Wiadomo, że stres oksydacyjny może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uznaje się go za bezpośredni lub pośredni czynnik ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób: choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, miażdżycy, choroby wieńcowej, nowotworów, udaru mózgu i wielu innych. Może on też wyostrzyć już istniejące schorzenia. Co to jest stres oksydacyjny, jakie są jego przyczyny i jak się przed nim bronić?

Definicja i przyczyny

Stresem oksydacyjnym nazywamy taki stan w organizmie, w którym ilość szkodliwych wolnych rodników (utleniaczy) przewyższa ilość antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Wolne rodniki powstają w naszym ciele wraz z każdym oddechem i charakteryzują się jednym wolnym, niesparowanym elektronem. Utleniacze „dążą” więc do pozyskania dla niego „pary”, a w optymalnych okolicznościach to antyoksydanty są źródłem poszukiwanego drugiego elektronu. Jeśli jednak ta równowaga zostanie zachwiana, to wolne rodniki pozyskują brakującą „parę” od zdrowych komórek organizmu (np. białek), doprowadzając w ten sposób do ich zniszczenia.

Stres oksydacyjny może mieć wielorakie przyczyny, wśród najczęstszych wymienia się: złą dietę (tj. bogatą m.in. w wysoko przetworzoną żywność), nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nieprzestrzeganie higieny pracy, niedobór snu i in. Ponadto, wraz z wiekiem ilość wolnych rodników w naszym organizmie rośnie.

Stres oksydacyjny – objawy

Nie możemy w tym wypadku mówić o jednorodnej i specyficznej grupie objawów. Można wymienić kilka symptomów, które powinny zwrócić naszą uwagę w kontekście ryzyka wystąpienia tego problemu:

  • nadmierna senność
  • bóle głowy
  • nadmierne zmęczenie
  • poczucie osłabienia
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy trawienne i in.

Wymienione objawy łatwo można jednak przypisać do innej grupy schorzeń czy wręcz zlekceważyć. Stąd niezwykle ważna jest tutaj nasza czujność!

Jak walczyć ze stresem oksydacyjnym?

Wśród podstawowych zaleceń wymienia się, co zrozumiałe, zmianę szkodliwych nawyków i obranie zdrowszego trybu życia. Warto więc przede wszystkim zrezygnować z używek, zaleca się też wyeliminowanie z diety żywności wysoko przetworzonej oraz wciągnięcie na naszą listę produktów bogatych w antyoksydanty, tzn.: owoce i warzywa (np. marchew, papryka czerwona, szpinak, dynia, pomidory, aronia, czarne porzeczki), orzechy czy ryby. Istotna jest również troska o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto w tym celu wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody. Nie do przecenienia może być też regularna i umiarkowana aktywność fizyczna.