Wakacyjne wyjazdy wiążą się często ze zmianą klimatu, a także modyfikacją diety, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Letni wypoczynek oznacza więc także zwiększone ryzyko zatruć pokarmowych. Biegunka, wymioty i osłabienie… szczególnie podatne są na nie dzieci, których funkcje immunologiczne nie są tak sprawne, jak u dorosłych.

Apteczka na zatrucia

Planując podróż, zawsze należy przygotować odpowiednią apteczkę, która pomoże w razie nieprzewidzianych kłopotów ze zdrowiem. Warto, aby zaopatrzyć ją również w probiotyki, które w razie potrzeby złagodzą przebieg biegunki oraz elektrolity, zapobiegające odwodnieniu.

Do apteczki można dołączyć także środki wspomagające trawienie, np. naturalną herbatkę miętową i rumiankową. Nie możemy zapomnieć również o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody – zwłaszcza w upalną pogodę odwodnienie organizmu, zarówno dorosłego, jak i dziecka, stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Biegunka bakteryjna na wakacjach

Na pewno często słyszymy o wzmożonych zachorowaniach dzieci na biegunki wirusowe w okresie jesienno-zimowym. Szacuje się, że 80% tej przypadłości u dzieci przypada na okres zimowy.

Latem biegunki wirusowe nie są tak częste, znacząco wzrasta jednak ryzyko wystąpienia u dziecka biegunki o podłożu bakteryjnym, co ściśle wiąże się z sezonem urlopów i podróżowaniem. Szacuje się, że około połowa letnich biegunek u niemowląt i dzieci jest spowodowana przez bakterię E. coli.

Jak zminimalizować ryzyko biegunki u dzieci?

Biegunka, wymioty i inne nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące zatruciu – to kiepski scenariusz wakacyjny. Wrażliwszy organizm dziecka jest szczególnie narażony na zmienioną dietę oraz zmianę środowiska. Dlatego szykując się na rodzinne wczasy, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią profilaktykę.

Na co zwrócić uwagę?

  • Dbaj o dietę: powinna być odpowiednio zbilansowana i nie odbiegać drastycznie od tego, co jemy na co dzień.

Nasza rada: zastąpienie pełnowartościowego posiłku wakacyjnym gofrem nie jest dobrym pomysłem! Na słodkie przyjemności możesz zabrać malucha po zdrowym posiłku. Zwróć szczególną uwagę na świeżość bitej śmietany, która w upalnych warunkach szybko się psuje i jest ciężkostrawna.

  • Pilnuj higieny: mycie rąk przed posiłkiem, mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem. Nie podawaj dziecku wody niewiadomego pochodzenia (uważaj również na kostki lodu i wodę, którą dziecko myje zęby!).

Probiotyk na wakacjach

Przyjmowanie preparatów probiotycznych o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych to zasadna profilaktyka biegunek u dzieci, zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów.

Aby zmniejszyć częstotliwość występowania biegunki można wspomóc organizm dziecka, podając preparat probiotyczny, który zawiera rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) i Europejskie Towarzystwo Chorób Infekcyjnych Dzieci (ESPID) szczepy Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulard.

Probiotyk na pewno warto spakować do wakacyjnej walizki, ponieważ zapobiega i skraca czas trwania biegunek spowodowanych zaburzeniem prawidłowej flory jelitowej. W razie potrzeby dobrze mieć go pod ręką!