Egzotyczne wakacje to marzenie wielu z nas. Z pieczołowitością wybieramy wymarzoną destynację, zaopatrujemy się w niezbędne ubrania i akcesoria, uczymy się podstawowych zwrotów w obcym języku i przygotowujemy plan podróży. W przedwakacyjnym szale nie wolno zapomnieć także o ZDROWIU. Jak przygotować się na egzotyczne wojaże? Podpowiadamy!

Jakie wyjazdy wymagają specjalnych przygotowań?

Szczególnej troski o zdrowie wymagają podróże przede wszystkim w rejony egzotyczne, do krajów rozwijających się i tropikalnych. Warunki sanitarne w tych częściach świata różnią się od standardów europejskich, co oznacza, że łatwiej nam tam zapaść na groźne i nieprzyjemne choroby.

Jeśli korzystamy z usług biura podróży, organizator powinien udzielić szczegółowych informacji dotyczących profilaktycznych zaleceń zdrowotnych i możliwych zagrożeń. Niezależnie jednak od tego, czy wykupiliśmy wakacje w biurze, czy też przygotowujemy podróż samodzielnie, warto zorientować się, co może nam grozić w zmienionym środowisku i jak najlepiej przygotować do tego ciało.

Egzotyczne kierunki

Wycieczki do krajów tropikalnych stają się w ostatnich czasach coraz bardziej popularne. Kuszą nas lokalne atrakcje, bajkowe krajobrazy i wysokie temperatury. Należy jednak pamiętać, że z tymi walorami w parze idą także obce dla naszego układu odpornościowego drobnoustroje, infekcje przenoszone przez owady oraz ryzyko nieprzyjemnych zakażeń bakteryjnych – na czele z tzw. zemstą Faraona, czyli biegunką podróżnych.

Egipt i inne państwa Afryki Północnej, rejsy na Karaibach, spotkania ze słoniami na Bali i podziwianie krokodyli nad Nilem to także zwiększone ryzyko nabawienia się często groźnych dla życia schorzeń. Nie należy tego lekceważyć.

Lekarz medycyny podróży

Najpewniejszym źródłem wiedzy będzie lekarz medycyny podróży lub medycy tropikalnej, z którym warto skonsultować się przed wyjazdem. Dowiemy się wtedy z pierwszej ręki o tym, jakie szczepienia są obowiązkowe w przypadku podróży do miejsca, które wybraliśmy, a jakie zalecane. Lekarz pomoże nam podjąć świadomą i rzetelną decyzję oraz na czas zorganizować wszystkie niezbędne szczepienia.

Taką wizytę należy zaplanować na kilka miesięcy przed wyjazdem, ponieważ niektóre szczepienia, np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, durowi brzusznemu czy cholerze należy wykonać 6-8 tygodni przed zmianą środowiska.

Badania

Przed spakowaniem walizki warto także wykonać podstawowe badania – krwi i moczu – oraz ewentualnie badania dostosowane do indywidualnego stanu zdrowia i problemów, z jakimi się zmagamy. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, w jakim stanie zdrowia wyjeżdżamy i w razie problemów, ułatwimy diagnostykę i leczenie poza domem lub po powrocie.

Ubezpieczenie

Kolejną rzeczą, której nie możemy pominąć podczas planowania egzotycznej podróży jest zaopatrzenie się w ubezpieczenie zdrowotne. To kwestia której nie warto lekceważyć, mimo że skłonni jesteśmy ucinać koszty podróży pomijając właśnie ubezpieczenie. Jeśli nie będziemy musieli z niego skorzystać – świetnie, nie znaczy to jednak, że wydaliśmy pieniądze niepotrzebnie.

Koszty leczenia zagranicą mogą być bardzo wysokie, dlatego lepiej mieć gwarancję, że w razie potrzeby ubezpieczyciel pokryje należność za opiekę zdrowotną i nie ryzykować własnym zdrowiem.

Zasady bezpiecznego urlopu

Odpowiednie przygotowanie do zagranicznych wczasów minimalizuje ryzyko zachorowania, nie jest jednak gwarancją zachowania zdrowia. Dlatego wybierając się w daleką podróż warto dobrze zaopatrzyć swoją apteczkę, a w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości w trakcie urlopu lub już po powrocie niezwłocznie zgłosić się po poradę lekarską.