Białe zęby to marzenie większości z nas – niestety, śnieżnobiały uśmiech w naturze występuje rzadko. Nie chcąc ingerować mocno w uzębienie i ryzykować podrażnień, chętnie sięgamy po naturalne i domowe sposoby rozjaśniania zębów. Najnowszym hitem domowego wybielania jest węgiel aktywny. Wybielanie przy pomocy czarnej pasty? Czy to możliwe? Sprawdzamy!

Od czego zależy kolor zębów?

Na kolor uzębienia mają wpływ geny – każdy z nas ma swój naturalny kolor zębów, uwarunkowany genetycznie. Dla większości osób jest to odcień żółtawego, a nawet żółtobrązowego. Naturalnie białe zęby zdarzają się bardzo rzadko.

W trakcie życia kolor uśmiechu zwykle dodatkowo ulega zmianie – ciemnieje m.in. pod wpływem procesów związanych ze starzeniem, a także niezdrowego stylu życia. Przebarwienia na zębach powoduje niezdrowa dieta, używki (takie jak papierosy, kawa i czerwone wino), niektóre leki, a także niewłaściwa pielęgnacja.

Węgiel aktywny

Aktywny węgiel stał się ostatnio bardzo popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji całego ciała. Jego powodzenie wynika z udowodnionych właściwości pochłaniania zanieczyszczeń. Węgiel aktywny ma porowatą strukturę, dzięki czemu może działać jako naturalny „filtr”.

Pomimo czarnej barwy, węgiel kosmetyczny nie pozostawia śladu na skórze lub zębach, nie ma właściwości barwiących. Ściśle rzecz biorąc, nie ma też właściwości wybielających – to znaczy nie przenika przez strukturę szkliwa, a więc nie ma możliwości zmiany naturalnej barwy kości. Działa powierzchniowo, skutecznie usuwając zanieczyszczenia.

W jaki sposób węgiel wybiela zęby?

Węgiel aktywny nie ingeruje w naturalną barwę kości, jego działanie nie jest pod tym względem mocno inwazyjne. Skuteczność tego składnika opiera się na usuwaniu nagromadzonych osadów z powierzchni szkliwa. Dlatego to rozwiązanie godne polecenia szczególnie osobom, które borykają się z przebarwieniami na skutek picia dużych ilości kawy, palenia papierosów, czy picia wina.

Węgiel ma zdolność pochłaniania zanieczyszczeń oraz mechanicznego ścierania osadu nazębnego. Usuwa osady z powierzchni szkliwa i delikatnie poleruje zęby, redukując powierzchniowe przebarwienia. Po jego zastosowaniu efekt gładkich i rozjaśnionych zębów odczuwalny jest natychmiast. Efektem działania pasty z węglem będzie przywrócenie naturalnego odcienia zębów, bez ingerencji w strukturę kości.

Czy wybielanie aktywnym węglem jest bezpieczne?

Wybielanie zębów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, którego nie należy wykonywać cały czas, bez przerw. Drobinki węgla ścierają zanieczyszczenia z powierzchni zębów, ale przy niewłaściwym stosowaniu mogą szkliwo uszkodzić. Długotrwałe zabiegi wybielające mogą także prowadzić do nadwrażliwości zębów, która jednak ustępuje po ich zaprzestaniu. Dlatego w wybielaniu zębów warto robić sobie przerwy i nie traktować tego zabiegu jako podstawy codziennej pielęgnacji. Szczotkowanie pastą z dodatkiem węgla nie może polegać na jak najsilniejszym szorowaniu uzębienia twardą szczoteczką. Lepiej wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem i delikatnie masować zęby.