Zbliża się lato – czas urlopów, weekendowych wypadów i realizowania wymarzonych podróży. Jak się do niego przygotować? Poza zaplanowaniem dojazdu i noclegów oraz atrakcji warto pomyśleć także o tym, jak wesprzeć swój układ pokarmowy, aby nieplanowana infekcja nie popsuła nam błogiego wypoczynku!

Probiotyki na wakacjach

Probiotyki to dobroczynne bakterie obecne w przewodzie pokarmowym człowieka. Podczas wakacyjnych wyjazdów, nie tylko tych dalekich, naturalna mikroflora bakteryjna może zostać zaburzona. Wpływa na nią zmiana otoczenia i narażenie na egzotyczne drobnoustroje, z którymi nasz organizm może nie poradzić sobie skutecznie. Do dodatkowych czynników, które negatywnie wpływają na stan mikroflory bakteryjnej należą: streszmiana trybu życia i sposobu odżywiania.

Zmiana rytmu dnia, intensywne zwiedzanie, przebywanie na słońcu oraz wakacyjna dieta oparta na lokalnych smakołykach, ciężkostrawnych potrawach i słodkościach, którym często towarzyszy alkohol albo też monotonnym jedzeniu, które łatwo nam spakować do plecaka i niewiele waży (zwykle nie są to warzywa i owoce, przez co może brakować nam błonnika), sprawia, że nasze ciało może nie poradzić sobie dość dobrze ze zmianami.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Zwłaszcza, jeśli wyjeżdżasz daleko i radykalnie zmienisz środowisko, warto wprowadzić profilaktyczną suplementację probiotykową. Dzięki temu ograniczysz efekt szoku, na jaki narażony będzie Twój organizm.

Pierwszą tabletkę osłoną należy przyjąć 7 dni przed podróżą i stosować regularnie przez cały czas urlopu, mniej więcej o tej samej porze dnia. Korzystne bakterie osłonią jelita i pomogą ciału zbudować skuteczną barierę przeciwko szkodliwym, obcym bakteriom.

Probiotyk zamiast nabiału?

Żywe kultury bakterii możemy znaleźć również w przetworach mlecznych, takich, jak jogurty i kefiry. Kupując nabiał, koniecznie zwróć uwagę na jego skład. Aby produkt miał działanie probiotyczne powinien zawierać min. 10mln bakterii Bifidobacterium w 1 gramie lub 100mln bakterii Lactobacillus w 1 gramie. Ważne także, aby był niesłodzony.

Ale uwaga! Jeśli wyjeżdżasz do egzotycznego kraju, lepiej unikaj lokalnych przetworów mlecznych. Nabiał niewiadomego pochodzenia, z lokalnych źródeł i małych restauracji może być ryzykowny. W gorących temperaturach szybko się psuje, dlatego lepiej go unikać, zwłaszcza, kiedy nie mamy pewności co do sposobu jego wytwarzania i przechowywania. W takiej sytuacji wsparcie preparatem probiotycznym jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wybrać probiotyk?

Zwróć uwagę na skład!

- Producent powinien gwarantować minimalną ilość żywych produktów w preparacie – to gwarancja, że będą tam obecne do końca daty przydatności do spożycia

- Wszystkie szczepy zastosowanych bakterii powinny zostać dokładnie określone, np. Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii

- Wybierz probiotyk, który ma w składzie więcej niż 1 szczep bakterii, ale nie za dużo. Probiotyki zawierające kilkanaście różnych szczepów bakterii mogą okazać się nieskuteczne, jeśli ich wspólne działanie nie zostało należycie przebadane. Zestaw 2 szczepów łatwiej skomponować tak, aby działał kompleksowo.