Świdrujący ból, który nasila się przy każdym ruchu ciała, do tego światłowstręt i nudności… Objawy migreny trudno pomylić z czymkolwiek innym. Wiadomo, że napadom migreny sprzyja odwodnienie, ale okazuje się, że ważnym czynnikiem jest też dieta – zwłaszcza kilka konkretnych minerałów.

Czy migrena to choroba?

Migrena lub migrenowe bóle głowy to stan chorobowy, określający pierwotne bóle głowy – czyli takie, których przyczyna nie leży w innych schorzeniach pacjenta. Szacuje się, że z napadami migreny zmaga się nawet 15% społeczeństwa i problem ten dotyczy głównie kobiet.

Migrena pozostaje niestety chorobą nieuleczalną. To ważne, aby w przypadku jej występowania skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby współistniejące oraz dobrać odpowiednią farmakologię.

Do objawów migreny należą:

  • silny, pulsujący ból głowy, który nasila się przy poruszeniu,
  • ból nad prawym lub lewym oczodołem (migrena oczna),
  • zaburzenia widzenia i światłowstręt, często poprzedzające napad bólu (tzw. migrena z aurą).

Skąd się bierze migrena?

To pytanie, nad którym naukowcy łamią sobie głowę od lat. Generalnie uważa się, że migrena ma podłoże wieloczynnikowe. Winne mogą być zarówno geny, jak i czynniki środowiskowe.

Wyróżnia się także wyzwalacze bólów migrenowych, których lepiej unikać, jeśli masz tendencję do migren. Oczywiście, o ile to możliwe. Na niektóre z nich, takie jak zmiany hormonalne (powodują tzw. migrenę menstruacyjną) albo zmiany pogody nie mamy wpływu. Są jednak i takie, które możemy starać się minimalizować: silny stres i okres odprężenia po stresie, zmiany rytmu snu, silne zapachy (np. detergentów albo perfum).

Czy migrena wynika z niezdrowej diety?

Wiadomo, że niektóre czynniki sprzyjające bólom głowy są związane z niezdrowym stylem odżywiania. Należą do nich odwodnienie, pozostawanie na czczo lub niedojadanie (dlatego migrena często zdarza się podczas odchudzania) oraz spożywanie alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina), nawet w niewielkich ilościach.

Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja migrenom jest masa ciała. Zarówno otyłość, jak i niedowaga zwiększają ryzyko wystąpienia i częstotliwość bólów migrenowych. Prawdopodobnie wynika to z idącego w parze z nieprawidłowym BMI zwiększonego poziomu stresu oksydacyjnego, który jest bezpośrednią przyczyną migren.

Co możesz dla siebie zrobić? Zadbaj o dietę!

Regularne nawodnienie i zdrowe, zróżnicowane posiłki w równych odstępach czasowych to podstawa.

Najnowsze badania sugerują też, że częstsze migreny mają związek z niedoborami niektórych minerałów. Zasada ta częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn – chodzi przede wszystkim o wapń i magnez. Znajdziesz je w warzywach zielonolistnych (szpinak, jarmuż, sałata, rukola, roszponka, cykoria, natka pietruszki, koperek, bazylia, oregano), produktach mlecznych i sojowych i w tofu.

Dlatego przy pierwszych objawach bólu warto sięgnąć po szklankę wody, a jeszcze lepiej – napój elektrolitowy, wzbogacony o magnez. To szybki sposób na przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie i nawodnienie.