Metabolizm warunkuje to, jak szybko zachodzą w naszym ciele przemiany energetyczne. Oznacza więc tempo, w jakim zachodzi w organizmie przemiana materii, a tym samym, jak szybko spalamy energię pozyskaną z pożywienia. Równowaga metaboliczna wpływa na kondycję całego naszego organizmu. Zazwyczaj jednak interesujemy się ją podczas odchudzania. Krótko mówiąc, im szybszy metabolizm, tym łatwiej spalić tłuszcz, którego chcemy się pozbyć. Czy istnieją sposoby na przyspieszenie metabolizmu? Na pewno nie zaszkodzi wypróbować kilka naturalnych napojów przyspieszających metabolizm!

Od czego zależy tempo metabolizmu?

Procesy metaboliczne w naszym ciele są uwarunkowane wieloma czynnikami – ogólną kondycją naszego ciała, wiekiem, dietą, trybem życia, w tym zwłaszcza aktywnością fizyczną, a także równowagą hormonalną. Zaburzenia metaboliczne mogą wiązać się z i wynikać z poważnych chorób oraz wymagać leczenia farmakologicznego.

Jeśli jednak nie dzieje się nic niepokojącego, ale zależy nam na podkręceniu metabolizmu, żeby sprawniej pozbyć się np. zgromadzonych zimą niepotrzebnych kilogramów, możemy zastanowić się nad naturalnymi i nieinwazyjnymi sposobami na zwiększenie przemiany materii. Zamiast sięgać po podejrzane sproszkowane koktajle, warto zacząć od wypróbowania kilku domowych przepisów. Oto, co proponujemy na wspomaganie spalania!

1. Klasyczna woda cytrynowa z twistem

Woda z cytryną otwiera tego typu listy nie bez powodu. Bardzo łatwo ją przyrządzić, wszystkie potrzebne składniki mamy pod ręką, i smakuje zdecydowanej większości z nas. O ile jednak dobrze sprawdzi się jako dodatek odkwaszający, jeśli zależy nam na przyspieszeniu metabolizmu, warto wzbogacić ją o imbir oraz kurkumę.

Być może brzmi to jak przepis na rozgrzewającą herbatkę wzmacniającą odporność, ale nic bardziej mylnego. Taki napój można przyrządzić zarówno w wersji gorącej, jak i zimnej – sprawdzi się o każdej porze roku!

Imbir ma właściwości rozgrzewające. Oznacza to, że może delikatnie podnieść temperaturę ciała i dokładnie w ten sposób przyspieszyć spalanie tłuszczu. Jego dodatkową zaletą są właściwości antybakteryjne oraz pozytywny wpływ na układ pokarmowy i procesy trawienne. Tymczasem kurkuma – również królowa wśród roślinnych składników zwalczających stany zapalne – dodatkowo wykazuje zdolności hamowania apetytu i podkręcenia metabolizmu. Taki napój to więc propozycja 2w1, idealna na odchudzanie: hamuje łaknienie i zwiększa przemianę metaboliczną. I to wszystko sama natura!

2. Zielona herbata z miętą

Taki napój łączy ze sobą zalety zielonej herbaty oraz naparu miętowego. Oznacza to świetną mieszankę wspomagajcą trawienie. Zielona herbata działa też pobudzająco i dodaje energii, może też dzięki tym właściwościom podnosić wydajność ćwiczeń fizycznych i w ten sposób dodatkowo wspierać odchudzanie.

Do zaparzonej zielonej herbaty wystarczy dodać kilka liści świeżej lub zasuszonej mięty. Napar można przygotować na gorąco, parząc pod przykryciem ok. 10 minut albo też dodać miętę do ostudzonej wcześniej herbaty i pozostawić na noc. Znowu więc jest to propozycja całoroczna. Dobrze smakuje także z dodatkiem cytryny!

3. Kawa

Kawa podkręca metabolizm i jest doskonałym sprzymierzeńcem w utracie wagi. To świetna wiadomość dla wszystkich kawoszy! Nie bez znaczenia jest też zdolność tego napoju do dodawania pozytywnej energii – filiżanka pysznej kawy często kojarzy nam się z relaksem i podnosi nastrój. To bardzo ważna, często niedoceniana zaleta, zwłaszcza w procesie odchudzania, który często wymaga od nas wyrzeczeń.

Ale uwaga! Kawa jest korzystna, o ile nie pijemy jej z syropami smakowymi, kilkoma łyżeczkami cukru albo bitą śmietaną. Jeśli nie lubisz czarnej, możesz zdecydować się na dodatek chudego lub roślinnego mleka.

4. Smoothie owocowo-warzywne

Działanie tego typu koktajli nie polega na bezpośrednim zwiększeniu metabolizmu, ale włączenie go do codziennej diety zdecydowanie pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Z powodzenie mogą zastąpić jeden z posiłków, np. drugie śniadanie albo podwieczorek. Dzięki wysokiej zawartości błonnika są dla naszego organizmu łatwe do strawienia, a przy tym sycące.

Niezależnie od preferowanej kompozycji smakowej, do takiego smoothie zawsze możemy też dodać przyprawy, które działają bezpośrednio na podkręcenie metabolizmu. Należą do nich wspomniane już kurkuma i imbir, a także chilli, pieprzy cayenne czy cynamon.

To świetny dodatek do codziennego menu dla wszystkich osób chcących stracić na wagę w bezpieczny sposób, ponieważ zapewniają dodatkową porcję zdrowych owoców i warzyw, a więc i solidną dawkę niezbędnych witamin i minerałów.

5. Smoothie jabłkowe z dodatkiem octu

Ocet jabłkowy to modny ostatnio składnik różnych mieszanek odchudzających. Poleca się go, ponieważ wykazuje właściwości obniżające poziom insuliny, a przy tym reguluje równowagę kwasowo-zasadową. Warto jednak mieć na uwadze, że nie będzie to składniki pożądany w diecie u osób z nadwrażliwym żołądkiem lub innymi dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Nie jest też wskazane spożywanie go w postaci nierozcieńczonej, ponieważ niszczy szkliwo zębów, a w większej ilości może nawet podrażnić język i przełyk.

Dlatego jeśli chcesz wypróbować odchudzające właściwości, proponujemy dodać łyżeczkę lub dwie octu jabłkowego do jabłkowego smoothie. Podpowiadamy, że jabłko świetnie smakuje w towarzystwie szpinaku, cytryny i grejpfruta. A jeśli uznasz, że taka mieszanka jest zbyt kwaśna, możesz posłodzić ją odrobinę miodem.