Co na paradontozę? Domowe sposoby na profilaktykę dziąseł i zębów
Co na paradontozę? Domowe sposoby na profilaktykę dziąseł i zębów
Szacuje się, że na paradontozę choruje nawet co dziesiąta osoba na świecie. Choroby przyzębia to popularne schorzenia, z których jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Pierwsze symptomy są często lekceważone, przez co zaniedbujemy profilaktykę paradontozy i w konsekwencji nie wiemy, co na paradontozę stosować.
Co na paradontozę?
Pierwszym i najważniejszym zaleceniem w profilaktyce paradontozy jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ważne jest nie tylko to, że czyścimy zęby, ale również sposób, w jaki to robimy. Najlepsze, co na paradontozę możemy poradzić, to regularne i dokładne szczotkowanie zębów, któremu powinno towarzyszyć nitkowanie oraz systematyczne czyszczenie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.
Jeśli jednak dojdzie już do zapalenia przyzębia, zawsze konieczne jest leczenie stomatologiczne. Z wizytą nie warto zwlekać, ponieważ zlekceważona choroba może doprowadzić do zaostrzenia wymagającego interwencji chirurgicznej. Dlatego, kiedy pojawia się ból i obrzmienie dziąseł, a także krwawienie lub zwiększona ruchomość zębów, zawsze pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u dentysty.
Domowe sposoby na paradontozę
Chodzi przede wszystkim o profilaktykę, do której należy mycie zębów miękką lub średnio twardą szczoteczką, która nie podrażnia dziąseł i używanie nici dentystycznych. Można także wdrożyć płukanie ust wywarami ziołowymi – z szałwii lub rumianku, a także płukankami aptecznymi, zawierającymi chlorheksydynę.
Poza higieną warto również zastanowić się, co z witamin i minerałów, które dostarczamy sobie od wewnątrz, jest dobre na paradontozę. Korzystne może być także wdrożenie suplementacji wspierającej zdrowie dziąseł i zębów – warto szukać zwłaszcza produktów, które zawierają koenzym Q10.
Q10 na paradontozę
Koenzym Q10 to antyoksydant o udowodnionym naukowo* pozytywnym wpływie na stan dziąseł i zębów. To popularny składnik kremów kosmetycznych, ponieważ ze względu na silne działanie przeciwutleniające, przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Tymczasem Q10 działa równie skutecznie na skórę, co na paradontozę – jako wsparcie leczenia stomatologicznego oraz środek profilaktyczny.
Koenzym Q10 może być podawany bezpośrednio do jamy ustnej, w postaci tabletek do ssania. Pomaga zmniejszyć ilość stanów zapalnych, również tych ukrytych, pobudza też produkcję kolagenu, który jest kluczowy dla regeneracji uszkodzonych i podrażnionych dziąseł, przyczyniając się w ten sposób do redukcji krwawień dziąseł oraz ruchomości zębów.
*Źródła:
Siemieniuk E., Skrzydlewska E.: Koenzym Q10 –biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka w:"PostepyHig Med Dosw." (online), 2005 nr 59.
Furmanek-Kostulska, A. J. Kurnatowska Działaniei zastosowanie koenzymu Q10 [źródło]: hedat.pl (dostęp:5.12.2016r.)
A.R. Gaby – Alt Med Rev 1996 ; 1(1); 11-17.
Wilkinson E.G., Arnold R.M, Folkers K. Bioenergetics in clinical medicine. VI Adjunctive treatment of periodontal disease with CoQ10. Research.

Zapytaj naszych ekspertów
Masz dodatkowe pytania dotyczące naszych produktów? Chcesz wiedzieć, co zrobić aby poprawić swoje zdrowie i czuć się lepiej? Napisz do nas na info@pharmasis.pl. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą!
-
Nasi konsultanci
+48 22 290 59 04
Przy zamówieniu pow. 150 zł
DOSTAWA GRATIS
- @