Są używane powszechnie, są praktyczne i modne, ale czy są zdrowe? Okulary przeciwsłoneczne to często gadżet niskiej jakości, którym możemy wyrządzić naszym oczom sporą krzywdę. Z drugiej strony, jeśli zupełnie ich nie nosisz, Twoje oczy również są w niebezpieczeństwie…

Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne?

Ludzkie oko posiada naturalne mechanizmy obronne, które chronią je przed nadmiarem światła. Chodzi zwężanie źrenic oraz odruch przymykania oczu. Dzięki temu organizm hamuje nieco efekt „porażenia” światłem słonecznym. To jednak nie wystarcza, aby ochronić wzrok przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Szkodliwe promieniowanie zwiększa ryzyko chorób oczu, m. in. zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet czerniaka, który czasami lokalizuje się w oku.

Okulary przeciwsłoneczne bywają również bardzo przydatne podczas wykonywania niektórych czynności w warunkach intensywnego oświetlenia, np. w czasie prowadzenia samochodu lub jazdy na rowerze.

Jakie okulary wybrać?

Podstawowa zasada brzmi – z filtrem UV. Najlepiej kupować je w zakładzie optycznym albo innym sklepie, który da nam gwarancję na jakość nabytych okularów, a w razie kłopotów umożliwi reklamację. Zawsze warto również poprosić o pomoc w doborze odpowiednich szkieł, zwłaszcza, jeśli na co dzień zmagamy się z wadą wzroku.

Szukaj na okularach oznaczenia „400 UV”. To filtr gwarantujący ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dla osób z wadą wzroku dostępne są też okulary fotochromatyczne, które pod wpływem światła ciemnieją.

Jakich okularów lepiej unikać?

Niestety większość straganowych okularów przeciwsłonecznych nie mają certyfikowanych jako skuteczne i bezpieczne filtrów UV, a ich szkła wykonane są z przyciemnionego plastiku. Dlaczego to szkodliwe? Zamiast filtrować niebezpieczne promieniowanie, plastik przepuszcza je wprost do naszego oka. Co więcej, na przyciemnioną szybkę oko reaguje jak na ciemność – czyli rozszerza źrenice. W rezultacie nieblokowane w żaden sposób promieniowanie działa wprost na nasze oko, w jeszcze większym stopniu niż gdybyśmy wcale nie stosowali okularów.

Ból głowy, rozmazany obraz, nudności, problemy z koncentracją… przyczyną takich objawów mogą być źle dobrane lub słabej jakości okulary!

Przed czym nie ochronią okulary?

Zdarza się, że mimo stosowania odpowiednio dobranych okularów przeciwsłonecznych wieczorem oczy nadal pieką, łzawią, są zaczerwienione i odczuwamy związany z tym dyskomfort. W czasie letnich wojaży częściej niż na co dzień zdarza się zanieczyszczenie oczu, np. drobinkami piasku.

Troska o oczy nie powinna też nigdy kończyć się na doborze odpowiednich okularów. Ważna jest odpowiednia codzienna higiena wzroku – zachowywanie zasad zdrowego korzystania z ekranów, zapewnianie oczom odpoczynku, a także odpowiednie odżywienie.

Witaminy z grupy A, E i B, a także luteina i zeaksantyna to składniki, których często brakuje w naszej diecie. W takiej sytuacji można pomyśleć o suplementacji zwłaszcza tych dwóch ostatnich składników, których nie jesteśmy w stanie syntetyzować samodzielnie.

Profilaktyka oka - jego właściwe nawilżenie i odżywienie - może spowolnić tempo pogarszania się wzroku, które naturalnie postępuje wraz z wiekiem.