Rozpoczął się sezon wakacyjny, więc coraz częściej wybieramy odpoczynek na plaży. Przebywając długi czas w miejscu nasłonecznionym bez odpowiedniej ochrony możemy doznać wielu uciążliwych, a nawet niebezpiecznych dolegliwości, które mogą niepostrzeżenie przerwać nam sielankowe wakacje! Jak tego uniknąć? Jak bezpiecznie się opalać?

Chociaż beztroskie leżenie na plaży jest przyjemne, to nieprzestrzeganie pewnych zasad może prowadzić do poparzeń, udaru słonecznego lub przegrzania cieplnego, dlatego nie traćmy zdrowego rozsądku i bądźmy świadomi  niebezpieczeństw, jakie mogą wyniknąć z leżenia w pełnym słońcu przez cały dzień. Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, które znajdziesz poniżej:

1. Zbadaj znamiona

Mając znamiona lub pieprzyki powinno się skonsultować z dermatologiem, ponieważ niektóre znamiona wymagają całkowitego przykrycia przed promieniowaniem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy opalanie będzie bezpieczne, zbadaj znamiona.

2. Stosuj krem z filtrem

Na rynku znajduje się mnóstwo różnych kremów z filtrem oznaczonych za pomocą skrótu SPF, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem. Im wyższa wartość filtra, tym większa ochrona. Smarowanie powinno się powtarzać co 2/3 godziny lub po wyjściu z wody. Należy pamiętać, że krem z filtrem nie zapewnia całkowitej ochrony, jednak w dużej mierze zapobiega oparzeniom słonecznym, które w zależności od stopnia oparzenia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również powodują ból i pieczenie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które przebywają na słońcu. Ich delikatna skóra jest jeszcze bardziej narażona na oparzenia słoneczne, dlatego dzieci powinno się smarować kremem z największym filtrem dostępnym w Unii Europejskiej – SPF50.

3. Chroń głowę

Zbyt długie przebywanie na słońcu bez ochrony głowy może przynieść bardzo niebezpieczne skutki. Najczęściej jest to udar słoneczny, który powoduje zbyt duże nasłonecznienie głowy i karku w wyniku czego dochodzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.  Udar słoneczny objawia się bólami i zawrotami głowy, niepokojem i zaczerwieniem skóry. Aby tego uniknąć należy bezwzględnie chronić głowę! Czapka z daszkiem albo kapelusz z szerokim rondem sprawdzą się najlepiej, ponieważ chronią również wrażliwą skórę twarzy.

4. Pij wodę

Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, organizm intensywniej się poci, czyli traci płyny. Żeby je uzupełnić powinno się pić znacznie więcej wody – w upalne dni powinno się przyjąć nawet 4 litry wody. W ten sposób można uniknąć odwodnienia organizmu.

5. Unikaj słońca w samo południe

Aby opalanie było bezpieczne, to oprócz stosowania się do wyżej wymienionych wskazówek, należy unikać ciągłej ekspozycji na słońce między godziną 11.00, a 15.00. Wtedy promieniowanie jest najsilniejsze i najbardziej szkodliwe. Jeśli już przebywamy w tym czasie na słońcu, to powinniśmy korzystać kremu z filtrem o najwyższej ochronie, czyli SPF50.

Stosując się do powyższych wskazówek można uniknąć niebezpieczeństw, jakie ciągnie za sobą nierozważne opalanie. Przebywanie na słońcu pozytywnie wpływa na organizm, ponieważ do organizmu docierają duże ilości witaminy D i poprawia się samopoczucie. Korzystajmy zatem ze słonecznych dni, ale w bezpieczny sposób.