Lato, plaża, upały i odkryte sukienki – wszystko to stanowi motywację do zadbania o swoją sylwetkę. Kiedy jest ciepło, mniej chce się jeść, dlatego zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze naprawdę może się teraz udać. Jesteście zmotywowani? Przed wywróceniem codziennego menu do góry nogami, powinniśmy ocenić stan swojego zdrowia!

Jaką dietę wybrać?

Jeżeli Twoją motywacją jest marzenie o utracie mnóstwa kilogramów jeszcze przed wakacyjnym urlopem, do którego zostały Ci dwa tygodnie… odpuść. Nie decyduj się na dietę, która ma przynieść natychmiastowe i spektakularne rezultaty. Głodówki są wyniszczające dla organizmu, a jeśli zaraz po restrykcyjnej diecie wdrożysz urlopową jedzeniową „dyspensę”, całe przedsięwzięcie prawdopodobnie skończy się kłopotami z układem trawiennym i efektem jo-jo.

Odpowiednia dieta odchudzająca to zmiana stylu odżywiania, a nie okresowe wyrzeczenia. Chodzi w niej nie tylko o zgubienie nadmiaru kilogramów, ale przede wszystkim o nauczenie się, jak nie popełniać błędów, które doprowadziły do ich zgromadzenia. Głównym celem każdej diety powinno być nie tylko wysmuklenie sylwetki, ale także wypracowanie zdrowszych nawyków.

Kiedy poprosić o pomoc specjalistę?

Jeśli jesteśmy zdrowi, nie musimy każdej zmiany żywieniowej konsultować z lekarzem. Jeżeli do zrzucenia mamy kilka kilogramów albo naszym celem jest jedynie poprawienie wyglądu wybranych partii ciała, wizyta u lekarza czy dietetyka jest zbędna.

Pierwsze kroki, które warto samodzielnie postawić, to ograniczenie słodyczy i nadmiaru cukru w diecie (np. słodzonych napojów) oraz ustabilizowanie godzin posiłków. Zadbaj o ich regularność, nie objadaj się na noc i pamiętaj o wysiłku fizycznym. Sama eliminacja słodyczy połączona z treningiem, zwłaszcza jeśli wcześniej wcale nie byliśmy aktywni, powinny przynieść spodziewane efekty.

Jak przygotować się do diety?

Rodzaj badań zalecanych przed rozpoczęciem diety zależy od indywidualnego przypadku, kondycji naszego ciała, rodzaju diety, jaką chcemy zastosować oraz celu, który chcemy osiągnąć. Jeśli planujemy intensywne odchudzanie lub radykalną zmianę sposobu żywienia, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Należy pamiętać, że maksymalne bezpieczne tempo chudnięcia to 1 kilogram w ciągu tygodnia. Najlepiej będzie, jeśli nasze posiłki będą składać się z odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych. Lepiej jeść wszystko, ale mniej i regularnie oraz dodać do codziennej rutyny wysiłek fizyczny i w ten sposób uzyskać deficyt kaloryczny niż całkowicie rezygnować np. z tłuszczu lub węglowodanów w codziennym menu.

Morfologia

To podstawowe badanie kontrolne krwi, który pozwoli sprawdzić poziom erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu – ich niski poziom może świadczyć o anemii lub niedoborach mikroskładników, a zbyt wysokie może być oznaką odwodnienia.

Poziom cukru we krwi

Inaczej glikemia – to podstawowe badanie kontrolne, wykluczające ryzyko cukrzycy.

Lipidogram oraz mierzenie ciśnienia

To badanie, które pozwoli ocenić poziom tzw. dobrego i złego cholesterolu. Lipidogram warto uzupełnić także regularnymi pomiarami ciśnienia – jeśli zmagamy się z nadciśnieniem tętniczym, dieta powinna być zaplanowana odpowiednio do tej dolegliwości.

Badanie TSH we krwi

Czyli badanie poziomu hormonów tarczycy. Zaburzenia pracy tarczycy często są przyczyną spowolnionego metabolizmu i gromadzenia dodatkowych kilogramów bez zmiany stylu życia i sposobu odżywania. Warto wykluczyć takie problemy przed przejściem na dietę.

Na co uważać podczas diety?

Na początku zmiany diety mogą pojawić się kłopoty trawienne – to reakcja organizmu na zmianę przyzwyczajeń, do których musi się dostosować. Takie dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

Jeśli w trakcie odchudzania zmagasz się z częstymi bólami głowy, zdarza się, że kręci Ci się w głowie, odczuwasz nudności, czujesz wyraźny spadek energii, senność, boli Cię brzuch i nie możesz się na niczym skupić albo dochodzi do zatrzymania miesiączkowania – uważaj! Może to świadczyć o tym, że nie dostarczasz ciału wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. W takiej sytuacji zalecana jest konsultacja lekarska oraz zwrócenie się o pomoc do dietetyka, który pomoże wyeliminować błędy popełniane przy komponowaniu posiłków.