Proces odchudzania jest obciążający zarówno dla naszej głowy, jak i ciała. To bardzo ważne, aby robić to z głową i tracąc wagę, zadbać o zachowanie odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Ich niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z drugiej strony – niektóre witaminy mają szczególnie dobroczynny wpływ na procesy metaboliczne, które podczas odchudzania są kluczowe. Warto więc wiedzieć, jakie witaminy przyspieszają odchudzanie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Restrykcyjna dieta może być niebezpieczna

Koniecznie należy o tym pamiętać, rozpoczynając starania o utratę wagi. Osiągnięcie deficytu kalorycznego jest kluczowe, aby zacząć chudnąć, ale nigdy nie należy robić tego kosztem zbilansowanej diety. Codzienne menu powinno dostarczać nam kompletu witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dlatego podejrzenie powinny wzbudzać wszystkie diety monoskładnikowe, czyli opierające się głównie na jednym typie żywności i wykluczające całe grupy innych pokarmów. Wprowadzanie takiej diety na własną rękę, bez opieki specjalisty, może skończyć się problemami zdrowotnymi.

Przy znacznym zmniejszeniu ilości przyjmowanych pokarmów nietrudno nabawić się niedoborów. Dlatego wśród witamin, jakie można brać na odchudzanie, szczególne miejsce stanowi multiwitamina. Preparat multiwitaminowy stosowany jako uzupełnienie zdrowej diety odchudzającej pomoże zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów, a także – co za tym idzie – o nasz lepszy humor w czasie odchudzania.

Jakie witaminy przyspieszają odchudzanie?

Samo włączenie do diety preparatu witaminowego nie sprawi, że w magiczny sposób schudniesz. Niezależnie od tego, jakie witaminy na odchudzanie włączysz do swojej diety i jakimi suplementami będziesz się wspierać, kluczowy będzie zawsze sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna.

Niemniej jednak, warto wiedzieć, jakie witaminy przyspieszają odchudzanie i w jaki sposób to robią. Chodzi przede wszystkim o witaminy i minerały, które pełnią ważną rolę w regulowaniu procesów metabolicznych. Czasami ich niewłaściwa podaż może prowadzić także do rozchwiania metabolizmu, a w efekcie do zaburzeń wagi.

Witamina D przy odchudzaniu

Okazuje się, że niedobory witaminy D mogą mieć wpływ na występowanie nadwagi. Również osoby z cukrzycą mają jej w organizmie statystycznie mniej niż osoby zdrowe.

Witamina D odgrywa rolę w procesie wytwarzania oraz wydzielania insuliny, której poziom rośnie w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi – czyli, krótko mówiąc, po każdym posiłku. Zadaniem insuliny jest m.in. wywołanie uczucia sytości.

Dlatego osobom odchudzającym się zaleca się czasem stosowanie suplementacji tej witaminy. To szczególnie ważne, kiedy nie zapewniamy sobie wystarczającej ekspozycji na słońce. Warto przy tym mieć na uwadze, że nawet latem możemy nie syntetyzować przez skórę jej wystarczającej ilości – wystarczy, jeśli większość czasu spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu, pod dachem, a wychodząc, sumiennie nakładamy wysoki filtr przeciwsłoneczny.

Witaminy z grupy B przyspieszają odchudzanie

To właśnie te witaminy są kluczowe dla sprawnych procesów metabolicznych. W skład grupy B wchodzi witamina B6 (pirydoksyna), witamina B12 (kobalamina), witamina B1 (tiamina) i witamina B6 (kwas foliowy). Wszystkie te witaminy współdziałają ze sobą, wspierają organizm w metabolizowaniu tłuszczu, białka oraz węglowodanów. Sprawny metabolizm to klucz do sukcesu, ponieważ to dzięki niemu nasze ciało może przekształcać przyjmowane z pożywieniem składniki odżywcze i kalorie w energię, nie w tłuszcz.

Magnez przy odchudzaniu

Magnez w ludzki organizmie bierze udział m.in. w kontroli poziomu glukozy we krwi. Poza tym, oczywiście, odpowiada za prawidłową pracę mięśni. Te dwie funkcje są rzecz jasna szalenie istotne podczas procesu odchudzania, podczas którego często zwiększamy swoją aktywność fizyczną i zaczynamy uprawiać więcej sportu.

Odpowiednia dawka magnezu w diecie pomoże dotrzymać sportowych postanowień, zapobiegając nieprzyjemnym skurczom i nadmiernemu zmęczeniu mięśni.

Osobom odchudzającym się poleca się magnez także wówczas, gdy trzymanie diety wiąże się z obciążeniem psychicznym i stresem, dlatego że stres jest czynnikiem dodatkowo sprzyjającym powstawaniu niedoborów magnezu.

Witaminy przy odchudzaniu to wsparcie, nie sposób

Powtórzmy jeszcze raz: to nie witaminy sprawiają, że chudniesz. Ale niedobory mogą wiązać się zarówno z chorobami, jak i spadkiem motywacji, ponieważ kiedy nie odżywiamy naszego ciała w odpowiedni sposób, negatywnie odbija się to na naszym samopoczuciu.

Podczas odchudzania jak najbardziej można wesprzeć się dodatkowym preparatem witaminowym, ale celem tego procesu powinno być wprowadzenie zdrowych zmian do codziennego menu – takich, które zostaną z nami już na stałe.