Wraz ze wzrostem temperatury rośnie też nasza aktywność fizyczna. Promienie słoneczne zachęcają do wyjścia na dwór, a aktywny wypoczynek jest zdrowym i zalecanym przez lekarzy wyborem. Zażycie słonecznej kąpieli, ruch i przebywanie na świeżym powietrzu – to wszystko pozytywnie wpływa na nasze ciało. Upał może być jednak również niebezpieczny. Kiedy miło spędzamy czas, łatwo nam zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu.

Odwodnienie – przyczyny i objawy

Odwodnienie to stan organizmu wywołany niedoborem wody w komórkach oraz tkankach naszego ciała. Długotrwały może doprowadzić nawet do niewydolności nerek, zaburzeń pracy serca, kłopotów z ciśnieniem, drgawek i śpiączki. Często towarzyszy mu wysoka gorączka. Jedną z głównych przyczyn odwodnienia, obok biegunki i wymiotów, jest nadmierne pocenie się wskutek aktywności fizycznej oraz w reakcji na wysoką temperaturę otoczenia. Podstawowym objawem zwiastującym odwodnienie jest silne uczucie pragnienia. Kiedy tracimy więcej niż 2% wody, może pojawić się długotrwały ból głowy, zawroty głowy i suchość w ustach. Już na tym etapie zdarzają się omdlenia, zaburzenia widzenia i nudności oraz podwyższona temperatura ciała.

Ile powinniśmy wypijać?

Szacuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 2 do 2,5l wody na dobę. Teoretycznie kobiety potrzebują nieco mniej płynów niż mężczyźni. Eksperci wskazują, że spożycie wody powinno wynosić 30 mg na kilogram masy ciała. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta pod wpływem zewnętrznych warunków – wysokiej temperatury powierza. Musimy też pić więcej, kiedy uprawiamy sport.

Sposób na upały

Podstawową zasadą, pozwalającą przetrwać falę upałów, jest regularne nawadnianie się. Najlepszym wyborem będzie woda. Jeśli jednak w gorące dni planujesz zafundować sobie dodatkową dawkę ruchu, warto zaopatrzyć się w specjalne środki zawierające elektrolity. Są dostępne w aptekach, bez recepty, zwykle w postaci rozpuszczalnych tabletek. Latem przyciąga nas też woda, w której możemy zanurzyć się w całości. Wyjazd nad jezioro albo rzekę to świetny pomysł pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Zadbaj o dostęp do cienia, przygotuj sobie nakrycie głowy i koniecznie użyj kremu z filtrem! Ale przede wszystkim – nigdy nie ruszaj się z domu bez butelki wodydo picia.

Zapobiegaj odwodnieniu

Silne uczucie pragnienia to ostrzeżenie oznaczające, że nasz organizm jest już odwodniony w około 2%. Nigdy nie powinniśmy tego sygnału lekceważyć. Co robić, aby zminimalizować zagrożenia płynące z odwodnienia?

  • Wyrób w sobie nawyk regularnego picia – sięgaj po wodę, jeszcze zanim poczujesz pragnienie
  • Jedz warzywa – dostarczą Ci witamin i mikroskładników, których pozbywasz się wraz z potem
  • Sięgnij po owoce zawierające dużo wody, jak truskawki lub arbuzy
  • Pij niesłodzone soki
  • Unikaj wody gazowanej – zawarty w nich dwutlenek węgla wywołuje uczucie sytości, co sprawia, że pijesz mniej niż to konieczne
  • Unikaj kawy i alkoholu – te napoje odwadniają organizm

Pamiętaj: woda stanowi około 60%-70% masy ludzkiego ciała! Odpowiednie nawodnienie przekłada się na lepsze samopoczucie, pomaga utrzymać prawidłową temperaturę organizmu i skutkuje pięknie nawilżoną cerą.