Pracoholizm jest uważany za jedną z chorób cywilizacyjnych, znamiennych dla naszych czasów. Uzależnienie od pracy może być niebezpieczne. Stres i ciągły bieg może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu, albo zrujnować życie osobiste. Brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym to poważny problem, który niejednokrotnie wymaga interwencji specjalisty.

Kogo dotyczy pracoholizm?

Uzależnienie od wykonywanej pracy zazwyczaj dotyka osoby pilne, ambitne i rzetelne, ale równocześnie niezbyt pewne siebie, o niskim poczuciu własnej wartości, nieśmiałe w kontaktach z otoczeniem. Często stawiają sobie bardzo wysokie wymagania i dążą do swoich celów za wszelką cenę – sukcesy zawodowe stają się wtedy fundamentem, na którym można budować własną samoocenę, a ich brak wydaje się takim osobom życiową porażką.

Pracoholicy przedkładają obowiązki zawodowe nad kontakty społeczne, życie rodzinne i inne własne zainteresowania. Mimo że psycholodzy wskazują cechy, które sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na uzależnienie od pracy, problem ten może dotknąć każdego. Co powinno Cię zaniepokoić?

Pracoholizm – objawy

 Istnieje szereg symptomów, które mogą świadczyć o tym, że Twoje życie zawodowe pochłania Cię bez reszty. Jeśli:

  • spędzasz w pracy większość doby (chętnie bierzesz nadgodziny),
  • kiedy pracujesz, nie odczuwasz upływu czasu,
  • żyjesz w ciągłym stresie,
  • cały czas myślisz o pracy, nawet w czasie wolnym.
  • podczas dni wolnych odczuwasz wyrzuty sumienia,
  • cierpisz na bezsenność,
  • nie czerpiesz przyjemności z form wypoczynku, które dawniej sprawiały Ci radość,

to sygnały alarmowe, których nie warto lekceważyć. Pracoholizm może przyjąć formę ciągłego problemu, pojawiać się regularnie, raz na jakiś czas, lub rzadziej. Nieustanne przedkładanie obowiązków zawodowych nad inne sfery życia jest niebezpieczne dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zrównoważonego, spokojnego i szczęśliwego życia.

Do czego prowadzi pracoholizm?

Uzależnienie od pracy często prowadzi do kłopotów ze zdrowiem – jeśli ciągle działasz w nerwach, nie dosypiasz i nie zapewniasz sobie czasu na relaks, szybko odczujesz tego fizyczne skutki. Przeciążony organizm staje się mniej wydajny i w efekcie łatwiej zapadamy na różnego rodzaju choroby. Nieustanny stres i przemęczenie może też doprowadzić do wypalenia zawodowego – nadmierna praca przestaje przynosić satysfakcję, a staje się przykrym i przytłaczającym obowiązkiem.

Pracoholicy nie mają czasu ani dla siebie, ani na kontakty społeczne. Zaniedbują przyjaciół i rodzinę, tracąc tym samym oparcie w swoim otoczeniu. Brak czasu dla bliskich, życie w ciągłym pośpiechu, rezygnowanie z urlopu czy weekendowych wyjazdów mogą być objawami chorobowymi.

Gdzie szukać pomocy?

Symptomy związane z uzależnieniem od pracy warto skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą. Jak wszystkie uzależnienia, również to ma podłoże psychologiczne. Podczas prychoterapii pracuje się nad umiejętnością zrównoważonego gospodarowania swoim czasem, a także dzielenia się obowiązkami ze współpracownikami. Dużą uwagę poświęca się umiejętności konsekwentnego rozgraniczenia czasu, który poświęcamy na pracę od czasu wolnego, przeznaczonego na inne sfery życia. Proces powrotu do harmonijnego trybu życia wymaga czasu, ale jest osiągalny.