Ból dziąseł to najczęściej wynik nieodpowiedniej higieny jamy ustnej lub objaw chorób jamy ustnej lub przyzębia, które powinien zdiagnozować lekarz dentysta. Bólowi dziąseł często towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk, które można łagodzić domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zlikwidują całkowicie problemu, dlatego w przypadku długotrwałego bólu dziąseł konieczna jest wizyta kontrolna u dentysty, aby nie dopuścić do poważnych schorzeń jamy ustnej.

Najczęstsze przyczyny bólu dziąseł

Nieodpowiednia higiena, zbyt krótkie i niedokładne szczotkowanie może powodować gromadzenie się płytki bakteryjnej i wytwarzanie się kamienia nazębnego, który przyczynia się do powstawania stanu zapalnego dziąseł. Na zdrowie dziąseł ma również wpływ dieta, która powinna być bogata w witaminę C i E. Ból może powodować także uraz mechaniczny spowodowany szczotkowaniem zębów szczoteczką o zbyt twardym włosiu lub używaniem nieodpowiednio dopasowanej protezy zębowej. Ból dziąseł to częsta dolegliwość, która dotyka nałogowych palaczy ze względu na szereg szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym.

Sposoby na bolące dziąsła

Ból dziąseł nie pojawia się bez powodu, dlatego aby go zwalczyć trzeba zlikwidować przyczynę, którą powinien zdiagnozować lekarz dentysta. Istnieją jednak domowe sposoby na chwilową ulgę w bólu, do których należą:

  1. Płukanie jamy ustnej naparami z liści szałwii lekarskiej, ziela tymianku rumianku, liści mięty pieprzowej, podbiału lub nagietka. Wymienione zioła wykazują działanie antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne, dlatego mogą przynieść ulgę w przypadku zapalania dziąseł.
  2. Zastosowanie płukanki z wody utlenionej wymieszanej z wodą. Woda utleniona powstrzymuje rozwój bakterii.
  3. Zimne okłady obkurczają naczynia krwionośne, tym samym zmniejszają przekrwienie i obrzęk dziąseł. Zimny okład powinno się stosować nie dłużej niż 15 min i nie należy przykładać okładu bezpośrednio do skóry, tylko przez warstwę materiału.
  4. Jedzenie posiłków o miękkiej konsystencji. Do czasu wyleczenia stanu zapalnego nie powinno się spożywać posiłków twardych lub wymagających długiego żucia.
  5. Dbanie o higienę jamy ustnej z zastosowaniem specjalistycznej pasty na wrażliwe dziąsła. Należy pamiętać o odpowiednio miękkiej szczoteczce do zębów, która dodatkowo nie podrażni dziąseł.

Nieleczone zapalenie dziąseł może powodować zapalenie przyzębia, które u osób po 35. roku życia może rozwinąć się w parodontozę, dlatego warto jej zapobiegać dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty oraz stosowanie koenzymu Q10 zawartego w tabletkach do ssania Q10.