Gotowe napoje elektrolitowe warto mieć ze sobą w wakacyjnej apteczce, ale nie tylko. Przydadzą się także osobom uprawiającym sport, odwodnionym na skutek choroby, zwłaszcza przy biegunce. Są także ważne w codziennej diecie seniorów oraz wszystkich tych, którzy nie lubią i nie mają nawyku picia wody.

Czym są elektrolity? Dlaczego mamy przyjmować elektrolity?

Elektrolity to rozpuszczalne w wodzie jony pierwiastków potrzebnych w ciele do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak sód, potas czy wapń. Ich stężenie w organizmie wpływa na funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej.

Są ważne, ponieważ mają zdolność przewodzenia impulsów elektrycznych, odpowiadają też za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz prawidłowego ciśnienia osmotycznego. Wpływają na pracę układu nerwowego, a także pracę serca i kurczliwość mięśni oraz poziom natlenienia wszystkich tkanek. Dlatego ich niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Elektrolity w upale

Lato to główny czas, kiedy warto pić elektrolity, zwiększa się wtedy bowiem nasze zapotrzebowanie na płyny. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas upałów, kiedy intensywnie się pocimy, tracimy nie tylko samą wodę, lecz także cenne substancje mineralne. Regularne uzupełnianie elektrolitów latem jest szczególnie ważne także dlatego, że przy wysokich temperaturach często tracimy apetyt. W efekcie jeszcze trudniej dostarczyć nam ciału wszystkich potrzebnych mu wartości odżywczych.

Elektrolity dla sportowców

Intensywna aktywność fizyczna to kolejna sytuacja, kiedy zaleca się pić elektrolity. Uprawianie sportu prowadzi zawsze do zwiększenia temperatury organizmu – powstałe ciepło jest rozprowadzane w organizmie i wydalane, aby uniknąć przegrzania. Termoregulacja odbywa się w czasie treningu przez pocenie się, zwiększoną wentylację oddechową (przyspieszone wdechy i wydechy) oraz, ewentualnie, czynniki zewnętrzne, np. polewanie się wodą, używanie wiatraka albo klimatyzatora. Te same zasady dotyczą ciężkiej pracy fizycznej.

Zawsze procesy termoregulacji prowadzą do straty wody oraz elektrolitów. Straty te zawsze należy na bieżąco uzupełniać, aby nie doprowadzić organizmu do niebezpiecznego stanu wycieńczenia. Uzupełnienie tych strat szklanką wody, która nie zawiera minerałów lub zawiera ich śladowe ilości, może nie być wystarczające wydajne. Taką właśnie sytuację ratują gotowe napoje elektrolitowe, np. w postaci tabletek musujących, które pomagają w błyskawicznym tempie uzupełnić utracone jony sodu, potasu czy wapnia. Wyjątkowo korzystne dla sportowców będą elektrolity wzbogacone o magnez, szczególnie istotny dla pracy mięśni.

Elektrolity przy biegunce

Do znacznej utraty elektrolitów dochodzi często przy infekcjach wirusowych i innych chorobach, którym towarzyszy gorączka lub/i biegunka albo wymioty. To kolejna sytuacja, kiedy picie elektrolitów staje się nieodzowne i może wpływać na czas trwania dolegliwości i regenerację.

Obniżenie poziomu elektrolitów następuje także w przypadku biegunki związanej z zatruciem alkoholowym i pokarmowym. Dlatego przy takich dolegliwościach warto stosować elektrolity jako środek wspomagający powrót do równowagi całego organizmu. Elektrolity nie wyleczą samej biegunki, ale działają wspomagająco, poprawiając naszą kondycję i minimalizując wynikające z choroby ogólne osłabienie.

Elektrolity na seniorów

Osoby starsze należą do grupy szczególnie narażonej na niedobory elektrolitów oraz odwodnienie. Często przy tym zmagają się z niechęcią do spożywania dużej ilości płynów, co latem, kiedy zarówno wodę, jak i elektrolity trzeba uzupełniać na bieżąco, może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych.

Włączenie do codziennej diety seniora elektrolitów może być dla niego korzystne przez cały rok. Warto pamiętać, że osoby starsze często stosują cały szereg leków o działaniu moczopędnym, co sprawia, że są bardziej narażone na odwodnienie, niezależnie od trybu życia i temperatury panującej za oknem. Napój może zastąpić codziennie pitą słodką herbatę albo dosładzane napoje, ponieważ smakuje ciekawiej niż czysta woda, a przy tym – w przeciwieństwie do kolorowych napojów – skutecznie nawadnia i pomaga uzupełnić minerały.