Majówka za pasem, a kilka dni wolnego wielu z nas wykorzystuje na mały regeneracyjny urlop. To świetny moment, żeby naładować baterie leniuchując albo rozruszać mięśnie podczas aktywnych form wypoczynku.

Tym, którzy zdecydowali się na intensywne zwiedzanie albo złapanie gorącego egzotycznego słońca i wybierają się w nieco dalszą podróż, przypominamy podstawowe informacje dotyczące biegunki podróżnych. To nieproszony gość, którego nie chcemy zabierać na wymarzoną wycieczkę!

Biegunka podróżnych – co to jest?

Terminem tym określa się typowe dla biegunki objawy, które pojawiają się na skutek zmiany warunków środowiskowych. Należą do nich:

 •  luźne stolce,
 •  wymioty,
 •  wzdęcia,
 •  bóle brzucha,
 •   nudności,
 •   podwyższona temperatura ciała.

Choroba ma zazwyczaj stosunkowo łagodny przebieg, trwa ok. 4 dni i przy odpowiednim wsparciu w łagodzeniu objawów ustępuje samoistnie. Rzadko wymaga interwencji lekarskiej, należy jednak pamiętać, że i to może się zdarzyć – zwłaszcza jeśli dolegliwości dotyczą małego dziecka, które szybko się odwadnia.

Biegunkę podróżnych wywołują zazwyczaj drobnoustroje w postaci bakterii E.coli lub Salmonelli, często także rotawirusy.

Skąd się bierze i jak zapobiec biegunce?

Biegunka podróżnych występuje najczęściej u osób podróżujących do krajów rozwijających się – Ameryki Środkowej i Południowej, Azji, Afryki, w regiony Bliskiego Wschodu, do Chin, także do Rosji. Najwyższą zachorowalność notuje się u dzieci poniżej 3. roku życia, których odporność jest słabsza niż funkcje obronne dorosłego organizmu.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości warto:

 •  unikać zakupu żywności od sprzedawców ulicznych,
 •  dokładnie myć świeże warzywa i owoce przed ich spożyciem,
 •  dbać o odpowiednią obróbkę termiczną pożywienia,
 •  pić wyłącznie wodę butelkowaną (uwaga! Stosując tę zasadę często zapominamy, że lód dodawany np. do soku może pochodzić z wody kranowej, która może nam zaszkodzić),
 •  unikać spożywania niepasteryzowanych przetworów mlecznych,
 •  pamiętać o częstym myciu rąk – zwłaszcza po każdej wizycie w toalecie i przed każdym posiłkiem.

Jak złagodzić przebieg biegunki?

W przypadku biegunki podróżnych warto od razu wdrożyć leczenie objawowe i skupić się na łagodzeniu przykrych objawów oraz skracaniu czasu potrzebnego na powrót do pełnego zdrowia.

Podstawą w leczeniu biegunki podróżnych jest zapewnienie choremu odpowiedniej podaży wody oraz elektrolitów – ważne, aby nie dopuścić do odwodnienia. Jeśli przebieg choroby na to pozwala, nie trzeba wprowadzać tzw. głodówki ani ścisłej diety, przyjmowanie pokarmów stałych jest zalecane. Można również zastosować ogólnodostępne leki hamujące biegunkę, a także preparaty przeciwbakteryjne oraz sprawdzony probiotyk.

Objawy biegunki podróżnych są zwykle krótkotrwałe – w przypadku podłoża bakteryjnego powinny ustąpić w przeciągu 4 dni, jeśli natomiast dopadła nas biegunka o podłożu wirusowym – w ciągu ok. 72 godzin. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja lekarska.