To nie żarty, choć informacja ta wywołuje uśmiech na twarzy. Śmiech jest dobry dla zdrowia i pomaga leczyć wiele chorób. Dlatego nie powstrzymuj go i śmiej się do woli. Im więcej, tym zdrowiej!

Śmiech to zdrowie

O wspaniałych korzyściach, jakie niesie ze sobą śmiech, wie też nauka. Dziedzina, która się tym zajmuje to gelotologia (od greckiego słowa „gelos” – śmiech). Zapewne znasz krążący potocznie termin „śmiechoterpia”. Jakie zatem dobroczynne moce kryją się za tą emocją?

  • Śmiech działa na nasze narządy wewnętrzne jak masaż czy jogging. Poprawia przemianę materii i przyśpiesza trawienie poprzez stymulowanie skurczów żołądka oraz ruchów robaczkowych.
  • Jest korzystny dla naszego układu oddechowego. Gdy się śmiejemy, oddychamy znacznie głębiej niż zazwyczaj. Dzięki temu dotleniamy nasze komórki i wspomagamy oczyszczanie organizmu.
  • Śmiech wyzwala wydzielanie hormonów szczęścia (m.in. endorfin), a redukuje poziom hormonów stresu (kortyzolu). Pomaga walczyć z chorobami związanymi ze stresem, takimi jak migreny, astma, bezsenność, wrzody żołądka.
  • Pomaga także poprawić pamięć i koncentrację.

Terapia śmiechem?

Terapia śmiechem to bardzo tania i łatwo dostępna metoda profilaktyki zdrowia. Dlatego korzystaj z niej na całego. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, sprawiaj sobie drobne przyjemności każdego dnia. Pamiętaj też, że uśmiech jest zaraźliwy. Twój dobry nastrój udziela się innym i odwrotnie. Gdy masz gorszy moment, włącz sobie dobrą komedię, obejrzyj ulubiony kabaret lub… pobaw się z dziećmi. One śmieją się zdecydowanie częściej niż my, dorośli.