Kora dębu już w dobie średniowiecza cieszyła się popularnością w ziołolecznictwie, np. do dezynfekcji ran czy jako podawany doustnie lek na kłopoty gastryczne. Także dzisiaj jest zaliczana do sprawdzonych surowców farmakopealnych.

Kora dębu – właściwości lecznicze

Kora dębu (łac. quercus cortex) pozyskiwana jest najczęściej z dębu szypułkowego lub bezszypułkowego. Drugim surowcem zielarskim dębu obok kory jest jego liść. Korę dębu zbiera się w okresie marca – kwietnia (zanim rozwiną się liście), głównie z młodych okazów. Tak zebrany surowiec poddaje się następnie suszeniu. Na rynku jest on dostępny z reguły w postaci herbat, tak torebkowanych, jak i sypanych. Popularne są ponadto kosmetyki naturalne z dodatkiem kory dębu: szampony (zwłaszcza do włosów przetłuszczających się), płyny i żele do higieny intymnej, naturalne środki myjące, np. mydła i żele pod prysznic, kremy do twarzy i ciała czy preparaty do stosowania na hemoroidy. W składzie dębowej kory znajdują się pożyteczne substancje czynne, takie jak m.in. garbniki (ich zawartość oscyluje w przedziale od 3 do 20%!), kwasy fenolowe, katechiny, taniny czy flawonoidy. To właśnie one odpowiadają za prozdrowotne właściwości kory dębu: działanie przeciwdrobnoustrojowe, ściągające, przeciwzapalne czy antyoksydacyjne.

Kora dębu – zastosowanie w infekcjach skórnych

Płukanki z kory dębu przyniosą ukojenie przy okazji niewielkich infekcji skórnych. Można je stosować w warunkach domowych w przypadku niewielkich oparzeń i odmrożeń, płytkich i nierozległych ran oraz skaleczeń, a także np. w wypadku trudności z gojeniem przekłuć po piercingu. Aby przygotować płukankę, wystarczy łyżeczkę sproszkowanej lub rozdrobnionej kory dębu zalać ok. 250 ml wrzątku i parzyć pod przykryciem przez ok. 10 minut. Po odcedzeniu takiego naparu należy odstawić go do delikatnego ostygnięcia, a następnie nanosić delikatnie na skórę jałowym gazikiem.

Kora dębu – zastosowanie w infekcjach jamy ustnej

Kora dębu działa antyseptycznie i ściągająco także na błony. Sprawdzi się w domowych kuracjach aft, opryszczek czy uszkodzeń mechanicznych dziąseł, policzków czy języka (powstałych np. w wyniku nocnego zaciskania zębów czy szczęki). Można posłużyć się płukanką przygotowaną wg przepisu podanego powyżej.

Kora dębu na hemoroidy

Kora dębu jest także surowcem polecanym osobom zmagającym się z hemoroidami. Jest szczególnie przydatna głównie ze względu na swoje właściwości ściągające, dzięki którym zabezpiecza i uszczelnia żyły, niwelując krwawienia. Najbardziej optymalnym domowym remedium na hemoroidy będzie przygotowanie kąpieli z naparem z kory dębu. Około 2–3 łyżki rozdrobnionej lub startej kory dębu zalewamy ok. 750 ml wrzątku i parzymy ok. 10–15 minut. Tak powstałą mieszankę wlewamy do wanny i dolewamy ciepłej wody. UWAGA: takiej kąpieli nie należy zażywać dłużej niż kwadrans!

Kora dębu – wsparcie w infekcjach pochwy

Kora dębu przyniesie ulgę przy dolegliwościach infekcyjnych pochwy czy pęcherza, zadziała antyseptycznie i ściągająco, zniweluje uczucie swędzenia. Najoptymalniejszym rozwiązaniem w warunkach domowych będzie przygotowywanie nasiadówek. Wystarczy sporządzić wywar (wg przepisu jak na hemoroidy) i wlać go do niewielkiej, uprzednio zdezynfekowanej miseczki. Można go delikatnie rozcieńczyć i ochłodzić zimną wodą. W przypadku infekcji intymnych polecane są ponadto naturalne żele myjące wzbogacone właśnie o ekstrakt z kory dębu.