Upały dają się we znaki wszystkim, a dla osób wykonujących pracę fizyczną mogą być szczególnie niebezpieczne. Według przepisów to po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej ilości wody pitnej, a także napojów profilaktycznych, takich jak elektrolity do picia.

Podstawa prawna

Zgodnie z Kodeksem Pracy [1] oraz Rozporządzeniem rady ministrów z dnia 28 maja 1996 r. W sprawie profilaktycznych posiłków i napojów [2] pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie pracowników poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków pracy. Do tego sformułowania zalicza się także minimalizowanie szkodliwego wpływu pracy w wysokich temperaturach.

Jednym ze sposobów takiego działania jest zapewnienie dostępu do zimnych napojów oraz, co szczególnie ważne w okresie letnim, napojów wzbogaconych w sole mineralne i witaminy.

Czy woda wystarczy?

Każda woda przeznaczona do spożycia musi spełniać szereg warunków, aby być bezpieczna. W Polsce bez obaw można już pić wodę prosto z kranu, ale niestety, nie jest to najlepszy wybór na potrzeby bhp podczas upałów do zakładu pracy.

Chodzi o to, że kranówka podczas uzdatniania jest także pozbawiana składników mineralnych, również tych potrzebnych prawidłowego funkcjonowania organizmu. O ile dla pracowników biurowych i wykonujących mało obciążającą fizycznie pracę zalecana jest woda niskozmineralizowana, pracownicy fizyczni powinni mieć dostęp do wysokozmineralizowanej wody, a najlepiej także do elektrolitów do picia. W przypadku pracy w mikroklimacie gorącym dostęp do takich napojów jest już wymagany prawnie, ale niezależnie od specjalistycznych regulacji uzupełnianie nie tylko wody, lecz także minerałów zawsze podnosi wydajność i pozytywnie wpływa na kondycję, siłę i skupienie w otoczeniu wysokich temperatur.

Napoje elektrolitowe to element bhp podczas upałów

Kiedy temperatura rośnie, zwiększa się potliwość. Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, lecz także cenne składniki mineralne, które dużo trudniej uzupełnić, a ich niedobór jest często bagatelizowany. Chodzi m. in. o sód, potas i magnez.

Aby zapobiegać zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej i związanymi z nią objawami, takimi jak uczucie zmęczenia i znużenia, senność, rozdrażnienie, biegunki, zawroty i bóle głowy oraz kłopoty z koncentracją, należy je na bieżąco uzupełniać. Elektrolity do picia pomagają szybko nawodnić organizm, a przy tym uzupełniają stracone wraz z potem minerały i dostarczają witamin, wzmacniając całe ciało.

To istotne szczególnie w przypadku pracowników fizycznych, przebywających w halach produkcyjnych albo na słońcu przez wiele godzin, a także ubranych w grubą, specjalistyczną odzież roboczą. Te czynniki zwiększają ryzyko odwodnienia i podatność na negatywny wpływ upałów.

Czym są elektrolity?

Elektrolity są wodnymi roztworami pierwiastków i występują w ciele człowieka naturalnie, wpływając na pracę najważniejszych narządów ciała, w tym serca. Biorą udział w przekaźnictwie nerwowym i regulują ciśnienie, a zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej błyskawicznie odbija się na naszym samopoczuciu i witalności. Stężenie elektrolitów w ciele nie jest stałe, a jego spadek można w łatwy sposób uzupełnić, sięgając po elektrolity w postaci tabletek musujących.

Na rynku dostępne są także preparaty wzbogacone o kompleksy witamin z grupy B, mające szczególne znaczenie dla funkcji mięśni oraz układu nerwowego. Przy pracy wymagającej stałej koncentracji i utrzymania skupienia, dobrym wyborem mogą być też elektrolity z dodatkiem kofeiny.

Napoje profilaktyczne w takiej postaci pomagają szybko uzupełnić niedobory wodno-mineralne, a przy tym są trwałe, nie psują się szybko i można dobrać je do potrzeb pracowników. Obok nacisku na edukację i wspieranie zdrowych nawyków wśród pracowników, elektrolity należą do zalecanych środków bhp w zakładach pracy w czasie upałów.


Źródła:

[1] http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

[2] http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19960600279/O/D19960279.pdf