Podczas urlopu chcemy wypoczywać, a nie martwić się jelitowymi rewolucjami. Dlatego poza ochroną przed słońcem i komarami, warto zadbać także o układ pokarmowy, który może być szczególnie narażony na sensacji. Dlaczego warto wrzucić do walizki probiotyk?

Zmiana otoczenia = zmiana mikroflory

Niezależnie od tego, czy planujesz dalekie, tropikalne podróże, czy też wypad za miasto, w góry albo nad morze – na miejscu spotkasz się z inną, obcą dla Twojego organizmu mikroflorą bakteryjną.

Urlop to także często czas odpoczynku od gotowania i próbowania nowych smaków. Zdobywanie nowych kulinarnych doświadczeń to inspirująca forma podróżowania, zwłaszcza dla miłośników kuchni, ale może mieć swoje ciemne strony. Radykalna zmiana jadłospisu albo wakacyjna monotonia w menu, do tego regularne picie alkoholu łatwo rozregulowują układ trawienny.

Biegunka zamiast zwiedzania

To czarny scenariusz każdych wakacji, ale niestety wcale nie zdarza się tak rzadko. Nawet jeden dzień spędzony na toalecie zamiast na plaży może skutecznie uprzykrzyć czas wakacji. Poza zmiany diety, powodem takich dolegliwości może być także zwyczajny stres związany z podróżą, którego doświadcza wielu z nas – nawet, jeśli chodzi o przyjemną, wakacyjną wycieczkę!

Do tego dochodzi zmiana trybu życia – kładziemy się później, później rozpoczynamy dzień, zmienia się ilość ruchu, pora posiłków. Często podczas urlopu wywracamy całą codzienną rutynę do góry nogami. To dobrze, jeśli potrafimy w ten sposób psychicznie odpocząć od codzienności, ale nasz układ żołądkowy i metabolizm może reagować na gwałtowne zmiany protestem.

Wakacje bez rewolucji żołądkowych…

...ale i bez kulinarnych ograniczeń! To możliwe, warto jednak zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady higieny w podróży, a także wesprzeć ciało sprawdzonym probiotykiem. Uwaga! Żeby zadziałał, preparat należy zacząć przyjmować na kilka dni przed podróżą (od 3 dni do tygodnia) i kontynuować kilka dni po powrocie. Chodzi o to, aby preparat pomógł układowi trawiennemu zmierzyć się ze zmianami, zarówno na początku urlopu, jak i na jego końcu, kiedy wrócimy do codziennej rutyny. Probiotyk chroni układ pokarmowy, usprawnia trawienie i reguluje pracę jelit, zapobiegając biegunkom.

Jaki probiotyk wybrać?

- Producent powinien gwarantować minimalną ilość żywych produktów w preparacie – to gwarancja, że będą tam obecne do końca daty przydatności do spożycia

- Wszystkie szczepy zastosowanych bakterii powinny zostać dokładnie określone, np. Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii

- Wybierz probiotyk, który ma w składzie więcej niż 1 szczep bakterii, ale nie za dużo. Probiotyki zawierające kilkanaście różnych szczepów bakterii mogą okazać się nieskuteczne, jeśli ich wspólne działanie nie zostało należycie przebadane. Zestaw 2 szczepów łatwiej skomponować tak, aby działał kompleksowo.