Zapewnienie pracownikom odpowiednich napojów w czasie upalnych dni należy do jego obowiązków z zakresu zachowania BHP. Warto wiedzieć, że nie chodzi tylko o zapewnienie wody pitnej, lecz także napojów wzbogaconych w sole mineralne oraz witaminy. Czym są takie napoje i kiedy można się o nie upomnieć?

Kiedy napoje dla pracowników? Obowiązujące przepisy

Obowiązki pracodawcy, dotyczące tego, kiedy i jakie napoje dla pracowników powinien zapewnić, wynikają z przepisów Kodeksu Pracy (profilaktyczna ochrona zdrowia art. 232) oraz z Rozporządzenia rady ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Wynika z nich, że pracownicy powinni otrzymać nieodpłatne napoje, w sytuacji, kiedy:

  • pracują na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C,
  • pracują w biurze przy temperaturze otoczenia powyżej 28°C.

Profilaktyczna ochrona zdrowia art. 232 mówi o tym, że pracownicy powinni otrzymać napoje „w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników” oraz, że mają to być napoje zimne lub gorące, w zależności od warunków wykonywania pracy. W szczególnej sytuacji, tj., kiedy pracownicy wykonują swoje obowiązki w warunkach gorącego mikroklimatu pracodawca jest zobowiązany zapewnić nie tylko wodę czy herbatę, lecz także napoje wzbogacone w sole mineralne oraz witaminy.

Co więcej, zgodnie z prawem, w przypadku niedopełnienia tego obowiązku przez pracodawcę, pracownicy mogą upominać się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu zakupu takich napojów.

Gorący mikroklimat – co to jest?

Gorący mikroklimat to określenie zaproponowane przez Główny Urząd Statystyczny. Jego definicja opiera się na wskaźniku WBGT (Wet Bulp Globe Temperature), który z kolei uwzględnia trzy zmienne:

  • temperaturę powietrza,
  • średnią temperaturę promieniowania,
  • wilgotnością bezwzględną.

Dopuszczalna wartość tego wskaźnika zależy od wykonywanej pracy oraz sposobem wentylacji pomieszczenia pracowniczego. Aby precyzyjnie ustalić te wartości ustalić, zazwyczaj dokonuje się profesjonalnych pomiarów. Jeśli wartość WBGT przekracza 25°C, pracownicy powinni mieć dostęp nie tylko do wody pitnej, lecz także do napojów wzbogaconych o sole mineralne i witaminy.

Występowanie gorącego mikroklimatu to jedna z sytuacji, kiedy napoje dla pracowników powinny być dla pracodawcy priorytetem. Chodzi bowiem o dobre samopoczucie i wydajność, a przede wszystkim troskę o zdrowie zatrudnianych osób. W praktyce takie napoje – czyli po prostu napoje elektrolitowe – warto zapewniać pracownikom, którzy pracują fizycznie, nawet, jeśli nie jest to wymagane prawem.

Co to są napoje wzbogacone w sole mineralne oraz witaminy?

Napoje, o których mowa w przepisach, nie są fachowo opisane, tj. prawo nie określa ich konkretnego, pożądanego składu. Ważne jednak, aby pamiętać, że woda mineralna nie spełnia tych wymogów, nie jest bowiem „wzbogacona” o sole mineralne i witaminy. W tej roli najlepiej sprawdzają się gotowe, fachowo przygotowane napoje profilaktyczne, które znamy pod nazwą elektrolitów lub napojów elektrolitowych. Najlepiej sprawdzają się tutaj elektrolity w postaci tabletek mineralnych, które rozpuszcza się w wodzie, uzyskując w ten sposób właśnie napój wzbogacony o odpowiednią ilość soli mineralnych i witamin.

Na rynku dostępne są ponadto elektrolity wzbogacone o konkretne pierwiastki, dostosowane do konkretnych potrzeb – np. z dodatkiem kofeiny lub magnezu dla osób wykonujących pracę fizyczną. Zadaniem takich napojów jest szybkie uzupełnienie elektrolitów, które w czasie upałów, a zwłaszcza przy intensywnej pracy fizycznej tracimy wraz z potem. Do najważniejszych składników, które powinny znaleźć się w takich napojach dla pracowników należy magnez, potas i sód w odpowiednich proporcjach.

Odpowiednio skomponowany napój elektrolitowy spełnia normy dotyczące tego, jakie napoje powinien zapewnić pracodawca. Warto jednak pomyśleć o elektrolitach nawet, kiedy takie napoje dla pracowników nie są wymagane prawnie.

Pozwalają one błyskawicznie uzupełnić utracone elektrolity i tym samym zapobiegają groźnym skutkom odwodnienia w sezonie letnim. Dodatkowo, takie napoje są często dla pracowników bardziej atrakcyjne niż woda, ze względu na smak. W rezultacie chętniej uzupełniają płyny, co z kolei pomaga w zachowaniu wydajności i dobrej kondycji w letnie dni.

Kup elektrolity bezpośrednio od producenta >>