Bezpieczna podróż – co to dla Ciebie oznacza? Zawsze pakujesz na wyjazd apteczkę i ubrania na każdą pogodę, czytasz o miejscach, które planujesz odwiedzić i w razie potrzeby korzystasz z pomocy przewodnika. Wybierasz pewne środki transportu i nie podejmujesz ryzykownych aktywności. Czy to wszystko?

Zarazki w podróży

Poznawanie nowych miejsc siłą rzeczy wiąże się ze zwiększoną częstotliwością odwiedzin różnych publicznych miejsc. Lotnisko, stacja kolejowa, toaleta w muzeum albo przy parkingu… to miejsca, które codziennie odwiedzają setki osób i trudno utrzymać w nich idealny porządek.

Podróżni to osoby o różnym stanie zdrowia i wszyscy pozostawiają w odwiedzonym miejscu jakiś ślad, często w postaci bakterii, wirusów lub grzybów. Dlatego podczas wakacyjnych wyjazdów jesteśmy bardziej narażeni na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Kontaktu z nimi nie da się całkowicie uniknąć, można je natomiast zminimalizować. Jak? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Zadbaj o swoją odporność

Przed podróżą postaraj się dobrze wyspać, a w jej trakcie dbaj o pożywne, zdrowe posiłki. Jeśli planujesz daleki wyjazd pomyśl o wcześniejszej suplementacji bakteriami probiotycznymi, które przygotują Twój układ pokarmowy na wakacyjne wyzwania. Możesz także sięgnąć po suplementację podstawowymi składnikami witaminowymi i mineralnymi, aby w podróż wyruszyć w świetnej formie.

Myj ręce

To bardzo prosta zasada, o której warto jednak pamiętać i przypominać o niej także najmłodszym członkom rodziny. W wielu sytuacjach nawyk mycia rąk, zwłaszcza przed jedzeniem, może uchronić nas przed kontaktem z niezliczoną ilością bakterii.

W trakcie wizyty w restauracji lepiej umyć ręce po odłożeniu menu i przed zabraniem się za posiłek. Koniecznie trzeba to zrobić przed zjedzeniem kupionego na stacji benzynowej hot-doga albo przed rozpoczęciem chrupania popcornu na kinowym seansie. Po opuszczeniu pociągu czy samolotu, po wyjściu ze sklepu i odłożeniu sklepowego koszyka, po zanurzeniu dłoni w fontannie i wizycie w miejskiej toalecie – dokładne umycie rąk jest więcej niż wskazane!

Zadbaj o higienę

Wyjazdowe warunki nie zawsze pozwalają na dokładne wyczyszczenie rąk, ciała, zębów. Zdarza się, że jesteśmy skazani na środek transportu przez kilkanaście godzin, bez dostępu do bieżącej wody. Jak temu zaradzić? Oczywiście warto zaopatrzyć się w dostępne w drogeriach środki czystości, takie jak antybakteryjny żel i mokre chusteczki odświeżające, czy higieniczne nakładki na sedes. Co jeszcze możesz zrobić?

  • zabierz ze sobą szczoteczkę do zębów – może być to podróżna wersja mini + taka sama pasta do zębów. Guma do żucia nie wystarczy, a umycie zębów przynosi też duży komfort, nawet jeśli nie mamy możliwości umycia całego ciała.
  • miej przy sobie wodę – może być to niegazowana woda mineralna. W podróż zaopatrz się w jej zapas, nie tylko do picia. Przyda się także do umycia rąk, twarzy itp..

Uważaj na publiczne łazienki

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na toalety, ale też na miejsca, w których się kąpiemy.

Z hotelowych pryszniców korzysta bardzo dużo osób, dlatego nigdy nie powinno wchodzić się do kabiny bosymi stopami. Pamiętaj, żeby na urlop spakować basenowe klapki. Grzybica stóp nie należy do przyjemnych możliwości i może skutecznie popsuć wakacje. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Kiepskim pomysłem jest też wieszanie czystego ręcznika na ramie kabiny, a nawet na haczyku przylegającym do ścianki kabiny. Ręcznik oraz czyste ubrania najlepiej włożyć do torby i to ją zawiesić w kabinie. Dzięki temu unikniemy kontaktu z drobnoustrojami przyniesionymi w to miejsce przez poprzednich użytkowników.