Coraz szybsze tempo życia, coraz większe wymagania stawiane na każdym kroku, problemy finansowe czy zdrowotne – wszystko to sprawia, że jesteśmy nieustannie poddawane stresowi. Pojawia się strach przed przyszłością, rozdrażnienie, poczucie bezradności. W nocy zaczyna dokuczać nam bezsenność, a ogólna zła forma sprzyja powstawaniu różnym chorobom.

Ze stresem na szczęście można i trzeba walczyć. Istnieją sposoby, aby zmniejszyć jego działanie i ograniczyć negatywne skutki. Poznaj 10 praktycznych rad, które pomogą Ci się z nim rozprawić.

1. Dowiedz się, co Cię stresuje

Przeanalizuj bieżące wydarzenia i określ, co działa na Ciebie stresogennie. Gdy przeciwnik jest zidentyfikowany, łatwiej dobrać działania, aby z nim walczyć.

2. Pozbądź się niepotrzebnego stresu

Faktycznie wielu sytuacji, które powodują napięcie, nie da się przewidzieć czy uniknąć. Jednakże odpowiednia (wcześniejsza) organizacja dnia pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń, choćby porannego pośpiechu. Dobry plan da świadomość panowania nad sytuacją. Nie stawiaj sobie jednak zbyt wygórowanych oczekiwań. Ciesz się z każdego, nawet najmniejszego, sukcesu.

3. Pamiętaj o relaksie i drobnych przyjemnościach

Znajdź chwilę dla siebie każdego dnia. To może być mała przyjemność, np. aromatyczna kąpiel, gimnastyka, słuchanie muzyki czy lektura ulubionego magazynu nad filiżanką herbaty.

4. Oddychaj świadomie

To niesamowite, jak wielką moc ma oddech. Gdy zdarzy Ci się sytuacja, w której tracisz panowanie nad sobą - weź głęboki wdech, zatrzymaj na chwilę powietrze w płucach, po czym wykonaj spokojny wydech. Czynność tę powtórz kilkakrotnie. W ten sposób uspokoisz i wyciszysz swój organizm. Dasz sygnał, że sytuacja jest normalna i wcale nie jest potrzebna mobilizacja do walki.

5. Spotykaj się z przyjaciółmi

Nie zamykaj się sama w domu. Dbaj o wartościowe relacje. Spotkania z przyjaciółkami mają niesamowitą moc, na pewno już się o tym przekonałaś nie raz. Pozwalają zapomnieć o problemach, spędzić miło czas. Warto też zapytać o poradę kogoś bliskiego. Czasem okazuje się, że inna perspektywa zmienia całkowicie rangę i ciężar problemu.

6. Uśmiechaj się!

Śmiech to zdrowie. My też to potwierdzamy. W znacznym stopniu pomaga zminimalizować napięcie w ciele. Im częściej się uśmiechasz, tym lepiej jesteś postrzegana przez innych. No i najważniejsze – nie zapominaj uśmiechać się do samej siebie!

7. Uprawiaj sport

Wybierz to, co lubisz. To nie musi być wcale intensywny trening. Wystarczy zwykła gimnastyka, jazda na rowerze, marsz z kijkami, bieganie 2-3 razy w tygodniu, aby w znacznym stopniu zredukować napięcie. Poza tym wysiłek fizyczny powoduje, że w organizmie wytwarzana jest duża liczba endorfin, co sprawia, że czujesz się szczęśliwsza i jednocześnie bardziej odporna na stres.

8. Wysypiaj się

Nie ma mowy o odpowiedniej regeneracji organizmu bez wystarczającej ilości snu. Gdy jesteś niewyspana, stajesz się drażliwa i bardziej podatna na stres. Masz też większy apetyt, w końcu organizm musi jakoś zorganizować sobie te braki energetyczne. Jeśli zarwiesz jedną lub kilka nocy, rozważ krótką drzemkę w ciągu dnia.

9. Myśl pozytywnie

Negatywne myśli, pisanie czarnych scenariuszy, wyolbrzymianie problemów… To destrukcyjne, stresujące myśli, na dodatek nie poparte żadnymi faktami! Zamiast pielęgnować te myśli, spójrz na świat łaskawym okiem. Optymizm w znacznym stopniu zmniejsza lęk i pozwala uwierzyć we własne możliwości.

10. Odżywiaj się zdrowo

Zajadanie stresów to popularna praktyka. Niestety nie rozwiązuje ona problemów, a wręcz je nawarstwia. Pojawiają się dodatkowe kilogramy na wadze i jeszcze gorsze samopoczucie. Tymczasem dobrze zbilansowana dieta, posiłki bogate w składniki odżywcze, świeże warzywa i owoce nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie, ale przygotowują organizm do lepszego radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

Nasza rada: Nie rozpaczaj nad tym, co się stało. Tego już nie zmieniasz. Możesz natomiast wyciągnąć wnioski i skoncentrować się na tych działaniach, które możesz podjąć i na które masz wpływ.