Cellulit czy „skórka pomarańczowa” – niezależnie od tego, jak go nazywasz, prawdopodobnie nie jest Twoim najlepszym przyjacielem. A im bliżej lato i perspektywa wygrzewania się w słońcu w stroju kąpielowym czy krótkiej sukience, tym intensywniej myślisz nad tym ,czy można się go pozbyć?

Czym jest cellulit?

Cellulit powstaje, kiedy na tkance podskórnej pojawiają się nierówności i grudki na skutek nierównomiernego rozmieszczenia komórek tłuszczowych. Pojawia się u dziewczynek w okresie dojrzewania, nasila się w trakcie ciąży, menopauzy oraz przy zaburzeniach hormonalnych. Cellulit może pojawić się także u mężczyzn, ale dzieje się to nieporównywalnie rzadziej – przyczyną jest odmienna budowa męskich tkanek oraz inna gospodarka hormonalna u pań i panów.

Z postępującym wiekiem pogarsza się kondycja naszej skóry, a procesy regeneracyjne zwalniają – dlatego ignorowanie cellulitu może sprawić, że zostanie z nami już na zawsze. Warto także pamiętać, że aby się go pozbyć, nie wystarczy po prostu utrzymywać prawidłową wagę. To nieco bardziej złożona sprawa.

Przyczyny powstawania cellulitu

- zaburzenia hormonalne (zwłaszcza zwiększona produkcja estrogenów)

- siedzący tryb życia

- nadmiar soli i cukru w jadłospisie

- zła dieta

- nieregularne jedzenie

- kłopoty z krążeniem

- zbyt obcisłe ubrania

- palenie papierosów

- żylaki nóg

- naturalne skłonności do obrzęków i zatrzymywania w ciele nadmiaru wody.

Dlaczego warto walczyć z cellulitem?

Cellulit nie jest przypadłością wyłącznie osób zmagających się z nadmiarowymi kilogramami. Dotyczy także osób szczupłych, zwłaszcza kobiet i mało która z nas może powiedzieć, że ta sprawa jest jej obca – cellulit występuje u ponad 80% kobiet.

Regularne korzystanie z wielu sposobów zapobiegania powstawaniu cellulitem i redukowania tego, który już mamy, może w znacznym stopniu poprawić wygląd skóry. Wiele z tzw. domowych sposobów walki z cellulitem to także zasady dotyczące zdrowego stylu życia i pozytywnie wpływające na kondycję całego organizmu. Podjęcie walki z cellulitem może więc przynieść długofalowe korzyści dla całego Twojego ciała i samopoczucia.

Po pierwsze – dieta

Niezdrowe menu może w znacznym stopniu przyczyniać się do kondycji naszej skóry oraz powstawaniu cellulitu. Dlatego chcąc zminimalizować ten kłopot, najlepiej zacząć od zmian na talerzu. Jakie zmiany wprowadzić?

  • Pij więcej wody, mniej słodkich napojów
  • Pij zieloną i czerwoną herbatę
  • Ogranicz kawę i alkohol
  • Nie dosalaj potraw
  • Zastąp smażenie gotowaniem, gotowaniem na parze i duszeniem
  • Jedz więcej owoców i warzyw

To proste do zapamiętania i bardzo uniwersalne zasady dietetyczne, które jednak stosowane konsekwentnie są najlepszą profilaktyką zdrowia i urody.

Po drugie – ruch

To druga, powszechnie znana zasada zdrowego stylu życia. Jeśli chcesz skupić się na zminimalizowaniu cellulitu, wykonuj ćwiczenia na dolne partie ciała. Przysiady, wykroki, także bieganie, pływanie czy jazda na rowerze - nawet spacery! - wysmuklą nogi, zmniejszą ich otłuszczenie i napną skórę, poprawiając jej wygląd.

Po trzecie – peeling i masaż

Regularne złuszczanie skóry, połączone z masażem, poprawia ukrwienie i usprawnia przepływ limfy, której nieodpowiednia cyrkulacja powoduje opuchliznę i obrzęki, a także kłopoty z cellulitem. Do wykonania peelingu możesz użyć np. naturalnego kosmetyku przyrządzonego z fusów po kawie lub użyć gotowego drogeryjnego kosmetyku.

Najważniejsza jest systematyczność tego typu zabiegów. Do złuszczania skóry możesz dodać polewanie jej strumieniem zimnej wody. Na koniec kąpieli warto wziąć naprzemiennie ciepły i zimny prysznic.

Po prawidłowo wykonanym masażu – zarówno mechanicznym, jak i z wykorzystaniem skrajnych temperatur – skóra powinna być lekko zaczerwieniona. Dla osiągnięcia optymalnych efektów na ten zabieg należy poświęcać ok. 15-30 minut dziennie. To sporo, ale jeśli połączymy ten czas z inną przyjemną aktywnością, np. czytaniem książki czy oglądaniem telewizji, dobroczynne efekty powinny wynagrodzić nam wysiłek.