Kiedy z nieba leje się żar, tracimy więcej wody oraz składników mineralnych z organizmu. Stąd wakacyjne migreny, biegunki, uczucie osłabienia i senności... Żeby do nich nie dopuścić, najlepiej stosować elektrolitową profilaktykę. Lepiej nie dopuścić do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej i uzupełniać utracone minerały na bieżąco.

Wraz z płynem tracimy elektrolity

Nie tylko odwodnienie, ale także właśnie niedobór elektrolitów to dwa zagrożenia, którym sprzyjają wysokie temperatury. Prowadzi do nich zwiększona potliwość – zarówno ta spowodowana gorącem, jak i aktywnością fizyczną. W zależności od dawki ruchu, którą sobie dostarczamy, a także pogody za oknem zapotrzebowanie na płyny zmienia się od ok. 2 litrów nawet do 6 czy 8 litrów dziennie przy sporcie zawodowym.

Mimo to największą ilość płynów, a co za tym idzie elektrolitów, tracimy w toalecie, czyli wraz z moczem. Szacuje się, że przy wysokich temperaturach to około 1,5 litra dziennie. To dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile wody nawykowo wypijamy każdego dnia. Zastanów się, ile szklanek udało Ci się już dzisiaj wypić? Pamiętaj: kawa, herbata i słodkie napoje się nie liczą!

Obniżony poziom elektrolitów = zaburzone funkcje całego ciała

Brzmi groźnie? I powinno! Pierwszym sygnałem świadczącym o niedoborze elektrolitów jest uczucie osłabienia, senność i generalne znużenie. Również bóle głowy oraz nudności, wymioty i biegunki mogą pojawiać się wskutek zachwianej równowagi wodno-elektrolitowej. Dodatkowo niektóre choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, anemia czy zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych mogą sprzyjać nadmiernej utracie elektrolitów. Zwłaszcza w takiej sytuacji, a także podczas fali upałów i przy zwiększonym wysiłku fizycznym elektrolity można suplementować.

Trzy tabletki dziennie... codziennie? Czy to bezpieczne?

Elektrolity w postaci tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie to najwygodniejszy i najszybszy sposób na uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Poleca się je jako idealny napój na upał, a także jeśli trenujesz. Jednak czy elektrolity można pić codziennie?

Napoje elektrolitowe zawierają minerały i witaminy w ściśle określonych proporcjach. Ich zadaniem jest szybkie przywrócenie w organizmie równowagi i dodanie Ci sił. To często o wiele skuteczniejszy sposób niż modyfikacja całej diety, dlatego że jest zwyczajnie prostszy i nie wymaga od nas przeliczania makroskładników na ilość płynów, które tracimy. Dla przykładu – szacuje się, że osoby, które trenują dwa razy dziennie z litrem potu tracą 5g sodu. Zalecana dzienna dawka sodu to ok. 2000mg, czyli równoważność łyżeczki soli, na dobę. Podczas upałów najwięcej tracimy właśnie sodu oraz potasu. Tak dużą stratę może być trudno uzupełnić samą dietę, zwłaszcza, że kiedy doskiera upał chętniej sięgamy po zimne, proste i świeże produkty – to zdrowo, ale często nie sprzyja uzupełnianiu sodu.

Czy elektrolity da się przedawkować?

Tak, elektrolity można pić codziennie. I tak, elektrolity można przedawkować. Nie ma w tym sprzeczności. Na opakowaniu preparatu elektrolitowego zawsze znajduje się oznaczenie dotyczące zalecanej do spożycia dziennej porcji, której nigdy nie należy przekraczać. Zarówno niedobory, jak i nadwyżki substancji mineralnych, zwłaszcza sodu, szkodzą. Chodzi o utrzymanie odpowiedniego balansu. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby w sezonie letnim traktować elektrolity jako korzystne uzupełnienie codziennego menu napojów.

Nasza rada: Dopasuj stosowanie napojów elektrolitowych do swojego trybu życia i diety.

Jeśli nie jesteś osobą aktywną, większość czasu spędzasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale jednocześnie często nie masz czasu na zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę – prawdopodobnie jeden napój elektrolitowy w ciągu dnia wystarczy. Możesz po niego sięgnąć, kiedy upał zacznie dawać Ci się we znaki, np. uczuciem senności i zmęczenia albo bólem głowy.

Jeśli natomiast w upały pracujesz fizycznie albo kochasz aktywny wypoczynek na słońcu dawkę elektrolitów warto odpowiednio zwiększyć. Nie musisz traktować ich jako obowiązkowego punktu w menu. Dobrą strategią jest sięgnięcie po elektrolity w momencie spadku energetycznego, a także wtedy, kiedy masz ochotę na coś więcej niż woda. Napój elektrolitowy będzie korzystniejszym wyborem niż słodki napój.