Odchudzanie wiąże się z deficytem kalorycznym. Ale jeżeli to jedyny sposób, który stosujesz, możesz spowolnić metabolizm i nie doczekać się utraty kilogramów.

Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas odchudzania. 

1. Za mało jesz

Drastyczne ograniczenie spożywanych kalorii jest najczęstszym błędem, który popełniamy, przechodząc na dietę. Oczywiście, żeby schudnąć, należy jeść mniej niż zwykle. Ale nie wolno przesadzać.

Dlaczego? Zbyt mała ilość pożywienia może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu. Wtedy nie ma mowy o utracie dodatkowych kilogramów. Aby odchudzanie było skuteczne, należy starannie rozplanować dietę, zwracając uwagę nie tylko na kaloryczność posiłków, ale także na ich wartości odżywcze. Urozmaicona dieta dostarcza niezbędnych witamin i składników mineralnych, a także odżywia organizm i zabezpiecza przed napadami niekontrolowanego głodu.

2. Jedzenie dużej ilości węglowodanów 

Całkowita rezygnacja z węglowodanów nie jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Warto jednak ograniczyć ich spożycie, jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów. Najskuteczniejszym i jednocześnie najzdrowszym sposobem jest całkowita eliminacja węglowodanów prostych z diety (takich jak cukier, białe pieczywo, białe makarony i ryż, ciastka, batony, itp.) i zamienienie ich na zdrowsze odpowiedniki. Lepszym wyborem będą produkty zawierające węglowodany złożone, czyli pochodzące z produktów pełnoziarnistych.

Chociaż niektórzy odradzają spożywanie ziemniaków podczas diety, to pamiętaj, że mają one wysoki indeks sytości. Dlatego też ziemniaki gotowane w wodzie i ozdobione zieleniną, to dobry pomysł na zaspokojenie głodu, dostarczenie błonnika i mikroelementów.

3. Pijesz za mało wody, a za dużo innego rodzaju napojów 

Bardzo często zapominamy albo nawet nie doceniamy roli picia wystarczającej ilości płynów. Czasem z kolei zamiast po wodę sięgamy po duże ilości soków, kawy z mlekiem i słodzonej czarnej herbaty.

Pamiętaj, że nawet zdrowe świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne dostarczają kalorii i dużo cukru i nie należy przesadzać z ich ilością. Wystarczy, że zamienisz wszystkie słodkie napoje, które wypijasz w ciągu dnia na wodę, a ograniczysz dzienne spożycie kalorii nawet o 300-400 kcal! 

4. 8 godzin bez ruchu 

Specjaliści są zgodni. Siedzący tryb życia jest tak samo szkodliwy jak palenie papierosów! Osiem godzin za biurkiem ogranicza dostarczenie organizmowi niezbędnej dawki ruchu każdego dnia. Tymczasem zaleca się wykonywać dziennie minimum 10 000 kroków.

Jeśli spędzasz większość dnia w jednej pozycji, dbaj o aktywność podczas innych czynności. Możesz w miarę możliwości zamienić samochód na rower, windę na schody, a jeżeli jeździsz komunikacją miejską, to staraj się wysiąść 1-2 przystanki wcześniej, aby resztę dystansu pokonać pieszo. Zmiany są niewielkie, łatwe do wprowadzenia, a mogą przynieść wiele korzyści: szybszy metabolizm, lepsze samopoczucie, więcej energii i szczupłą sylwetkę.