Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowego stylu życia. To, co jemy odbija się na tym, jak wyglądamy – nie tylko od zewnątrz! Ma również zasadnicze znaczenie dla stanu i kondycji narządów wewnętrznych, wpływa na nasze samopoczucie, wagę, wygląd cery.

Motywacją do zmiany odżywiania najczęściej jest jednak waga lub marzenia o zaprezentowaniu idealnej sylwetki na wakacyjnej plaży. Zazwyczaj zależy nam też, żeby efekty były natychmiastowe – zapominamy o zdrowym rozsądku i w trosce o linię jesteśmy w stanie wiele poświęcić. Niestety, często również zdrowie. Na czym polegają główne problemy popularnych „cudownych” diet?

Spowolnienie metabolizmu

Restrykcyjne diety oznaczają zazwyczaj nagłe obcięcie podaży kalorycznej, często o więcej niż połowę ilości kalorii, do których przyzwyczajony był nasz organizm! Twoje ciało, nauczone otrzymywania określonej ilości pożywienia, zamiast spalać tłuszcz, zaczyna go magazynować. Głodówka to dla niego sygnał, że należy zabezpieczyć się przed nadchodzącym głodem – metabolizm zwalnia i zamiast pozbywać się zbędnego tłuszczu, zaczynasz spalać mięśnie, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość energii. Dłużej stosowana głodówka może doprowadzić nawet do zanikania mięśnia sercowego lub arytmii i jest bardzo niebezpieczna dla tego organu.

Efektem, który przychodzi niemal natychmiast jest złe samopoczucie, osłabienie odporności, również brak spodziewanego spadku wagi, a czasami nawet jej przyrost. Dodatkowo, kiedy tylko rezygnujesz z diety, wygłodzony organizm nie jest w stanie zużyć energii, którą otrzymuje i magazynuje tłuszcz na kolejny okres głodu – prowadzi to często do błędnego koła, z którego trudno się wydostać: restrykcyjna dieta, czas beztroskiego jedzenia i efekt jo-jo, restrykcyjna dieta… itd..

Dolegliwości układu trawiennego

To duży problem wszystkich monodiet, czyli jadłospisów opierających się na produktach dostarczających podobnych substancji odżywczych, z całkowitym pominięciem innych produktów. Wyklucza się najczęściej cukier i węglowodany, często także tłuszcz. Tymczasem, mimo że słodyczy dobrze jest unikać, a węglowodany ograniczyć, całkowita rezygnacja z tych elementów, również owoców i produktów pełnoziarnistych, skutkuje niedoborami witamin i błonnika pokarmowego. Tłuszcz jest co prawda wysokokaloryczny, ale niezbędny dla zachowania prawidłowych funkcji organizmu.

Skutki monodiety to zazwyczaj problemy trawienne – pojawiają się bóle brzucha, nudności, zaparcia, a w dłuższej perspektywie czasowej groźne niedobory witamin i minerałów.

Anemia i niedobory składników odżywczych

Jeśli stosujesz dietę w typie głodówki przez dłuższy czas, prędzej czy później pojawią się kłopoty spowodowane niedostatecznym odżywieniem organizmu. Bardzo małe porcje posiłków oraz wykluczenie całych grup produktów to niemal przepis na anemię. Niedobory substancji odżywczych wpływają na kondycję całego ciała i zaburzają jego funkcjonowanie.

Nadmierne ograniczenie ilości pożywienia może też doprowadzić do hipoglikemii – czyli niebezpiecznego spadku poziomu cukru we krwi. Taki stan prowadzi do kłopotów z koncentracją (nasz mózg żywi się przede wszystkim glukozą!), zawrotami głowy, omdleniami, drżeniem mięśni i wzmożoną potliwością.

Jeśli dieta, którą planujesz, zakłada całkowitą eliminację węglowodanów, cukru lub tłuszczu, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Pierwszymi oznakami niedożywienia ciała jest pogorszenie stanu skóry, senność i brak energii, następnie łamliwość paznokci i nadmierne wypadanie włosów, a także zatrzymanie miesiączkowania.

Głód i wahania nastrojów

Zdrowa dieta to taka, na której nie czujesz cały czas głodu. W przeciwnym razie tracisz dobry humor, rezygnujesz z życia towarzyskiego, a kompulsywne liczenie kalorii może doprowadzić Cię do zaburzeń odżywiania.  Nadmierna potrzeba kontroli tego, co umieszczasz na talerzu rodzi frustrację i nie jest zdrowa. Jeśli przez 90% czasu dokonujesz zdrowych wyborów, możesz od czasu do czasu wyjść na pizzę z przyjaciółmi.

Uczucie ssania w żołądku powoduje dyskomfort, nie tylko fizyczny, lecz także psychiczny. W połączeniu z niedożywieniem i ogólnym osłabieniem organizmu skutkuje zmiennym nastrojem – głodni łatwiej wpadamy w depresyjne stany, złościmy się i stajemy się bardziej płaczliwi.

Jak rozpoznać złą dietę?

Jeśli dieta, którą chcesz zacząć stosować:

  • wyklucza całe grupy produktów,
  • radykalnie odbiega od tego, co jesz aktualnie,
  • ma trwać krótko i przynieść zdumiewające efekty,
  • powoduje efekty uboczne oraz nieustanne uczucie głodu

prawdopodobnie nie jest to dieta dla Ciebie. Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, musisz polubić swój nowy styl życia, również to, co jesz. Dieta, której nie lubisz i która nie jest zdrowa będzie trudna w utrzymaniu.

Restrykcyjna, ubogokaloryczna dieta przyniesie krótkotrwały efekt, jeśli nie pociągnie za sobą przebudowy zgubnych nawyków. Eliminujemy w ten sposób tylko efekt, a nie przyczynę. Dobrze przygotowana dieta pomoże Ci zmienić swoje codzienne decyzje, nauczy Cię komponować pełnowartościowe posiłki i da się polubić!