Biała śmierć – o to niechlubne miano walczą ze sobą dwie uzależniające substancje, których codziennie dostarczamy do organizmu, czyli cukier i sól. Bierzemy pod lupę pierwszą z tych najpopularniejszych używek. Czy cukier to trucizna? Jak go odstawić? Ile powinien trwać cukrowy detoks?

Słodkie uzależnienie

Czy wiesz, że rafinowany cukier jest dla naszego ciała równie uzależniający co kokaina? Najnowsze badania dowodzą, że nagłe odcięcie cukru od diety skutkuje symptomami bardzo zbliżonymi do zespołu abstynencji. Osoby przechodzące cukrowy detoks borykają się z uczuciem niepokoju, zmęczeniem, drażliwością i spadkiem nastroju. Czy wobec tego warto próbować go odstawić?

Specjaliści zalecają, aby każdego dnia spożywać nie więcej niż 6 łyżeczek cukru. Zalecenie to obejmuje cukier w każdej postaci – zarówno ten biały, który sypiemy do kawy, jak i ten zawarty w przetworzonych produktach, które włączamy do diety. Szacuje się, że przeciętny mieszkaniec Europy zjada ok. 30-45 łyżeczek cukru dziennie. Dlaczego tak się dzieje? Często nie zdajemy sobie sprawę, że sięgamy po dodatkowo dosładzane produkty.

Kiedy warto odstawić cukier?

Odwyk cukrowy właściwie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ prawdopodobnie każdy z nas zjada go zbyt dużo. Cukier w postaci białych kostek lub kryształków nie ma żadnych wartości odżywczych. To czyste, puste kalorie. Po zjedzeniu cukru poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale nie zapewnia energii na długo, ponieważ po wzroście następuje jego gwałtowny spadek – to moment, w którym po zjedzeniu kostki czekolady mamy ochotę na więcej…

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez czekoladek, masz kłopoty z wagą albo po prostu czujesz się ciężko, przy tym kiepsko się wysypiasz i narzekasz na zły wygląd skóry, detoks cukrowy może przywrócić Ci lepsze samopoczucie! Detoks cukrowy jest też szczególnie polecany osobom, które mają podwyższony poziom cukru we krwi lub kłopoty z nawracającymi, uporczywymi infekcjami. Możemy też potraktować odstawienie cukru jako zabieg profilaktyczny, który na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Po np. 30 dniach bez cukru łatwiej będzie nam zmodyfikować swoje codzienne nawyki na zdrowsze i zminimalizować ilość słodkości, po którą sięgamy każdego dnia.

Jak odstawić cukier?

Ze względu na mechanizm błędnego koła opisany w powyższym akapicie najlepiej całkowicie wyeliminować cukier z diety, ponieważ im więcej słodyczy jesz, tym częściej masz na nie ochotę i trudniej jest Ci powstrzymać się przed sięgnięciem po kolejne ciasteczko. W drugą stronę jest podobnie i warto to wykorzystać – im mniej cukru w Twojej diecie, tym rzadziej o nim myślisz.

Pamiętaj, że cukrowy detoks to nie tylko rezygnacja ze słodzenia kawy i herbaty oraz słodyczy. Przejrzyj swoją lodówkę i sprawdzaj składy produktów, które kupujesz. Unikaj wszystkich produktów, które mają w swoim składzie cukier. Znajdziesz go w wielu zaskakujących miejscach, np. w jogurtach, sokach owocowych, gotowych sosach i daniach do odgrzania w mikrofalówce.

Załóż sobie realistyczny cel. 30 dni bez cukru może się nie udać, dlatego na początek warto postawić przed sobą skromniejszy cel, np. 10 lub 7 dni.

Korzyści z odstawienia cukru

  1. Spadek wagi: mniej spożywanego cukru oznacza mniejszy poziom insuliny, która jest hormonem umożliwiającym magazynowanie cukrów prostych w wątrobie. Mniej cukru = mniejsze gromadzenie cukru. Dodatkowo wysoki poziom insuliny zwiększa uczucie głodu, przez łatwiej zjeść za dużo. Odstawienie cukru to dobry sposób na utratę kilku zbędnych kilogramów bez innych zmian w diecie.
  2. Piękniejsza skóra: cukier powoduje szybsze starzenie się skóry oraz przyczynia się do powstawania wyprysków, zwłaszcza w dolnej części twarzy – wokół szczęki i ust.
  3. Zdrowsze zęby, bielszy uśmiech: jedząc dosładzane produkty, dostarczasz świetnej pożywki dla bakterii w jamie ustnej. W takich warunkach łatwiej o próchnicę i powstawanie ubytków oraz innych dolegliwości stomatologicznych
  4. Mniejsze ryzyko zapadania na choroby: chodzi nie tylko o choroby takie jak cukrzyca czy insulinooporność. Spożywanie cukru przyczynia się do powstawania infekcji grzybiczych i sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych.

 Czym zastąpić cukier w diecie?

Po przeprowadzeniu cukrowego detoksu nie wracaj do starych nawyków! Pamiętaj, że nie istnieje zdrowy cukier. Nawyk czytania etykiet może mieć zbawienny wpływ na Twoją dietę również po zakończeniu detoksu.

Unikaj słodzonych napojów i wysokoprzetworzonych dań oraz słodyczy. Po detoksie możesz włączyć w swój jadłospis naturalne słodziki, takie jak miód, syrop klonowy, stewia, ksylitol. Warto jednak pamiętać, że również one w nadmiarze nie wpływają na nas korzystnie.

Źródła:

https://www.princeton.edu/news/2008/12/10/sugar-can-be-addictive-princeton-scientist-says

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23719144