Plastik jest dzisiaj wszędzie. W oceanach, w ziemi, a nawet w naszych organizmach. To tworzywo we współczesnym świecie wydaje się nie do zastąpienia. Nie sposób wyeliminować go w stu procentach, ale jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby minimalizować go w naszym życiu.

Zakaz plastiku w Europie

W zeszłym roku pożegnaliśmy się z plastikowymi słomkami, mieszadełkami jednorazowymi sztućcami. Od 3 lipca 2021 roku takich produktów nie będzie już w magazynach w całej Europie.

Od przyszłego roku, czyli z dniem 1 stycznia 2021 roku w życie wejdzie dyrektywa plastikowa, czyli nowy podatek od plastiku, który będzie obejmował plastik nie poddany recyklingowi przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.

To działanie, które mają na celu poprawienie tragicznej sytuacji środowiska i motywację do poszukiwania ekologicznych alternatyw, np. jadalnych opakowań.

Jak plastik trafia do Twojego ciała?

Sposób gospodarowania przez ludzi plastikiem to poważne zagrożenie dla flory i fauny morskiej, ale nie tylko. Według raportu WWF co tydzień zjadamy około pięciu gramów mikroplastiku – to tworzywo wielkości jednej karty kredytowej.

Mechanizm jest prosty: zanieczyszczamy plastikiem rzeki, morza i oceany, następnie plastik zjadany jest przez ryby, a ryby lądują na naszych talerzach…

Obecność plastiku potwierdzono już w wielu zaskakujących miejscach – w miodzie, na dnie Rowu Mariańskiego, w lodach Arktyki.

Jak zrezygnować z plastiku w swoim życiu? 5 prostych zmian

Poza instytucjonalnymi zmianami konieczna jest zmiana naszych nawyków. Życie bez plastiku jest trudne, ale każde jego ograniczenie to krok w dobrym kierunku. Zacznij od prostych zmian, które możesz natychmiast wprowadzić w swoją codzienność.

  1. Zrezygnuj z jednorazowych reklamówek. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka wielorazowych torebek, np. bawełnianych. Noś je zawsze przy sobie, na wypadek, gdyby przydarzyły się jakieś „zakupy po drodze”, dzięki temu momentalnie ograniczysz sięganie po jednorazówki.
  2. Kupuj produkty bez opakowań, wybieraj owoce i warzywa na wagę. W coraz większej ilości marketów do własnego pojemnika można kupić także produkty takie jak ser, wędliny i mięso. Wystarczy zabrać ze sobą własny pojemnik – np. plastikowy, ale wielorazowy albo szklany. Podobnie rzecz ma się z kawą na wynos – czy wiesz, że w większości kawiarni możesz poprosić o przygotowanie napoju do własnego kubka? W części z nich dostaniesz za to nawet rabat!
  3. Kupuj rzadziej, ale z głową. Lepiej zrobić przemyślane zakupy raz w tygodniu, niż spontanicznie zaglądać do sklepu codziennie. Robienie zakupów zgodnie z listą pomoże przygotować wcześniej odpowiednie opakowania i uniknąć sięgania po jednorazowe reklamówki. To nawyk, który wielu z nas wyrobiło podczas pandemii. Warto go zachować!
  4. Zrezygnuj z butelkowanej wody. Korzystaj z kranówki, która w całej Polsce jest bezpieczna i możesz napełniać ją swój bidon albo szklaną butelkę Jeśli chcesz, możesz korzystać dodatkowo z filtru do wody. Pamiętaj też, że ponowne napełnianie butelki po wodzie nie jest dobrym pomysłem – jest wykonana z plastiku kiepskiej jakości i nie nadaje się do wielokrotnego użytkowania, może stać się źródłem problemów zdrowotnych.
  5. Zamień żel pod prysznic na mydło. Po pierwsze, mydła częściej pakowane są w papier albo co najmniej w mniejszą ilość plastiku. Poza tym kosmetyki często zawierają mikrogranulki, które mają np. peelingować skórę, a wykonane są z… plastiku. W dodatku ich funkcja ścierna nie jest skuteczniejsza niż naturalne alternatywy, np. fusy z kawy. Jeśli będziesz czuć, że pora na kolejną antyplastikową zmianę w Twojej łazience – przetestuj także szampony w kostce, które od niedawna dostępne są w większości drogerii.

Plastik w czasach pandemii

Jednorazowe maseczki i rękawiczki od marca zeszłego roku zdążyły zasypać świat. Eksperci szacują jednak, że odpady higieniczne nie przebijają średniego zużycia plastiku w standardowych warunkach. Proekologiczna lekcja, jaką możemy wyciągnąć z doświadczenia pandemii i reżimu sanitarnego to ogólne ograniczenie konsumpcji. Kupujemy mniej impulsywnie, bo planujemy zakupy. Częściej jemy w domu, rezygnujemy też z kupowania nowych ubrań, zabawek itp.. Mimo że pandemiczny powrót do plastiku nie ulega wątpliwości, zmiana nawyków konsumenckich może zrównoważyć negatywne efekty produkcji środków ochrony osobistej, a w perspektywie długofalowej dać pozytywne rezultaty. Oczywiście pod warunkiem, że okaże się trwała.


Źródła:

https://www.wwf.pl/aktualnosci/plastik-not-fantastic

https://www.worldwildlife.org/initiatives/plastics

https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/plastik

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C680998%2Cekspert-maseczki-i-rekawice-nie-spowoduja-lawinowego-wzrostu-masy-odpadow