Choroba lokomocyjna jest najczęstszą chorobą związaną z podróżą. Pojawia się niezależnie od rodzaju środków transportu, jednak zazwyczaj występuje podczas jazdy samochodem oraz autobusem. Może być bardzo uciążliwa i utrudnić oraz wydłużyć drogę, przysparzając dzieciom i rodzicom dodatkowego stresu.

Choroba lokomocyjna najczęściej występuje u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Często apogeum osiąga u dzieci w wieku 10-12 lat. Dzieci skarżą się wówczas na nudności, zmęczenie, złe samopoczucie i bar apetytu. Mogą wystąpić wymioty, bóle i zawroty głowy.

Jak zmniejszyć dolegliwości podczas jazdy?

Na szczęście istnieją sposoby na chorobę lokomocyjną. Aby ułatwić podróżowanie dziecku, warto zastosować kilka wskazówek.

  • Pomocny imbir. Imbir uznawany jest za naturalne lekarstwo na chorobę lokomocyjną. W aptece dostępne są preparaty z imbirem (syropy, cukierki, lizaki). Warto też przygotować samemu domową herbatkę imbirową i podać ją dziecku przed podróżą? Wystarczy zagotować kilka plasterków świeżego imbiru i posłodzić miodem. Równie dobry będzie sproszkowany imbir zamiast świeżego.
  • Leki z apteki przynoszą ulgę, działają przeciwwymiotnie, ale należy pamiętać, że osłabiają koncentrację i często powodują senność… Należy je zażyć na pół godziny przed planowaną podróżą.
  • Irytujące zapachy. Musisz wiedzieć, że osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną przeszkadzają wszelkie zapachy w samochodzie. I nie mówimy tylko o dymie papierosów. Niezwykle drażniąco działają także odświeżacze powietrza czy perfumy kierowcy/pasażera.
  • Dziecko powinno siedzieć przodem do kierunku jazdy. Najlepiej, aby patrzyło się w punkt położony daleko od samochodu. Niewskazane jest czytanie książki czy korzystanie z tabletu, smartfona.
  • Nie należy wsiadać do samochodu po obfitym posiłku. Natomiast przekąski powinny być lekkostrawne.
  • Jeśli dziecko źle się poczuje, warto zrobić postój. Spokojne oddychanie na świeżym powietrzu na pewno pomoże. Starszemu dziecku możemy podać miętową gumę do żucia.

Większość dzieci „wyrasta” z choroby lokomocyjnej i w starszym wieku podróżują już bez problemów. Pamiętaj też, że wszelkie gwałtowne hamowania i ostre zakręty źle wpływają na samopoczucie dziecka cierpiącego na chorobę lokomocyjną. Staraj się jeździć płynnie, zachowuj bezpieczny odstęp i unikaj wąskich i krętych dróżek.

Nasza rada: Aby ułatwić sobie i dziecku podróż, warto ją zaplanować na drzemkę maluszka. Zadbaj wtedy o komfort dziecka, szczególnie o podtrzymanie główki i odpowiednią temperaturę w samochodzie.