Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy nie tylko od poziomu aktywności fizycznej i panującej aktualnie pogody, lecz także od wieku. Osoba starsza powinna wypijać około 2000-2500ml na dzień. Odwodnienie w podeszłym wieku jest szczególnie niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak zachęcić seniora do picia wody i co można zrobić, gdy starsza osoba nie chce pić.

Nawadnianie osób starszych – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że u seniorów odwodnienie organizmu może nastąpić bardzo szybko i mieć poważniejsze konsekwencje zdrowotne niż u osób młodszych, co związane jest również z przewlekłymi chorobami, z jakimi często zmagają się seniorzy.

Warto wiedzieć, że seniorzy często odczuwają zmniejszone pragnienie, a przy tym mogą tracić więcej wody niż przeciętna zdrowa osoba. Wpływ mają na to często zażywane leki, a także herbatki ziołowe, które działają moczopędnie. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko odwodnienia u osób starszych są biegunki oraz nadmierne pocenie się, które także mogą być skutkami przyjmowania niektórych leków, a także niektórych chorób czy kondycji, np. menopauzy.

Co zrobić, gdy starsza osoba nie chce pić?

Aby skutecznie zapobiegać odwodnieniu osób starszych, należy pomyśleć o gospodarce wodno-elektrolitowej całościowo. Oczywiście najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest regularne picie czystej wody, bez żadnych dodatków.

Najlepiej, aby pić wodę w małych ilościach, małymi łykami, za to często. Jeśli jednak starsza osoba ma kłopot z przyswajaniem dużej ilości płynu i nie chce pić, warto zastosować kilka tricków. To sposoby, które stosujemy także na samych sobie oraz dzieciach, które często nie przepadają za neutralnym smakiem wody.

1. Więcej smaku

Najbardziej intuicyjnym sposobem, w jaki można zachęcić seniora do picia wody jest urozmaicenie smaku podawanego napoju. Ważne, aby nie zawierał dodatków cukru i niezdrowych oraz niepotrzebnych barwników, a także składników moczopędnych, takich jak kofeina oraz teina obecne w kawie i herbacie.

Dobrym pomysłem jest dodanie do wody świeżych owoców i niewielkiej ilości ziół, np. pomarańczy, cytryny, truskawek czy malin, bazylii i świeżej mięty, także ogórka. W zależności od preferencji seniora można zaproponować także niesłodzone owocowe kompoty.

Nasza rada: woda smakowa ze sklepowej półki zawsze jest złym pomysłem – zawiera dużo cukru i sztucznych wzmacniaczy smaku.

2. Napoje elektrolitowe

Wraz z wodą pozbywamy się z organizmu także elektrolitów, czyli m.in. magnezu, wapnia i potasu, które są minerałami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcje kluczowych narządów. Dlatego elektrolity w postaci tabletek musujących rozpuszczalnych w szklance wody to praktyczny sposób na to, aby jednocześnie zachęcić seniora do picia wody oraz skutecznie zapobiegać odwodnieniu osoby starszej.

Napoje elektrolitowe można pić regularnie, codziennie, jako urozmaicenie codziennego nawadniania, a zwłaszcza w czasie upałów.

3. Owoce i warzywa

Skuteczne nawadnianie zależy także od diety, o czym często zdarza nam się zapominać. Niektóre owoce i warzywa zawierają więcej wody niż inne i ich dodanie do codziennej diety to świetny pomysł na to, co można zrobić, gdy osoba starsza nie chce pić. Większa ich ilość powinna znaleźć się zwłaszcza w menu na upały, bo pozwala w wygodny sposób uzupełniać zwiększone zapotrzebowanie na płyny, nie przymuszając do picia ogromnych ich ilości, a więc w niewielkim stopniu zmieniając codzienną rutynę żywieniową.

Do produktów bogatych w wodę i minerały należą: pomarańcze, grepjfruty, arbuz, melo, winogrona i truskawki. Z warzyw: pomidory, ogórki, cukinia, a także różne odmiany sałaty.

4. Postaw wodę w widocznym miejscu

Szklanka lub butelka z wodą zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku. Jeśli jest łatwo dostępna, chętniej po nią sięgamy i łatwiej wypracować nam zdrowy nawyk – reguła ta dotyczy osób w każdym wieku!

Dodatkowym sposobem, w jaki można zachęcić seniora do picia wody jest podawanie jej w niewielkich naczyniach albo np. w szklance wypełnionej tylko do połowy. To taki trick, dzięki któremu unikamy wywierania wrażenia zmuszania do picia ogromnej ilości wody, która może być odebrana jako opresywna. Na raz łatwiej – i zdrowiej! – wypić niewielką ilość płynu.

5. Pijcie razem!

To prosta, ale bardzo skuteczna rzecz z listy tego, co można zrobić, gdy starsza osoba nie chce pić. Niech nawadnianie towarzyszy Waszemu wspólnemu spędzaniu czasu. Zamiast rozmowy przy kawie, zaproponuj szklankę kompotu, elektrolitów albo wody. Dbaj o własne nawodnienie tak, jak chciałbyś, aby robił to senior. Niech gest i nawyk picia wody stanie się zaraźliwy – jak ziewanie!