Marzysz o pięknych, lśniących, zdrowych i mocnych włosach? Codziennie je szczotkujesz, przykładasz dużą wagę do wyboru odpowiedniego szamponu, regularnie stosujesz odżywki i dbasz o zbilansowaną dietę. O czym jeszcze należy pamiętać?

Pielęgnacja skóry głowy to często pomijany, choć bardzo istotny element codziennej higieny ciała. Jej kondycja wpływa na wygląd i stan całej fryzury. Zdrowe i mocne włosy mogą wyrosnąć jedynie ze zdrowych, odżywionych cebulek włosowych. Zaniedbana skóra głowy może skutkować problemami z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem i wypadaniem włosów.

Skalp – dlaczego warto o niego dbać?

Skóra głowy, potocznie zwana skalpem, chroni naszą głowę przez urazami mechanicznymi oraz wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych. Stanowi izolację cieplną, zapobiegając nadmiernemu wychładzaniu się głowy, którą zazwyczaj pozostawiamy nieosłoniętą. To jedyna powierzchnia skóry na ciele człowieka tak gęsto porośnięta włosami. Skóra głowy zawiera ok. 100-150 tysięcy mieszków włosowych. Odpowiednia pielęgnacja skalpu może przyspieszyć porost włosów oraz pomoże utrzymać całą fryzurę w dobrej kondycji. Walkę z wypadaniem włosów, łupieżem, łojotokiem, a także uczuciem pieczenia i swędzenia głowy warto rozpocząć od prawidłowej higieny skóry głowy.

Problemy skóry głowy

Skalp na co dzień jest osłonięty przez gęste włosy, które zapewniają mu ochronę. Dlatego skóra głowy jest bardzo wrażliwa, również na nieodpowiednie, drażniące kosmetyki. Ponadto owłosienie tworzy ciepłe, zamknięte środowisko, w którym łatwo o rozwój drobnoustrojów i mnożenie się bakterii czy grzybów. Tłusty łój, który prowadzi również do przetłuszczania się włosów, jest formą ochrony skóry głowy – wydzielając go, skalp broni się przez wniknięciem niebezpiecznych mikroorganizmów.

Pogorszenie się jakości włosa, łupież, swędzenie i łojotok mogą świadczyć o złej pielęgnacji skalpu. Jeśli dodatkowo pojawiają się czerwone plamy, skóra łuszczy się płatami, na głowie pojawiają się rany lub strupki, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Po pierwsze, oczyszczanie

Włosy należy myć tak często, jak tego wymagają. Nie należy pozwalać na ich nadmierne przetłuszczanie – łój w nadmiarze obciąża i osłabia włosy. Do codziennego mycia wybierz szampon oparty o naturalne składniki, bez silnych detergentów, które mogą drażnić skórę głowy.

Rutynową pielęgnację warto wzbogacić o peeling skóry głowy. Taki zabieg pozwoli usunąć ze skalpu resztki kosmetyków, z którymi szampon nie zawsze sobie radzi. Nagromadzenie związków z kosmetyków oraz otoczenia może zatykać pory skóry, prowadząc do wypadania włosów. Zastosowany 1 lub 2 razy w miesiącu peeling oczyści skalp z obumarłego naskórka i ureguluje pracę gruczołów łojowych. Pobudzi też krążenie krwi, stymulując włosy do intensywniejszego wzrostu.

Nasza rada: domowy peeling można przygotować, mieszając zmieloną kawę z delikatnym szamponem. Na dwie części kawy przypada jedna część szamponu. Taką mieszankę należy użyć do dokładnego masażu głowy, a następnie wypłukać skalp i włosy letnią wodą.

Po drugie, odżywianie

To, co jemy całościowo wpływa na kondycję naszego ciała. Dieta bogata w witaminy, mikroelementy i zdrowe tłuszcze pozytywnie odbije się zarówno na zdrowiu, jak i na wyglądzie. Dobrze zbilansowana dieta, wzbogacona indywidualnie dopasowaną suplementacją to klucz do pięknych włosów i lśniącej skóry oraz dobrego samopoczucia. Pamiętaj, że poza dostarczeniem organizmowi odpowiedniego pożywienia, warto zadbać także o odpowiednie nawodnienie.

Po trzecie, pielęgnacja

Agresywne, źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie i pielęgnacyjne mogą destrukcyjnie wpłynąć na stan Twojej fryzury. Czego unikać?

  • Ciasnych fryzur (mocno związanych przy głowie kucyków i koków), które powodują zbyt duże napięcie włosów i prowokują je do wypadania.
  • Suszarki – podmuchy gorącego powietrza wysuszają skalp i włosy, osłabiając cebulki włosowe. Mogą prowadzić do łupieżu i wypadania włosów, które stają się suche i łamliwe.
  • Farbowania, zwłaszcza niesprawdzonymi farbami o kiepskim składzie. Substancje wchodzące w skład farb do włosów mogą powodować wysuszenie i podrażnienie skóry głowy, zwłaszcza jeśli nie zakończymy procesu koloryzacji odpowiednim oczyszczeniem i nawilżeniem skalpu.