Chodzenie do najbardziej naturalna dla człowieka forma ruchu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dziennie stawiać od 6 do 8 tysięcy kroków. To jedna z najłatwiejszych, a przy tym najlepszych rzeczy, którą możemy zrobić dla poprawy swojej kondycji, figury i zdrowia.

Dlaczego warto spacerować?

Spacer nie kojarzy nam się z ciężkim treningiem, raczej z przyjemną formą spędzania czasu, i to przewaga, którą warto wykorzystać. Jeśli nie cierpisz siłowni i trudno znaleźć Ci odpowiedni dla siebie sport, zacznij od spacerów, ponieważ wiesz już, jak to robić. Chodzenie przychodzi nam z łatwością, ponadto nie wymaga przygotowania ani specjalistycznego sprzętu.

Tylko 30 minut dziennie pomoże...

- poprawić kondycję i nastrój. Ruch podnosi poziom serotoniny i dopaminy czyli tzw. hormonów szczęścia,

- spalać nadmiar tkanki tłuszczowej – spacer to trening o średniej intensywności, podczas chodzenia spalamy kalorie i korzystamy z zapasów tkanki tłuszczowej,

- zmniejszyć ryzyko chorób związanych z siedzącym trybem życia, m.in. cukrzycy i chorób serca,

- poprawić krążenie, zmniejsza ryzyko żylaków,

- poprawić trawienie i usprawnić metabolizm oraz stymulować ruchy jelit,

- podnieść poziom energii oraz pobudzić kreatywność.

Jak zacząć chodzić na spacery?

Najtrudniej jest właśnie zacząć. Tak, jak z każdym nawykiem, najważniejsza jest konsekwencja i zmiana swojego celu w rutynę. Ponieważ większość z nas lubi spacerować, to świetny sposób na wypracowanie nawyku regularnej aktywności fizycznej. Możesz pomóc sobie, stosując kilka sztuczek:

- trzymaj się wyznaczonej pory na spacer. Nie musi to być konkretna godzina, ale pora dnia, np. po pracy, po kolacji albo przed śniadaniem. Jeśli wiesz, że możesz o tym zapominać, nastaw budzik,

- spaceruj z kimś. Namów do wspólnego chodzenia domowników albo koleżankę z sąsiedztwa. Spacery to w czasie pandemii bezpieczniejszy sposób na wspólne spędzanie czasu!

- zmuś się do wyjścia, kiedy Ci się nie chce. Na początku nie będzie przyjemnie, ale prawdopodobnie już po kilku krokach docenisz swój wysiłek. Jeśli będziesz czuć się kiepsko, możesz skrócić spacer, ale postaraj odbyć go mimo wszystko. To ważne zwłaszcza na początku, po pewnym czasie zobaczysz, że nawyk chodzenia stanie się naturalny,

- jeśli nie chcesz wprowadzać w życie nowego spacerowego rytuału wykorzystaj aktywności, które i tak wykonujesz. Idź na zakupy pieszo zamiast jechać autem, zacznij chodzić pieszo do pracy albo wysiadaj przystanek wcześniej.

Czy można schudnąć, spacerując?

Tak, 30 minut spaceru dziennie wystarczy,aby wspomóc odchudzanie i pobudzić metabolizm. Przy zachowaniu odpowiedniej, zdrowej diety, efekty będą zauważalne już po kilku tygodniach regularnych spacerów. Poza tym to świetna aktywność na rozruch, jeśli chcesz wrócić do formy albo przygotować ciało na aktywność o większej intensywności.

Zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej jest niezbędne dla zdrowia całego ciała, również dla zachowania wysokiej odporności.