Kiedy można zabrać dziecko na nadmorskie wczasy? To pytanie, które często zadają sobie rodzice. W rzeczywistości wiek maluszka, z którym decydujemy się spędzić wakacje na wybrzeżu zależy zwykle od „odwagi” i przygotowania dorosłego. Jeśli dziecko nie zmaga się z żadnymi zdrowotnymi problemami, nie ma przeciwwskazań, by pojechać na taką wyprawę nawet z kilkutygodniowym maleństwem.

Nowe wrażenia dla dziecka

Kontakt z nowymi bodźcami korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Najlepiej będzie, jeśli na pierwsze nadmorskie wojaże przeznaczycie minimum tydzień. Taki czas pozwoli maluchowi przystosować się do innego klimatu i czerpać z niego korzyści. Klimat panujący na wybrzeżu zwykle służy samopoczuciu dzieci. Zawarty w powietrzu jod pozytywnie wpływa na ich układ oddechowy, a nadmorski mikroklimat jest zalecany alergikom i maluchom, które mają skłonność do przeziębień. Dodatkowo dostęp do słońca stymuluje produkcję witaminy Doraz proces przyswajania wapna.

Pierwsza kąpiel w morzu

Eksperci są zgodni co do tego, że już półroczne dziecko może czerpać przyjemność z pluskania się w morzu. Kąpiel pod kontrolą rodziców zapewni niezapomnianą dawkę wrażeń, ale to nie wszystko. Zanurzone w wodzie dziecko nabiera świadomości własnego ciała, a falowanie wody działa na nie relaksująco. Kontakt z morską wodą przynosi też szereg innych korzyści:

  • Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo
  • Pomoże dziecku schłodzić organizm
  • Niweluje napięcia mięśniowe
  • Zimna woda hartuje

O czym należy pamiętać

Nadmorskie wojaże będą bezpieczne, jeśli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach, których jako rodzic, musisz przestrzegać.

  • Uważaj na słońce: najlepsza pora na kąpiele to popołudnie. Zadbaj też o odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego – pamiętaj o wodoodpornym kremie i okryciu na główkę dziecka.
  • Zmyj sól: po każdej kąpieli należy dokładnie opłukać skórę dziecka słodką wodą.
  • Zadbaj o odżywienie: zabawa w wodzie kosztuje dziecko sporo energii. Na plażę zabierz ze sobą przekąski, które nie zepsują się pod wpływem temperatury.
  • Pamiętaj o wodzie: w upalne dni łatwo o odwodnienie. Regularnie podawaj maluchowi wodę do picia.
  • Bądź ostrożna: zawsze obserwuj i asekuruj dziecko. Woda jest niebezpiecznym żywiołem i nigdy nie należy jej lekceważyć.

Metoda małych kroczków

Hałas wiatru, szum fal, ostre słońce i moc wrażeń – to wszystko sprawia, że mały plażowicz męczy się dużo szybciej niż rodzice. Zwłaszcza w pierwszych dniach wczasów warto zapewniać dziecku przerwy na odpoczynek w pokoju. Po dwóch godzinach spędzonych nad morzem szkrab może stać się marudny, ale czas ten zależy od indywidualnych potrzeb Twojego dziecka. Uważnie je więc obserwuj i reaguj na sygnały, które Ci wysyła. Podczas kąpieli bądź spokojny i skupiony. Możesz stopniowo wydłużać czas kolejnych kąpieli, delikatnie dawkując dziecku atrakcje. Oswajanie z wodą to ważny element jego rozwoju. Powinno odbywać się pomalutku. Nic na siłę – dzięki takiej strategii dziecko odkryje przyjemność obcowania z wodą oraz nauczy się respektu wobec tego żywiołu.