Jakie przedmioty powinny znaleźć się w podręcznej apteczce? Do podstawowego wyposażenia należą te rzeczy, którą umożliwiają natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu, w razie nagłej potrzeby. Takie zasoby mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko poszkodowanemu, ale także osobie, która ratuje.

Kto musi mieć apteczkę pierwszej pomocy?

Obowiązek zapewnienia apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy spoczywa na pracodawcy, który zobowiązany jest także przeszkolić wybranych pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zawartość takiej pracowniczej apteczki regulują każdorazowo przepisy BHP.

Apteczka powinna znaleźć się także w każdym autobusie, taksówce, pojeździe do nauki jazdy, a także ciężarówce, która może przewozić ludzi.

Co włożyć do prywatnej apteczki pierwszej pomocy?

Mimo że prywatne osoby nie mają obowiązku jej posiadania, warto rozważyć jej zakup, zwłaszcza jeśli np. dużo podróżujemy. Podstawowe wyposażenie takiej apteczki zmieści się do niewielkiej saszetki, a w razie wypadku może uratować życie. Zwłaszcza środki ochrony osobistej, czyli rękawiczki oraz maseczkę do resuscytacji warto nosić ze sobą praktycznie zawsze.

Wypadki zdarzają się o najmniej oczekiwanych porach i w niespodziewanych miejscach, a o posiadanie pod ręką takiego wyposażenia pozwoli nam na szybką reakcję, bez stwarzania zagrożenia dla samego siebie.

Niekoniecznie leki

Pakowanie podstawowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a także tych, które stosujemy na co dzień jest oczywiście obowiązkowe przed każdą dłuższą podróżą. Jednak w przypadku kompletowania apteczki przeznaczonej na potrzeby pierwszej pomocy, nie jest to konieczne.

Powód jest prosty – pełnowymiarowe leki nie zmieszczą się do niedużej apteczki, przez co trudniej będzie kontrolować datę ich przydatności. W sytuacjach awaryjnych leków lepiej nie podawać bez konsultacji z medykiem, żeby przypadkiem nie podać nieodpowiedniej substancji np. osobie z uczuleniem.

Przykładowa lista rzeczy w apteczce pierwszej pomocy

Jednorazowe rękawiczki oraz maseczka do resuscytacji. To punkt obowiązkowy, ponieważ zabezpieczają Ciebie samego przed potencjalnymi zakażeniami i pozwalają zachować bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy.

Gaza jałowa, plastry z opatrunkiem i bez. Pozwolą opatrzeć ranę oraz zatamować krwawienie.

Chusta trójkątna oraz bandaż elastyczny. Do zabezpieczania złamań, montowania tymczasowego złamanej lub zwichniętej kończyny.

Nożyczki, agrafki i pęseta. Do przecinania plastrów i bandaży, a także, o czym często zapominamy, do mocowania opatrunków (agrafki). Pęseta przyda się natomiast do usunięcia małego ciała obcego.

Koc ratunkowy termiczny. Ten element może okazać się niezwykle przydatny, ponieważ opóźnia proces wychłodzenia lub przegrzania cieplnego.

Dostosuj zawartość do potrzeb

Taka przykładowa lista powinna zostać zawsze dostosowana do warunków, w których może być wykorzystywana. W razie potrzeby warto dorzucić do niej środki do dezynfekcji, np. w postaci płynu, maseczkę ochronną, a także sól fizjologiczną.

Jeśli apteczkę wykorzystujesz do dłuższych podróży albo chcesz mieć ją na wypadek codziennych potrzeb osób z Twojego otoczenia, warto włożyć też do niej podstawowe środki higieny, takie jak suche i mokre chusteczki, podpaskę i tampon, pieluszkę, a także nitkę do zębów albo wykałaczkę.

Przy kompletowaniu apteczki domowej, z której korzystać będą domownicy, oczywistym krokiem jest dostosowanie jej do ich potrzeb i przygotowanie np. zapasu leku, który przyjmują stale albo na dolegliwość, do której mają skłonności.

Nasza rada: jeśli w swojej apteczce przechowujesz środki farmakologiczne, koniecznie zadbaj o aktualność ich daty ważności. Najlepiej robić regularny przegląd – np. raz w roku w określonym miesiącu. Możesz powiązać taki nawyk z konkretną datą, np. początkiem wiosny.