apteczki.

Nasza rada: jeśli wybierasz się na urlop z dzieckiem, ten punkt warto wzbogacić o środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dostosowany do wieku dziecka (np. syrop) oraz środek łagodzący ból gardła.

Po trzecie, zadbaj o przewód pokarmowy

Do najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi borykamy się w sezonie urlopowym należą kontuzje i urazy układu ruchu oraz zatrucia pokarmowe. Podróż zazwyczaj oznacza także zmianę diety i trybu żywienia. To czynniki, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe, objawiające się biegunką, wymiotami, bólem brzucha, nudnościami i osłabieniem organizmu. Zatrucie pokarmowe może też doprowadzić do odwodnienia, latem szczególnie niebezpiecznego.

Dlatego w podręcznej apteczce zawsze powinien znaleźć się probiotyk wspomagający leczenie biegunki, warto także zaopatrzyć się w elektrolity.

Po czwarte, urazy i kontuzje

Stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, czasami także złamania to kontuzje, do których może dojść zwłaszcza, jeśli spędzamy wakacje aktywnie. W ruchu nietrudno także o pomniejsze urazy, takie jako obtarcia, skaleczenia, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne itp..

Do apteczki koniecznie włóż preparat odkażający (np. wodę utlenioną albo sól fizjologiczną) oraz środki opatrunkowe. Zawsze należy mieć ze sobą bandaż elastyczny, przydatne mogą okazać się także gazy jałowe i plaster lub plastry z opatrunkiem.

Warto mieć też przy sobie nożyczki, które ułatwią założenie opatrunku w razie potrzeby. Do niezbędnika należy dodatkowo pęseta – niezastąpiona, jeśli zdarzy nam się złapać kleszcza. Szczęśliwie oba te akcesoria wchodzą zwykle w skład scyzoryka.

Po piąte, profilaktyka

Poważny uraz, groźna choroba albo nieprzyjemne dolegliwości mogą skutecznie zepsuć wakacyjny wypoczynek. Dlatego przygotowując się do urlopu, pomyśl przede wszystkim o odpowiedniej profilaktyce. Środki ostrożności, które warto podjąć powinny być zawsze dostosowane do formy planowanego urlopu oraz miejsca, w które się wybieramy.

W przypadku podróży zagranicznych o zdrowie warto zatroszczyć się min. 3 miesiące przed wyjazdem – zaopatrzyć się w obowiązkowe i zalecane szczepienia oraz dowiedzieć się, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas pobytu w egzotycznym miejscu.

Jeśli planujemy intensywne wycieczki piesze, górskie czy rowerowe koniecznie zaopatrzmy się w odpowiednie obuwie i strój. Dobre buty zapobiegną uciążliwym obtarciom stóp, zmniejszają też ryzyko zwichnięcia lub skręcenia kostki albo ukąszenia żmii (warto wybrać buty za kostkę!). Czapka lub kapelusz oraz krem z filtrem UV uchronią nas przed udarem i oparzeniem słonecznym, a preparat przeciwko komarom i kleszczom zmniejszy ryzyko ukąszenia.

Konieczne zadbaj też o możliwość wezwania pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność. Nawet jeśli planujesz ucieczkę od cywilizacji, zabierz ze sobą telefon komórkowy – może być wyłączony, byle był naładowany.

Nasza rada: przed wyjazdem wyszukaj i zapisz kontakt do miejscowych służb ratowniczych – wodnych, górskich lub zagranicznych.

Przygotuj się na aktywne lato

Lato to dobry czas, aby wypróbować nowych aktywności. Sportowe wakacje to świetny pomysł dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć na miejscu – aktywność fizyczna to przepis na dodatkową wakacyjną dawkę endorfin i poprawę wydolności organizmu. Nie rzucajmy się jednak na głęboką wodę. Przygotowania do intensywnego wysiłku fizycznego warto rozpocząć jeszcze przed planowanym urlopem.

Wakacyjną wycieczkę rowerową rozpocznij od zamiany na rower komunikacji publicznej lub samochodu, którym zwykle dojeżdżasz do pracy jeszcze miesiąc przed urlopem. Jeśli zamierzasz spędzić tydzień w kajaku, zadbaj o wzmocnienie mięśni rąk, a jeśli dwa tygodnie spędzisz na przemierzaniu górskich szlaków z ciężkim plecakiem, przygotuj się do tego np. regularnym joggingiem.