Żyjemy w świecie, w którym urządzenia mobilne są wszechobecne. Już 6-miesięczne maluchy bawią się telefonem i tabletem rodziców. Współczesne dziecko ma kontakt z technologią w dużo większym stopniu niż pokolenie jego rodziców. Czy współczesna technologia jest bezpieczna dla Twojego dziecka? Co zrobić, aby uniknąć płynących z niej zagrożeń?

Nie zabraniaj

Trudno o zupełną izolację dziecka od nowoczesnych urządzeń, byłoby to zresztą niewskazane. Każdy z nas codziennie ma przecież kontakt z technologią. Telefon lub tablet i tak prędzej czy później wpadnie maluchowi w ręce, a elektroniczne gadżety kolegów zaczną wzbudzać w nim zazdrość. Posługiwanie się urządzeniami mobilnymi to ważna umiejętność, która przyda się Twojemu dziecku w przyszłości. Trzeba nauczyć je, jak korzystać ze zdobyczy cywilizacji w mądry sposób – także jak zachować przy tym umiar i bezpieczeństwo.

Kiedy dać dziecku smartfona?

Dziecko do 3 roku życia powinno mieć ograniczony kontakt z cyfrowymi ekranami. Kiedy Twoje dziecko skończy 3 lata, możesz zacząć udostępniać mu urządzenia mobilne. Taka decyzja powinna być jednak dobrze przemyślana. Małe dzieci nie powinny mieć nieograniczonego dostępu do tego typu urządzeń – należy kontrolować kiedy i w jaki sposób ich używają.

Eksperci zalecają, by prywatne urządzenie mobilne dziecko otrzymało najwcześniej na 10. urodziny.

Postaw granice

Zdecyduj ile czasu pozwolisz dziecku spędzać przed ekranem i trzymaj się swojego postanowienia. Musisz być konsekwentny. Maluch powinien znać zasady, które ustalisz, a kiedy dziecko będzie starsze możecie uzgodnić je wspólnie.

  • Kontroluj sposób, w jaki Twoje dziecko korzysta z telefonu czy tabletu – powinno mieć dostęp wyłącznie do bezpiecznych treści, dostosowanych do swojego wieku.
  • Ustal dni, w które dziecko będzie miało dostęp do urządzeń ekranowych. Może to być np. weekend.
  • Małe dzieci nie powinny jednorazowo bawić się smartfonem dłużej niż 20 minut (do 6/7 lat).
  • Nieco starsze pociechy powinny spędzać przed ekranem od 30 minut do 2 godzin dziennie, nie więcej.
  • Spędzaj czas z dzieckiem – również przed monitorem. To także forma wspólnej zabawy, w czasie której możesz wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób powinno korzystać z technologii.

Nasza rada: nie pozwalaj dziecku na zabawę tabletem lub smartfonem przed snem. Jasność ekranu i promieniowanie, które wytwarza obniża jakość snu i może powodować problemy z zaśnięciem.

Nie traktuj technologii jako nagrody

Korzystanie z urządzeń mobilnych nie powinno być dla dziecka nagrodą. I odwrotnie – nie powinniśmy zakazywać ich używania w ramach kary. Taka strategia sprawia, że smartfon lub tablet staje się „zakazanym owocem”, po który dziecko będzie sięgać, kiedy nie patrzymy. Nie wolno również używać zgody na korzystanie z urządzeń ekranowych jako „przynęty” – aby zachęcić dziecko do wykonania pracy domowej lub zjedzenia posiłku. Takie zachowanie rodziców wzmacnia przywiązanie dziecka do smartfona i może w przyszłości prowadzić do uzależnień. To dla malucha sygnał, że technologia jest czymś bardzo atrakcyjnym, co z kolei zachęci dziecko do korzystania z niej bez umiaru. Powinniśmy zachować neutralny stosunek do technologii, sygnalizując dziecku, że może być przydatna, ale nie należy do niej zbytnio się przywiązywać.

Nasza rada: Kontakt z urządzeniami mobilnymi powinien być dla dziecka tylko dodatkową atrakcją, a nie podstawową formą spędzania czasu. Zawsze proponuj dziecku alternatywę i nigdy nie pozostawiaj go na długo sam na sam z ekranem. Proponując maluchowi różne formy aktywności, również te bez udziału technologii, wyrobisz w nim zdrowe nawyki.