Czujesz się pewnie, kiedy gotujesz we własnej kuchni? W końcu wtedy naprawdę wiesz, co jesz – masz kontrolę nad przygotowaniem każdego składnika. W kuchni rzadko popełniamy błędy związane z samym gotowanie, za to dużo częściej… z nieprawidłowym sprzątaniem i higieną! Sprawdź, jakie błędy możesz popełniać w kuchni, a które mogą zaważyć na zdrowiu Twoim i Twojej rodziny.

1. Nie myjesz rąk wystarczająco często

Zwłaszcza w dobie pandemii to wciąż i wciąż powtarzany temat. Przed przystąpieniem zarówno do jedzenia, jak i do gotowanie zawsze należy umyć ręce mydłem i wodą.

Czynność warto powtórzyć za każdym razem, kiedy kichasz lub kaszlesz albo wydmuchujesz nos, także po kontakcie z domowym zwierzakiem oraz po dotknięciu kosza na śmieci.

2. Używasz tej samej deski do krojenia warzyw, chleba i surowego mięsa

Wszystko, czego dotknęło surowe mięso trzeba od razu dokładnie umyć płynem do naczyń. Bakterie z mięsa zostają na desce, a jeśli zaraz potem kroimy na niej np. ogórka, którego następnie zjadamy w postaci mizerii, bez obróbki cieplnej. To niebezpieczny nawyk, ponieważ może prowadzić do zatruć.

Najlepiej wyznaczyć oddzielną deskę do krojenia mięsa i osobną do innych produktów.

3. Zbyt rzadko wymieniasz gąbkę do naczyń

Dobrze, jeśli zużywasz ją do samego końca – redukujesz w ten sposób zanieczyszczenia środowisko. Ale… jest moment, w którym starą jednorazową gąbkę do naczyń należy wyrzucić. W porowatej strukturze gąbki bakterie czują się świetnie! Dodatkowo panuje tam wilgoć, co dodatkowo sprzyja rozwojowi szkodliwych patogenów.

Jeśli nie chcesz kupować plastikowych gąbek, zastanów się nad wymianą jej na ściereczkę lub szczoteczkę z innego, trwalszego materiału np. z lnu lub juty. Takie ściereczki możesz wyparzyć i wyprać, do tego mają inną strukturę i mają przez to mniejszą tendencję do stawania się siedliskiem bakterii.

4. Nie dezynfekujesz blatu kuchennego

Na pewno regularnie przecierasz blaty mokrą ścierką, może nawet używasz pięknie pachnącej chemii do blatów, ale czy na pewno odpowiednio je odkażasz? To newralgiczne miejsce w domu powinno być regularnie dezynfekowane środkami na bazie alkoholu. Możesz też używać w tym celu naturalnych metod – czyli octu!

Zastanów się też, których powierzchni w kuchni dotykasz podczas gotowania, bez . Uchwyty szafek kuchennych, drzwiczki lodówki, pokrywka kosza na śmieci, kurki zlewu, może uchwyt okna – wszystko to powinno być regularnie odkażane.

5. Nie doczyszczasz blendera i robota kuchennego

Automatyczne urządzenia w kuchni mogą być bardzo pomocne w dbaniu o zdrową, odpowiednio zrównoważoną dietę. Smoothie i koktajle, zupy-krem, szybkie ciasta – są smaczne i pożywne, ale zostawiają też solidną warstwę na ostrzach blendera, które trudno później doczyścić. Najlepiej myć takie urządzenia od razu po użyciu, zanim resztki jedzenia zdążą zaschnąć. Używaj do tego silnego strumienia wody i małych szczoteczek, jeśli Twój blender ma zakamarki, które tego wymagają.