Żele antybakteryjne to w dobie pandemii obowiązkowy środek higieny, który wrzucamy do torebki, wychodząc z domu. Przestrzeganie zasad higieny i częste mycie rąk to podstawowy środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusów oraz bakterii. Dlatego w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do wody oraz mydła, dobrym rozwiązaniem jest dezynfekcja specjalnym preparatem.

Jaki preparat wybrać?

Według zaleceń WHO jedynie środki dezynfekujące na bazie alkoholu są z pewnością skuteczne w neutralizowaniu szkodliwych mikroorganizmów, które znajdują się na ludzkich dłoniach. Aby były skuteczne powinny zawiera ć 60-80% alkoholu.

Zwróć uwagę na skład produktu. Częste stosowanie alkoholu bezpośrednio na skórę może skutkować podrażnieniem, przesuszeniem i pękaniem dłoni. Aby temu zapobiegać, dobrze, aby Twój preparat do dezynfekcji zawierał składniki, które będą łagodziły wysuszające działanie alkoholu – takie jak gliceryna, pantenol lub aloes.

Zastanów się też, w jaki sposób będziesz używał preparatu do dezynfekcji i dobierz odpowiedni dla siebie rozmiar oraz opakowanie. Jeśli dużo się przemieszczasz, lepiej sprawdzi się niewielka tubka, którą wrzucisz do kieszeni. Jeśli potrzebujesz żelu dla większej grupy osób, np. do postawienia na recepcji biura, lepiej sprawdzi się większy pojemnik z pompką do dozowania preparatu.

Jak działają preparaty do dezynfekcji rąk?

Środki do dezynfekcji bez użycia wody mają szerokie spektrum działania  – niszczą bakterie i potencjalnie szkodliwe drobnoustroje w ciągu około 30 sekund.

Na dłonie należy nałożyć dawkę preparatu, która wystarczy na pokrycie całej powierzchni obu dłoni. Następnie należy dokładnie wetrzeć w ręce preparat, nie pomijając żadnej przestrzeni skóry. Pozostałości żelu nie należy wycierać, ale pozostawić do wyschnięcia.

Preparaty do dezynfekcji rąk dostępne są w postaci żeli, pianek, także nawilżanych chusteczek. Można nimi czyścić nie tylko skórę dłoni, ale też powierzchnie, zwłaszcza te często dotykane, np. klamki, poręcze, przyciski w windzie itp..

Kiedy należy używać środka do dezynfekcji rąk?

Mimo że personel medyczny używa specjalnych preparatów do dezynfekcji rąk już po umyciu rąk wodą z mydłem, środki te są przeznaczone do higieny w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do mydła i wody. Środek dezynfekujący nie zniweluje widocznego zabrudzenia dłoni, ponieważ nie działa mechanicznie, usunie jednak większość bakterii, grzybów i wirusów.

Zwróć uwagę na odpowiednią higienę rąk zwłaszcza przed przygotowywaniem lub jedzeniem żywności, przy podawaniu lub przyjmowaniu leków, przed założeniem soczewek kontaktowych, kiedy kaszlesz i kichasz, opiekujesz się chorym, a także po kontakcie z powierzchniami w miejscach publicznych, takich jak poręcze w autobusie lub klamki w sklepie i na klatce schodowej bloku.


Źródła:

WHO, Guidelines on hand hygiene in health care, https://www.who.int/patientsafety/information_centre/Last_April_versionHH_Guidelines%5B3%5D.pdf

Główny Inspektorat Sanitarny, Jak skutecznie dezynfekować ręce, https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/.