W związku z obecnie obowiązującym nakazem zasłaniania nosa i ust nasuwa się pytanie - jaką wybrać maseczkę? Czy musi być to maseczka z filtrem i czy maseczka antysmogowa ochroni nas przed wirusem?

Do zarażenia koronawirusem dochodzi drogą kropelkową, a maseczka może zmniejszać ryzyko zarażenia o 75%[1]. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów maseczek, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas kupna. Oprócz ulubionego wzoru i koloru, powinno się zwrócić uwagę na materiał, z którego maska została wykonana, aby noszenie jej było komfortowe.

Nakaz zakrywania ust i nosa (niekoniecznie za pomocą maseczek) został wprowadzony, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia innych w przypadku przechodzenia choroby bezobjawowo. Ponadto maseczka ogranicza dostęp do nosa i ust, dzięki czemu nie dotykamy tych części ciała rękami. 

Maseczki jednorazowe:

Jak sama nazwa wskazuje, maseczka jednorazowa nie nadaje się do ponownego użytku. Należy ją zatem wyrzucić od razu po zdjęciu z twarzy. Maseczki jednorazowe chirurgiczne są najczęściej stosowane przez lekarzy. Wykonane są one z włókniny polipropylenowej i ich skuteczność określa się zgodnie z normą EN 14683, która rozróżnia trzy kategorie: typ I, typ II i typ IIR. Skuteczniejsze są maski typu II, ponieważ mają wyższy poziom filtracji.

Maseczki typu II i IIR to takie, których używają medycy, np. chirurg podczas wykonywania zabiegu. Źle znoszą wilgoć, dlatego nie nadają się do noszenia przez dłuższy czas. Nie przylegają idealnie do twarzy, będą odpowiednie na krótkie wyjścia, aby zapobiegać rozpylaniu kropelek podczas mówienia, kichania i kaszlu. Jednocześnie należy pamiętać, aby zawsze zakładać taką maskę czystymi rękami i ściągać bez dotykania twarzy.

Maseczki wielorazowe:

Maseczki wielorazowe charakteryzują się tym, że mogą służyć nam przez dłuższy czas. Mogą być wykonane z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem, fizeliny. Żaden z tych materiałów w pełni nie ochroni nas przed wirusami, ale ograniczą ryzyko infekcji. Należy pamiętać o tym, że aby maseczka mogła być ponownie użyta, powinna zostać uprana w min. 60 stopniach, wyprasowana przy najwyższej temperaturze lub wygotowana we wrzątku. Taką maseczkę można również dezynfekować spryskując płynem dezynfekującym.

Ich celem jest zapobieganie rozpylania aerozolu z ust podczas mówienia, wydychania, kichania, kaszlu wokół nas, a także przeciwdziałanie bezwiednemu dotykaniu twarzy. To lepsze rozwiązanie do dłuższego, kilkugodzinnego stosowania.

Maseczki z filtrami antysmogowymi:

Maski antysmogowe/przeciwpyłowe kosztują więcej niż maski materiałowe, ze względu na dodatkową ochronę. Zawierają one filtry, które chronią przed zanieczyszczeniami z powietrza, m.in. przed pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5. Takie maski powstały,  aby chronić układ oddechowy przed smogiem, jednak mogą być używane również w czasie pandemii jako osłona twarzy. Rozróżnia się następujące rodzaje filtrów: N95, który jest w stanie przefiltrować nawet 95% cząsteczek, które unoszą się w powietrzu oraz N99, który jest jeszcze bardziej skuteczny, ponieważ filtruje ok. 99 % zanieczyszczeń.

Inne filtry, jakie stosuje się w tych maseczkach to filtry klasy FFP - filtry FFP1 i FFP2 zatrzymują nietoksyczne pyły i skutecznie chronią drogi oddechowe przez zanieczyszczeniami, ale niekoniecznie przed chorobami. Wyższą skuteczność mają filtry FFP3, które mają filtrować również wirusy, bakterie i zarodniki przed przedostaniem się do układu oddechowego.

Filtry w takich maseczkach są zmienne i powinno się je regularnie wymieniać, a samą maskę dezynfekować. Wadą takiej maseczki jest to, że nie powinno się jej używać przez wiele godzin, ponieważ ze względu na wysoką szczelność, może utrudniać swobodne oddychanie.

Zasłaniając nos i usta zmniejsza się ryzyko zarażenia, jednak należy pamiętać, że żadna maseczka nie ochrania nas w 100% przed koronawirusem. Zasłonięcie nosa i ust zmniejszy jednak ryzyko zarażenia, dlatego będąc w miejscu publicznym, warto pamiętać o założeniu maseczki.[1] https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/transmission.html