Zgodnie z raportem Biblioteki Narodowej tylko 37% Polaków przeczytało w 2018 roku przynajmniej jedną książkę (1). Czy to źle? Okazuje się, że to… niezdrowo! Przedstawiamy 4 powody, dla których warto czytać.

1. Czytanie opóźnia starzenie się mózgu

Mózg to „centrum dowodzenia” naszego ciała. Jest organem, który także wymaga ćwiczeń, aby zachować dobrą kondycję i sprawność aż do późnej starości. Powszechnie mówi się, że zbawienny wpływ na zdrowie mózgu ma np. jedzenie orzechów lub rozwiązywanie krzyżówek. Czytanie z całą pewnością należy do aktywności, które są rodzajem ćwiczenia dla mózgu.

W 2013 roku naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago opublikowali wyniki swoich badań, dotyczących wpływu czytelnictwa na sprawność mózgu u osób starszych. Grupa badanych poddana została obserwacji przez 6 ostatnich lat życia. Badacze wykazali, że u osób czytających książki spadek sprawności intelektualnej, w tym pogorszenie pamięci, postępowało o 32% wolniej niż u tych, którzy czytają okazjonalnie i aż 42% wolniej niż u tych, którzy po książkę sięgają od wielkiego dzwonu (2).

Powszechne są także tezy dotyczące czytelnictwa jako profilaktyki przeciw chorobom neurodegeneracyjnym, np. chorobie Alzheimera. Hobby, które angażuje umysł wzmacnia go i zmniejsza ryzyko zapadnięcia w przyszłości na demencję.

2. Czytanie zwiększa umiejętność empatii i poprawia relacje międzyludzkie

Ten popularny pogląd ma swoje poparcie naukowe. Badacze z amerykańskiej The New School przeprowadzili serię eksperymentów, aby zmierzyć wpływ obcowania z fikcją literacką na kontakty z innymi. Podzielili grupę czytelników według gatunku książek, jakie mieli poznawać – była to literatura popularna, literatura faktu oraz literatura piękna. Okazuje się, że osoby czytające fikcję literacką lepiej rozpoznawały stany psychiczne innych, realnych osób – a dzięki temu prawdopodobnie lepiej radzą sobie w codziennych relacjach społecznych. Co ciekawe, literatura faktu wpływa na tę umiejętność w dużo mniejszym stopniu (3).

3. Książka jako środek przeciwbólowy

Wspólne czytanie książek może stanowić rodzaj terapii dla pacjentów zmagających się z chronicznym bólem i może nawet zastępować lub towarzyszyć terapii poznawczo-behawioralnej. Okazuje się, że uczestnicy takiej terapii czytelniczej nie tyle przestają odczuwać swoje dolegliwości, co nabywają umiejętność radzenia sobie z bólem i dyskomfortem wywołanym przez emocje. To cenne odkrycie, które może pomóc w radzeniu sobie z niektórymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja (4).

Istnieje nawet specjalny rodzaj działania terapeutycznego przy pomocy książek, tzw. biblioterapia. Za pomocą biblioterapii pracuje się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w rozmaitych celach – może pomóc wyrobić zdrowe nawyki, budować stabilność i odporność psychiczną, a także służyć edukacji oraz socjalizacji.

4. Książka na dobry sen

Mimo że zasypianie nad książką kojarzy nam się raczej z nudną lekturą, warto pomyśleć o wprowadzeniu w swoją codzienną rutynę wieczorne czytanie. Czytanie relaksuje –  uspokaja umysł i ciało. Podczas lektury spada ciśnienie krwi i rozluźniają się mięśnie. Książka działa przy tym lepiej niż serial albo przeglądanie mediów społecznościowych, ponieważ papier nie emituje niebieskiego światła, które rozbudza i pogarsza jakość snu. W dobie czytników, które nie emitują niebieskiego światła i zachowują wizualne walory papieru sięgnięcie przed snem po książkę wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla zdrowszego snu.

Czytaj książki dla zdrowia

Czytanie książek jest zdrowe i istnieją na to dowody w postaci badań naukowych. Okazuje się, że nie chodzi tylko o naukę ortografii i wyczucia językowego, ale także o możliwe do zbadania reakcje neuronalne! To świetna wiadomość dla wszystkich, dla których lektura to przyjemność i codzienne hobby. Czytanie ma całkiem wymierne korzyści dla zdrowia – warto o tym pomyśleć, kiedy następnym razem będziemy mijać bibliotekę.


Źródła:

1 https://www.bn.org.pl/tag-czytelnictwo

2 https://www.rush.edu/news/press-releases/does-being-bookworm-boost-your-brainpower-old-age

3 https://www.newschool.edu/pressroom/pressreleases/2013/CastanoKidd.htm

4 https://www.liverpool.ac.uk/media/livacuk/instituteofpsychology/PDFComparing,Shared,Reading,and,CBT,for,Chronic,Pain.pdf